Kétszer kellett megnyerni a vb-aranyat Tótkáéknak

2015.08.22. 11:37
Két magyar aranyérem született a milánói kajak-kenu világbajnokságon első döntős napján. Szabó Gabriella tavaly is győztes páros tagja volt, akkor Csipes Tamarával, most Kozák Danutával lett a leggyorsabb 500-on. Aztán jöttek a férfiak 200-on, és kétszer egymás után nyerni tudtak. Molnár Péter és Tótka Sándor fejben rendkívül erős volt. Nem viselte meg őket, hogy elvették a győzelmüket, életük legnagyobb sikerét még egyszer elérték.

A magyar női kajak erejét ismerve teljesen mindegy volt, hogy melyik egység indul a világbajnokságon: mindenképp győzelmi esélyekkel lesz ott a rajtnál.

Szabó Gabriella és Kozák Danuta 2009-ben és 2010-ben már volt vb-győztes 500 méteren, aztán utóbbi egyéniben lett sikeres - 2012-ben olimpiai bajnok lett egyéniben is -, ezért a sikeres párosuk felbomlott.

Idén azonban újra egymásra találtak, mert Kozákot Kárász egyéniben legyőzte a válogatón. Amikor ismét együtt eveztek azt nyilatkozták, mintha egy napot sem hagytak volna ki, úgy futott alattuk a hajó.

Gyerekkoruk óta együtt eveztek, együtt nőttek fel, ezért sem okozott gondot nekik az egymásra hangolódás.

Ezüstök és bronzok

Kárász Anna egyes ötszázon második lett, majdnem elszédült, a 200-on olimpiai bajnok új-zélandi Lisa Carrington jobb volt nála egy hajóval. Két bronzunk lett még, két nem olimpiai távon. Takács Kincső és Lakatos Zsanett kenu páros ötszázon, míg Sarudi Alíz és Bodonyi Dóra ezer párosban lett harmadik.

A második hazai válogatón igen magabiztosan nyertek Szolnokon, és nem is volt kérdés, hogy a vb-n is csak az arannyal lettek volna elégedettek.

Ilyen egy rajt-cél győzelem

A magyar hajó nagyszerűen jött el a rajtból, már ötven méter után egyértelműen vezettek, féltávnál már fél másodperc volt az előnyük.

Kétszázzal a cél előtt még inkább rákapcsoltak, és esélyt sem hagytak senki másnak, a szerbeket - Benedek Dalma is a hajóban ült - több mint egy másodperccel megelőzve nyertek.

Az egység jövőre még jobb lehet, mégsem biztos, hogy együtt maradnak, hiszen Kozák egyesben is megpróbál versenyezni majd a riói olimpiáért.

"Éhesek voltunk, és beváltottuk a reményeinket. Úgy éreztem, végig kontrolláltuk a futamot. Jól nyomtuk a rajtnál is, és utána is megfelelő volt a sebességünk" - mondta Kozák.

"Kicsit nyomasztott, hogy mindenki úgy szólt hozzánk, hogy teljesen természetes lesz a mi aranyérmünk. De azért meg is kellett csinálni. Nagyon csalódottak lettünk volna egy éremmel. Az csak egy érem lett volna, ez most egy szép arany. De ebben a pillanatban zárjuk is le azt, ami most történt, mert mostantól a négyes aranyérme van előttünk, azt is szeretnénk ugyanilyen profi és higgadt versenyzéssel elcsípni" - összegzett az M4-en Szabó Gabriella.

A női négyes vasárnap versenyzik - Szabó mellett Kozák is benne lesz valamint Fazekas és Kárász -, 2009 óta veretlen Magyarország, pedig sohasem szerepelt ugyanabban az összeállításban.

És akkor a dráma - és a hihetetlen mentális erő

A férfi párosok 200 méteres döntője zárta a szombatot, miután az első futamot visszalőtték. Igaz mindez csak akkor derült ki, amikor már célba értek. A magyar páros ráadásul meg is nyerte ezt a később érvénytelenített első futamot.

Második nekifutásra a Molnár Péter, Tótka Sándor nem indult tökéletesen, de fantasztikusan bírták a végét, és 31 ezreddel nyertek. Igazából csak az utolsó pillanatban vezettek, de hát akkor kell.

Órási energia van ebben a párosban, hiszen csak idén ültek össze először. Fejlődni még - ha minden a várakozásoknak megfelelően alakul - ez után is fognak. 15 év után nyert magyar páros ezen a távon. Amióta olimpiai szám, vagyis hat éve, még csak érmünk sem volt.

Az oroszok lettek a másodikok, a szerbek a harmadikok.

A páros ezzel értelemszerűen olimpiai helyet is szerzett.

Fejben dőlt el ez a verseny. Lelkileg, mentálisan kellett valahogy megoldani a holt időt a két futam között. Egy ezrednek is örültünk volna a végén, nem még három századnak. Jól regenerálódtunk a két futam közti 40 percben, ki tudtuk zárni, hogy mi történt az elsőben. Minden vágyam volt, hogy a csúcsra jussak. Elértük, most csak egy kis időt szeretnék kérni, hogy feldolgozzuk ezt a sikert. Kifújjuk magunkat, aztán pedig nekivágunk Riónak” - jelentette ki Molnár Péter, aki tavaly kilencedik volt egy másik párral.

Tótka Sándor igen érdekes dolgot említett, amiben edzőjük, Hűvös Viktor zsenialitása is benne van.

Nem viccelek, mi edzettünk így, készültünk erre az esetre, mi van, ha visszalövik a rajtot. És nemsokára meg kell ismételni egy jó kajakozást, még egyszer a maximumot adni. Emlékeztünk rá, hogy csináltuk meg. Emlékezett rá a fejünk, és emlékezett rá a testünk is. Hosszú út van mögöttünk, de megérte.”