Kovács Katalin 3 aranyat nyert a kajak-Eb-n

2011.06.19. 11:58 Módosítva: 2015.05.17. 05:07
Kozák Danuta és a Csipes, Kovács páros 500-on, Kovács és Kozák 200-on győzött Belgrádban. A válogatott 6 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzéremmel a fehéroroszok és a németek előtt az éremtáblázat élén zárta az Európa bajnokságot.

Az Európa-bajnokság utolsó napján 500 méteren Kozák Danuta (K-1) megvédte címét, a Csipes Tamara, Kovács Katalin (K-2) is győzött, míg a Szabó Gabriella, Kozák, Kárász Anna, Benedek Dalma összeállítású kajaknégyes és a Takács Kincső, Obermayer Dorina kenu kettes a 2. helyen ért célba.

500 méter

A Domino Honvéd 24 éves kajakosa, Kozák egyesben nagyszerűen versenyzett, jól rajtolt, bár féltávnál még az ukránok pekingi bajnoka, Inna Oszipenko-Radomska előtte haladt, a célba - egy hajó előnnyel - már ő érkezett elsőként.

"Elindultam, és már akkor tudtam, hogy meglesz. Attól sem ijedtem meg, hogy 250-nél Radomska előttem volt, mert tudtam, hogy meg tudom verni, hiába ő az olimpiai bajnok, valahogy vele szemben van egy pszichikai előnyöm, mert korábban már kétszer is legyőztem. Nagyon meglepődtem, hogy ennyivel sikerült nyernem, hiszen az elmúlt két hét feszültsége éppen ma reggel jött ki rajtam. Nagyon elfáradtam, szellemileg leginkább, de egy betegséggel, kisebb náthával is küzdöttem."

A Csipes, Kovács kettős - a fiatalság és a rutin kombinációja, előbbi 21, utóbbi 35 éves - klubtársuknál jóval nagyobb csatára kényszerült. Féltávnál még csak az ötödik helyen haladtak, aztán méterről-méterre zárkóztak fel, közvetlenül a befutó előtt a sokáig vezető lengyelek elé kerültek, végül 13 századmásodperc előnnyel értek célba.

"Rég örültem ennyire egy győzelemnek" - árulta el a kétszeres olimpiai és 29-szeres világbajnok Kovács, aki pályafutása 24. Eb-aranyát szerezte. - "Az esélytelenek nyugalmával rajtoltunk, hiszen komoly versenyen így, ebben a beülési sorrendben ez volt az első pályánk" - tette hozzá Csipes.

A női négyesnek - amelynek eddig szintén nem sok esélye volt együtt gyakorolni - ezúttal nem az ősi rivális németek, hanem a fehéroroszok voltak a legnagyobb ellenfelei, de utóbbiak a rajttól a célig olyan tempót diktáltak, amelyre a Szabó vezette magyaroknak nem volt válasza.

"Kicsit csalódottak vagyunk, az előfutam alapján többet vártunk, bár tény, hogy most mentünk harmadszor együtt - mondta Benedek. - Kicsit unom már, hogy az Eb-ken mindig másodikak vagyunk."

A világversenyen ezúttal debütáló női kenu páros számban mindössze négy nevező volt, az Obermayer, Takács duó a fehéroroszok mögött és az oroszokat, valamint az ukránokat megelőzve lett ezüstérmes.

"Nem nagyon ismerjük az ellenfeleket, ezért a saját iramunkban mentünk. A rajttól jól eljöttünk, aztán eveztünk egy jó utazót, az utolsó kétszázon pedig beleadtuk, ami a csövön kifért" - fogalmazott Obermayer, aki elárulta: korábban mindketten kajakoztak, egy éve tértek át a kenuzásra.

A férfiak egyik számban sem tudtak a dobogóra állni fél kilométeren: a Tóth Dávid, Kulifai Tamás kettős (K-2) hatodik, a Németh Szabolcs, Vasbányai Henrik páros (C-2) hetedik, Kugler Attila (K-1) nyolcadik, Korisánszky Péter Dániel (C-1) kilencedik lett.

