Benedek lehajrázta Kozákot, szerb arany

2013.06.16. 10:21

Kozák Danuta jól rajtolt, hajónyi előnnyel vezetett, végül ezüstérmet nyert a kajak egyesek 500 méteres versenyében a portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Az arany a tavaly óta szerb színekben induló Benedek Dalmáé lett, aki az egyes pályán, a surranón feljött, az utolsó 50 méteren előzött, és az 1000 méter aranya után az 500-on is győzött.

„A rajt sem sikerült jól és a finisem sem olyan lett, mint amire képes vagyok. Sajnos ennyire tudtam magam összeszedni, még most is szédülök és remeg a lábam, nincs erőm. Napok óta nem alszom, engem nagyon megviselt, hogy az ideutazásunk viszontagságosra sikeredett" - mondta Kozák arra utalva, hogy a csapat - részben a franciaországi sztrájk, részben pedig a szervezők ügyetlenkedése miatt - többórás késéssel foglalhatta csak el a szállását csütörtök hajnalban.

A nap első döntőjében a Lakatos Zsanett, Takács Kincső páros megnyerte a kenu kettesek 500-as versenyét, ezzel meglett a második magyar arany az Eb-n, de mivel mindössze négy egység indult, ez a szám a nevezők alacsony száma miatt hivatalosan nem számít bele az Európa-bajnokságba.

Dudás Miklós második lett kajak egyesben ötszázon. Jól rajtolt, remekül versenyzett, a dán Poulsent nem tudta megfogni, de a sokszoros világbajnok német Max Hoffot például legyőzte.

„Titkon reméltem, hogy a dobogón végzek. Arra hajtottam, hogy nyerjek, de Poulsen, aki tegnap ezer méteren is a legjobb volt, nagyon jó formában van. A mellette lévő pályán lapátoltam, ez jót tett nekem, próbáltam vele tartani a tempót, és ez bejött" - nyilatkozott a 22 éves Dudás, aki idén állt át a legrövidebb távról a hosszabbra.

A férfi kajak négyes 1000 méteren bronzérmet nyert. A portugálok jól rajtoltak, a csehekkel együtt elléptek, a magyar hajó a középmezőnyben volt 250-nél, féltávnál Kammererék feljöttek a 3. helyre. Már látszott, hogy a csehek nagyon erősek, hajóhosszal vezettek, a spanyolok is előztek 750-re. Őket sikerült visszaverni, a feltámadó portugálokat nem, övék lett az ezüst, a magyar négyesé (Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel) a bronz, az aranyat jelentős fölénnyel a csehek vitték el.

„Alakul a csapat, szerintem ma is nagyon jó csapatként funkcionáltunk. Kicsit szerencsétlenek voltunk a pályabeosztással, szeles pályát kaptunk, a hazai pálya kicsit a portugálok felé billent, a csehek pedig egyesben, párosban és négyesben is nagyon jók most. Én rengetegszer voltam negyedik, az a legbosszantóbb, úgyhogy nagyon örülök ennek a bronznak" - mondta a rangidős, a 35 éves Kammerer.

Női kajak párosban 500-on Kovács és Janics remekül rajtolt, 250-nél még nagyon együtt volt a mezőny. 300-nál Kovácsék vezettek, de nem sokáig, a végén a lengyelek és a németek is előztek, a magyar hajó bronzérmet nyert. Ebben a számban 2002 óta csak magyar Eb-arany volt, ez a sorozat most megtört.

„Furcsa lenne, ha azt mondanám, hogy örülünk a bronzéremnek, de az biztos, hogy én nagyon elfáradtam, tehát szerintem mindent kihoztunk magunkból. Ez most ennyire volt elég" - mondta Kovács.

Kenu egyeseknél Nagy Péter 6., a kenu kettesben a Vasbányai Henrik, Mike Róbert páros a hetedik helyen ért célba, az utolsó döntőben Hufnágel Tibor, Szalai Tamás kajak kettes negyedik lett.