Teréz
23 °C

Fordítani tudott, első Stanley Kupáját nyerte a Washington

2018.06.08. 06:43

A Washington Capitals 4-3-ra diadalmaskodott az újonc Vegas Golden Knights otthonában az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) döntőjének ötödik mérkőzésén magyar idő szerint péntek hajnalban, így 4-1-re megnyerte a párharcot, és

fennállása első Stanley Kupa-győzelmét aratta.

Ezt megelőzően csak egyszer, még 1998-ban volt a fináléban, akkor 4-0-s összesítéssel kikapott a Detroit Red Wingstől. De a Vegas teljesítméyne sem lebecsülendő, mert újoncként jutott az NHL nagydöntőjébe.

Az első harmadban csak Ovecskin kapuvasáig jutottak a felek. A második harmadban is a Washington előtt volt az első ziccer, de azt még Jevgenyij Kuznyecov kihagyta. Aztán a 27. percben jött Jakub Vrana és egy kiugrás után a felső sarokba bombázott, ezzel vezetett a Washington, de csak három percig, Nate Schmidt megpattanó lövéssel egyenlített.

Alekszandr Ovecskin góllal tette emlékezetessé első Stanley Kupáját, az orosz csatárnak ez volt a 15. gólja a playoffban, amellyel klubcsúcsot ért el. A régit 14-gyel John Druce tartotta 1990-ből. A 33. percben Tomas Tatar tette a kapu felé Colin Miller lőtt passzát, a kapus Braden Holtby előtt-mellett Perron és Christian Djoos harcolt. A kapus elesett, és a korong Perront érintve a gólvonal mögé került. Végül a bírók úgy ítélték meg, hogy nem történt kapusakadályozás, így 2-2-re módosult az állás. A hazaiak csatárának ez volt az első playoff-gólja.

Újra vezethetett volna a Washington, ám Chandler Stephenson a kapuvasat találta el, majd menteni igyekvő Ovecskin gáncsolt, ezért kiállították, és szép passzolások végén Reilly Smith 28,2 másodperccel a szünet előtt az üres kapuba lőtt (3-2). És még nem volt vége, mert Holtbynak hatalmasat kellett védenie Perron lövésénél.

Az utolsó harmadban egy ideig hősiesen védekezett a Vegas, emberhátránya alatt sem kapott gólt. A harmad derekán azonban a vendégek negyedik sora, Devante Smith-Pelly vezetésével korongot szerzett, és a csatár közelről látványos mozdulattal, estében egyenlített (3-3). A támadó hetedszer volt eredményes a playoffban 24 meccs alatt, éppen annyiszor, mint 75 találkozón az alapszakaszban. A 53. percben Brett Connolly lövését átcsúszott Fleury lábvédőjén, és a mögé berobbanó Lars Eller gond nélkül betalált (3-4.)

A hajrában lehozta kapusát a Golden Knights, és időkérés után sokat támadott, azonban az egyenlítés elmaradt.

A rájátszás legértékesebb játékosának járó Conn Smythe-trófeát az orosz Alekszandr Ovecskin kapta, a csatár 15 góljával a legeredményesebb volt a playoffban.

A Washington gyakorlatilag Alekszandr Ovecskin érkezése óta vár ekkora dobásra. Az orosz 2005-től szerepel az NHL-ben, és számtalan egyéni díjat söpört be eddig, volt pontkirály, hétszer gólkirály, kilencszer szerepelt All Star-gálán, és háromszor választották a legértékesebb hokisnak. A csapat vele az alapszakaszokban rendre kiválóan szerepelt, ám a playoffban egészen mostanáig elmaradt az igazi áttörés, korábban soha nem sikerült túljutni a második fordulón, miközben a nagy rivális, a pittsburgh-i Sidney Crosby már három Stanley Kupát is besöpört.

Idén viszont a második körben sikerült legyőzni a mumusnak számító Pittsburghot, majd a Tampa Bay Lightning ellen megmenteni a párharcot 2-3-ról úgy, hogy a döntő, hetedik neccsén, idegenben Ovecskin ütötte a győztes gólt.

A szintén orosz Kuznyecov is brillírozott, 32 pontot szerzett, és ezzel az élen zárt. A kapus Braden Holtby ugyan csak csere volt a playoff elején, de amikor a Columbus Blue Jackets már 2-0-ra vezetett összesítésben, Barry Trotz vezetőedzőtől újra bizalmat kapott, és élt vele. A Tampa elleni utolsó két mérkőzésen - a kiesés rémétől fenyegetve - még gólt sem kapott.

De ne feledkezzünk meg a Las Vegasról sem, amely emberfeletti cselekedetet hajtott végre azzal, hogy első évében egyből a Stanley Kupáért játszott. Erre korábban csak a St. Louis volt képes az NHL-ben, amely 1968-ban a döntőben a Montrealtól kapott ki 4-0-ra. A Bluesról annyit érdemes még tudni, hogy az utána következő két évben is eljutott a csúcsig, de ott mind a kétszer megint söpréssel bukta a Stanley-t.

Stanley Kupa, döntő, 5. mérkőzés:

• Vegas Golden Knights-Washington Capitals 3-4 (0-0, 3-2, 0-2)

Gól: Schmidt (30.), Perron (33.), Smith (40.), illetve Vrana (27.), Ovecskin (31.), Smith-Pelly (50.), Eller (53.)