200 méter

A délutáni 200-as döntőkben a Kovács Katalin, Kozák Danuta kettős nagy versenyben győzött, Kovács harmadik, Kozák második aranyát gyűjtötte be a szerb fővárosban.

"Nagyon jól elkaptuk a rajtot, igaz, hogy a végén egy nagyot kellett ásnunk, de végül szerencsére meglett a győzelem" - fogalmazott Kovács. Az 500 m-en egy-egy első és második helyet begyűjtő Kozák korábban egyesben utolsóként zárt futamában, mint mondta "totálisan belealudt" abba a versenybe, de a páros bemelegítésénél társa felrázta, így sikerülhetett helyrebillennie és egy jó pályát produkálnia.

A magyar tábornak szintén nagy örömöt okozott a kajakos Molnár Péter második, valamint a Bozsik Attila, Horváth Gábor kenu kettes harmadik helye. "Nagyon szoros verseny volt, a célban fogalmam sem volt, hányadik lettem - árulta el Molnár. - Idén a rajttal gondjaim voltak, úgyhogy most erre nagyon figyeltem, és jól is sikerült. Aminek nagyon örülök, hogy a formámat sikerült átmentenem a múlt heti válogatóról, edzőmmel, Sári Nándorral sikerült megoldanunk ezt a nem könnyű feladatot."

"Nagyon jól indultunk, majd az utazósebességünk is úgy alakult, ahogy szerettük volna, bár a befutó előtt egy kicsit megbillentünk, szerencsére oda tudtunk érni a dobogóra. Úgy gondolom, hogy nagy pályát mentünk" - fogalmazott a parton Horváth Gábor.

Takács Kincső (C-1) negyedik, a Sík Márton, Beé István duó (K-2) ötödik lett. Egyesben Bozsik nyolcadik, míg Kozák kilencedik lett - előbbit később szabálytalan versenyzés miatt kizárták.

5000 méter

A leghosszabb távon egyik magyarnak sem sikerült dobogóra állnia, a kajakosoknál Csipes Tamara negyedik, Pauman Dániel Máté hatodik lett, a kenus Varga Dávid ötödikként zárt.

"Az én elvárásaimnak és a szurkolóknak is megfelelt a csapat ezzel az éremszámmal, amellyel az élen zártunk a nemzetek közötti versenyben" - értékelt Storcz Botond szövetségi kapitány. "A nők megint kimagaslóan szerepeltek és a másik két szakágban is születtek értékes helyezéseink és érmeink. Ezzel együtt ért azért csalódás is, gondolok itt az olimpiai bajnok Vajda Attila nyolcadik helyére ezer méteren. Ebben persze benne van az is, hogy a múlt héten kemény válogatón kellett teljesítenie, biztos vagyok azonban abban, hogy a szegedi világbajnokságra ő is megfelelően felkészül majd. A másik, pozitív oldalon Molnár Péter 200-as ezüstérmét szeretném kiemelni, ami remek és nem várt eredmény volt."

A szakvezető hozzátette: férfi K-4 1000 m-en nem ír ki újabb vb-válogatót, azaz Szegeden is az Eb-n szoros versenyben negyedik Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kucsera Gábor, Boros Gergely összeállítású egység képviseli majd a magyar színeket.

A döntők végeredményei

500 méter

Férfiak:

K-1, Európa-bajnok: Jurij Posztrugaj (Oroszország) 1:39.418, 2. Anders Gustafsson (Svédország) 1:39.532, 3. Kasper Bleibach (Dánia) 1:39.550, ...8. KUGLER ATTILA 1:41.314

K-2, Európa-bajnok: Raman Pjatrusenka, Vagyim Maknyev (Fehéroroszország) 1:30.355, 2. Peter Gelle, Erik Vlcek (Szlovákia) 1:30.601, 3. Joao Ribeiro, Emanuel Silva (Portugália) 1:30.739, ...6. TÓTH DÁVID, KULIFAI TAMÁS 1:32.725

