
A mérkőzésről szóló összefoglaló cikkünket ide kattintva olvashatják el!
Holnap Svájcnak kell szurkolni, de nagyon, ha a tavalyi ezüstérmes érvényesíti a papírformát, és legyőzi Kazahsztánt, akkor Magyarország jövőre is az A-csoportban szerepel majd.
Mostanra köszönjük megtisztelő figyelmüket, további szép estét kívánunk minden kedves olvasónknak!
Voltak még helyzeteink, de nem akart bemenni a norvég kapuba a korong, Hári a vasat is eltalálta. Végül Norvégia nyert 1–0-ra, ezzel bebiztosította a helyét az elitben. Nagyot küzdött a magyar válogatott!
Nagyon kevés ideje maradt a magyar csapatnak, hogy kiegyenlítsen. Bálizs védése után Majoross időt kért, hogy rendet tegyen a fejekben. Nagyon fontos pillanatok következnek. Hat az ötre akarunk támadni.
Galló kapáslövése után mutatott be nagy bravúrt Normann, kár érte, mondjuk mi. A norvég kispad persze kitörő örömmel konstatálta a védést.
Nilsson Henrik lövése után a korong éppen elkerülte a bal alsót, majd Galló próbált varázsolni, de nem tudott gólt szerezni. Utána emberelőnybe kerültünk, mert egyszerre hat norvég hokis volt a jégen, elcserélték magukat a hajrában!
Nagy Krisztián mini-büntetése után megint jól dolgoztak a magyar védők, sőt, egy pillanatra úgy tűnt, hogy helyzetbe is tudunk kerülni emberhátrányban, de Mihály Ákos lábaiból kiszállt az erő az ellencsapás végén.
Kettő az egy ellen vitték kapura a korongot a norvégok, majd Eskild Bakke Olsen keresztpassza után Thomas Valkvae Olsen lőtt kapura, de Bálizs nagyot védett egy hatalmas spárga után. Előtte Papp Kristóf a kapuvasat találta el, nagyon érik a magyar gól.
Magyar helyzet után megint végigvittek egy kontrát a norvégok. Steen aztán el akarta lőni kötényben a korongot, de Bálizs tudta, mi következik.
Horváth Milán, majd Ortenszky Tamás mutatott be nagy védekezést emberhátrányban, kulcsfontosságú volt, hogy ne kapjunk gólt a harmadik harmad elején, lelkileg padlóra kerülhetett volna a válogatott.
Feljavult a magyar válogatott a középső játékrészre, több nagy helyzetünk is volt, Horváth Bence a kapuvasat is eltalálta (igaz, a túloldalon a norvégok is eltalálták a vasat egy alkalommal). 20 perce maradt a Majoross-csapatnak arra, hogy ma este bebiztosítsa a bennmaradását.
Jacob Berglund közeli lövését hatástalanította a lepkéssel a magyar kapus, ez is nagy bravúr volt.
Az imént kapuvasat ütő 21 éves védő a kezét fájlalta, amit nagy ütés ért. A Jukurit játékosa remélhetőleg vissza tud térni a jégre a harmadik harmadban.
Jól járatták a támadóink a korongot emberelőnyben, majd Horváth Bence életerős lövése után a jobb oldali vasról kifelé, és nem befelé pattant a korong, itt már Normann is verve volt.
A megszerzett koronggal kontrát vezettek a norvégok, de Bálizs parádésan nyúlt ki a bárdjával, remek megoldás volt a kapustól.
Bálizs védése után Szongothnak ütött oda teljesen feleslegesen a 34 éves rutinos támadó, jogosan állították ki őt két percre.
Sander Hurrod kiállítása után (őt palánkra lökésért küldték ki két percre a sporik) Mihály Ákos lövésénél védett nagyot Normann. Majd Galló Vilmos tette kapura a korongot, ami után hatalmas kavarodás alakult ki, igazából senki nem találta a pakkot a gólvonaltól néhány centiméterre. Végül valahogy megúszták ezt a szituációt az északiak.
Steen került helyzetbe, miután Tornyait kőkeményen leütközték a cserepad közelében (a bírók szerint szabályosan), de a magyar kapus nagyot nyújtózkodva védett. Legalábbis először ezt hittük, aztán a visszajátszásból kiderült, hogy a pakk a jobb oldali vasról pattant oldalra. Előtte pár másodperccel Terbócs került lövőhelyzetbe, de sajnos nem találta el jól a korongot szemben a kapuval.
A Csehországban légióskodó norvég támadó az oldalhálót találta el közelről a második harmad elején. A túloldalon Németh Kristóf tesztelte Normannt, aki simán védett.
Húsz perc alatt csak négyszer lőttek kapura a magyarok. De a norvégok sem vezettek nagy rohamokat, ők ötször találták el Bálizs kapuját. Abszolút kiegyenlített küzdelem zajlik egyelőre, innen még simán meg lehet fordítani ezt a meccset.
Mind a két csapat nagyon óvatos, a játékosok elsősorban a stabil védekezésre koncentrálnak, ezért eddig kevés kapura lövést láthattunk. Pechünkre az ellenfél könyörtelenül kihasználta a mieink első hibáját.
Egyelőre nem panaszkodhatunk a bírókra, ezúttal a gólszerző Steent állították ki két percre magas bottal történő játék miatt. A második emberelőnyünk sem volt túl acélos, Szongoth Domán lövése dolgoztatta meg kicsit Normannt, de viszonylag simán védet a lepkéssel.
Martin Rönnild szabálytalansága után nagy lehetőséghez jutott a magyar válogatott, de nem tudott élni a lehetőséggel. Egyedül Vincze Péter lövése tűnt ígéretesnek, kísérlete után a blokkon lassult le a korong, amit Tobias Normann kapus a jobb mamutjával terelt oldalra.
Hári János ütőjén volt a korong a támadóharmadban, lövés helyet passzolt, ami korongvesztéshez vezetett. Ebből fordultak le a norvégok, majd Michael Brandsegg-Nygard passza után Noah Steen lőtte ki a kapu bal oldalát.
A meccs elején Tornyai Gábort szórták ki a bírók két percre akadályozásért, de nagyon jól védekeztek a magyarok emberhátrányban, helyzetig sem jutottak a norvégok, miközben öt a négy ellen játszottak.
A felkészülési időszakban Magyarország kétszer is legyőzte Norvégiát, ám az északi csapat kerete azóta jelentős átalakuláson ment keresztül, a norvég bajnok Storhamarból hat játékos csatlakozott a gárdához, Svédországból heten futottak be, ráadásnak pedig két NHL-es hátvéd, Emil Lilleberg (Tampa Bay Lightning), valamint Stian Solberg (Anaheim Ducks) is átugrott Európába, miután kézhez kapták a válogatott meghívót.
A 19 éves Solberg esetében kicsi túlzással éltünk, ő ugyanis az Anaheim farmcsapatában, az AHL-es San Diego Gulls színeiben játszott ebben a szezonban tíz meccset az USA-ban. Viszont látnak benne fantáziát, a Ducks ugyanis a 23. választással csapott le a játékengedélyére a tavalyi amatőr játékosbörzén, a drafton.
A keddi játéknapon szokás szerint két mérkőzést is rendeztek délután. A másik csoportban Szlovénia legyőzte Franciaországot, így meghosszabbította A-csoportos tagságát. A franciák 2019 után estek ki újra az elitből, akkor viszont a Covid, valamint az orosz és a belorusz válogatott kizárása miatt mégis a legjobbak között maradhatott.
A francia válogatott nélkül legutóbb 2007-ben rendeztek A-csoportos világbajnokságot, amikor is a gallok a csicsihari divízió 1-es tornán szerepeltek, írja a Jégkorongblog.
A másik meccsen Csehország simán, 5–0-ra nyert Németország ellen, amivel átvette a vezetést a magyarok csoportjában. A csehek az USA ellen biztosíthatják be az első helyüket.
A szakmai stáb döntése értelmében vasárnap este Nilsson Henrik és Terbócs István sem lépett jégre, így ők extra pihenőhöz jutottak, ami még nagyon jól jöhet Norvégia ellen, az extra lendületük sokat érhet a 60. perc felé közeledve.