C-1, Európa-bajnok: Valentyin Gyemjanyenko (Azerbajdzsán) 1:50.681, 2. Pawel Baraszkiewicz (Lengyelország) 1:50.693, 3. Gyenyisz Harazsa (Fehéroroszország) 1:50.939, ...9. KORISÁNSZKY PÉTER DÁNIEL 1:56.627

C-2, Európa-bajnok: Liviu-Alexandru Dumitrescu-Lazar, Victor Mihalachi (Románia) 1:41.641, 2. Szergej Bezuglij, Makszim Prokopenko (Azerbajdzsán) 1:41.689, 3. Mariusz Kruk, Roman Rynkiewicz (Lengyelország) 1:41.959, ...7. NÉMETH SZABOLCS, VASBÁNYAI HENRIK 1:44.209

Nők:

K-1, Európa-bajnok: KOZÁK DANUTA 1:51.552, 2. Inna Oszipenko-Radomska (Ukrajna) 1:53.154, 3. Ewelina Wojnarowska (Lengyelország) 1:54.204

K-2, Európa-bajnok: CSIPES TAMARA, KOVÁCS KATALIN 1:40.207, 2. Beata Mikolajczyk , Aneta Konieczna (Lengyelország) 1:40.339, 3. Juliana Salahova, Anasztaszja Szergejeva (Oroszország) 1:41.671

K-4, Európa-bajnok: Fehéroroszország 1:33.088, 2. MAGYARORSZÁG (SZABÓ GABRIELLA, KOZÁK, KÁRÁSZ ANNA, BENEDEK DALMA) 1:34.006, 3. Németország 1:34.834

C-2, Európa-bajnok: Katyerina Herasimenka, Szvetlana Tulupava (Fehéroroszország) 2:10.264, 2. TAKÁCS KINCSŐ, OBERMAYER DORINA 2:11.884, 3. Anasztaszja Ganyina, Vera Bardak (Oroszország) 2:14.554

200 méter

Férfiak:

K-1, Európa-bajnok: Piotr Siemionowski (Lengyelország) 35.418, 2. MOLNÁR PÉTER 35.460, 3. Edward Mceever (Nagy-Britannia) 35.538

K-2, Európa-bajnok: Liam Heath, Jonathan Schofield (Nagy-Britannia) 32.487, 2. Raman Pjatrusenka, Vagyim Maknyev (Fehéroroszország) 32.775, 3. Christian Svanqvist, Anders Svensson (Svédország) 32.793,…5. SÍK MÁRTON, BEÉ ISTVÁN 32.871

C-1, Európa-bajnok: Valentyin Gyemjanyenko (Azerbajdzsán) 39.855, 2. Alfonso Benavides López De Ayala (Spanyolország) 40.047, 3. Jurij Cseban (Ukrajna) 40.161, Bozsik Attilát szabálytalan versenyzés miatt utólag kizárták.

C-2, Európa-bajnok: Raimundas Labuckas, Tomas Gadeikis (Litvánia) 37.416, 2. Dmitrij Rabcsanka, Alekszandr Vocseckij (Fehéroroszország) 37.866, 3. HORVÁTH GÁBOR, BOZSIK ATTILA 37.914

Nők:

K-1, Európa-bajnok: Natalja Lobova (Oroszország) 40.120, 2. Teresa Portela Rivas (Spanyolország) 40.282, 3. Teresa Portela (Portugália) 40.300,...9. KOZÁK DANUTA 41.584

K-2, Európa-bajnok: KOVÁCS KATALIN, KOZÁK 37.820, 2. Franziska Weber, Tina Dietze (Németország) 38.036, 3. Volha Kudzenka, Marina Paltaran (Fehéroroszország) 38.300

C-1, Európa-bajnok: Marija Kazakova (Oroszország) 50.455, 2. Lydia Weber (Németország) 52.999, 3. Katyerina Herasimenka (Fehéroroszország) 53.275, 4. TAKÁCS KINCSŐ 53.701