Bálizs Bence is rápihent a mai ütközetre, minden bizonnyal remek kapusteljesítményre lesz szükség ahhoz, hogy legyen esélye a magyar válogatottnak a pontszerzéshez.
A szövetség tájékoztatása szerint Ambrus Gergő kisebb arcsérülést szenvedett Svájc ellen, miután egy indítási kísérlet nyomán fejen találta őt a korong, és ebből kifolyólag sajnos nem tudta vállalni a játékot a norvégok ellen. Rajta kívül Hadobás Zétény és a kapus Vay Ádám maradt ki az aktív meccskeretből, tehát ők hárman ma csak a lelátóról követik az eseményeket.
A Norvégia elleni sorsdöntő mérkőzésre hangoló magyar válogatott vasárnap este sima vereséget szenvedett a csoportelsőségre pályázó svájciaktól.
Majoross Gergely tanítványai ráadásul úgy kaptak ki, hogy kevesebbszer lőttek kapura (6), mint ahányszor az ellenfél betalált (10).
„Nem adtunk a magyaroknak semmilyen lehetőséget. Nagyon büszke vagyok a csapatra és a hozzáállásra is. Szeretnénk így folytatni” – mondta Christoph Bertschy, a Fribourg-Gotteron csatára a meccs után.
A 41 esztendős Andres Ambühl, a torna korelnöke lett a vb-k történelmének legidősebb mesterhármast jegyző játékosa. A meccs végén elmondta, hogy biztosan nem dönti meg a csehek legendájának, Jaromír Jágrnak a csúcsát, aki 2015-ben, 43 évesen is volt vb-n gólszerző, mivel a torna után visszavonul a válogatottól.
Húsz év után rendeznek újra magyar–norvég-meccset hoki-vb-n, 2005-ben 2–2-es döntetlen született Debrecenben, akkor a divízió I-ben csaptak össze a felek. Akkor az a Szuper Levente védte a magyar válogatott kapuját, aki most szakkomentátorként dolgozik a Sport TV-nél.
A tavaly kinevezett szövetségi kapitány, Majoross Gergely (aki ma ünnepli a 46. születésnapját) a vébé előtt azt mondta, szeretne történelmet írni azzal, hogy a csapattal nem pottyan ki az A-csoportból. A magyar válogatott ezt megelőzően háromszor (2009, 2016, 2023) szerepelt az elitben, de egyik alkalommal sem tudott megkapaszkodni a legjobbak között.
Csapatunk a mostani tornán eddig három pontot szerzett (a fiúk Kazahsztánt páholták el pár napja), míg aktuális riválisunk az Egyesült Államok ellen tudott szerezni egy pontot.
Vagyis ha ma este pontot szerzünk, a kazahokkal együtt bennmaradunk és a norvégok hosszú idő után kiesnek a Divízió I/A-ba.
Amennyiben a norvégok rendes játékidőben legyőznek minket, négy egységgel bennmaradnak. Ezen a ponton Svájc kezében lenne a sorsunk, ha a papírforma szerint a helvétek kedden legyőzik a kazahokat, akkor Magyarország is bennmarad.
Ha csodát tenne az eurázsiai csapat (vagyis pontot szerezne), akkor viszont a negyedik nekifutást követően is búcsúznunk kellene az A-csoporttól, de erre gondolni sem akarunk...
Hamarosan kezdődik a Magyarország–Norvégia-mérkőzés az A-csoportos jégkorong-világbajnokságon. Mind a két együttes számára ez jelenti a záróakkordot ezen a tornán, a csoportkör után startoló negyeddöntőben egyikük sem lesz érdekelt. De a célkitűzés nem is a továbbjutás, hanem a bennmaradás volt mind a két társaságnak, ezért van nagy jelentősége a mostani találkozónak.
A magyar válogatott találkozójáról az Index élő, szöveges tudósításban számol be, majd összefoglalóval és a főszereplők értékelésével, nyilatkozatával jelentkezik. Tartsanak velünk!