A Veszprém egyik legnagyobb meccse volt
További Kézilabda cikkek
- Elszakadt a keresztszalagja, vége Schatzl Natalie szezonjának
- „A magyar kézilabdának egy jó Háfra Noémi mindig kell” – Golovin Vlagyimir keretet hirdetett
- Az FTC és a magyar válogatott korábbi szupertehetsége ismét az NB I-ben
- Új királynője van az elitsorozatnak, a románok kézise lett a BL legeredményesebb játékosa
- Podgoricában szakadt meg a BL-címvédő győri kézisek győzelmi sorozata
A kérdés: mennyire hiheti el egy csapat magáról, hogy mínusz hétről meg tud fordítani egy meccset? A nézők persze elhiszik, de az itt kevés. Vujin is elhiszi, ami meg elég lehetett volna, látva, milyen hozzáállással és intenzitással lőtt tizenegy gólt. Vujin saccra háromszázas pulzussal mozgott a bemelegítés kezdetétől, a kispadon is teljes koncentrációban ült. Az egyik védekezés után idegesen jelezte, hogy jöjjön le a cseréje, mert menne és lőne, lőtt is. A meccs lefújása után sokáig fogta a fejét, nem értette a vereséget, érezte a kihagyott lehetőséget, Eklemoviccsal össze is vitatkozott.
Vicsor
Laluska vicsorít, és magát üti, Vujin hergeli magát, amíg meg nem kapja Romerótól a meccs előtt a labdát. Perics két nagy védéssel kezdte a meccset, és egész délután óriási teljesítménnyel védett. Ötezer néző buzdított, ami láthatóan megfogta a barcelonai játékosokat is, jobban is kezdett a Veszprém.
A tizedik percre a Barcelona a teljes átlövősorát kipróbálta, nem tudni, mikor volt ilyen utoljára. Védekezésben a beállót nem tudta megjátszani a Barcelona, így ügyesen tudták a veszélyes átlövők körül szűkíteni a területet. Sok besegítés, sok munka jellemezte a Veszprémet. Időt kért a kilencedik percben a Barcelona, miután addig egy gólt lőttek, és négyet már leadtak a hétből. A 12. percben 7-2 volt Vujin gójával. A Mocsai által sokat emlegetett mentális és lelki faktor volt lényeges: a Veszprém diktálta a tempót, a Barcelona sehogy nem tudott hozzászólni a meccshez. Mocsai a 14. percig nem nyúlt bele a meccsbe, nem kellett neki, ekkor Perez jött balátlövőbe. A tizenhetedik percben már 9-3 volt ide. Nem kell rögtön ledolgozni az előnyt, tavaly nagyon gyorsan sikerült, el is fáradtunk.
24. percben kamuhetest adott a bíró, az óra is megállt. Juanin másodszor is belőtte Perics bal oldalára. Mocsai helyesen időt kért, amit nem hallhattunk, de két dologra kellett felhívnia a figyelmet: 1, ne foglalkozzon senki a bírói ítéletekkel 2, ne kapkodjunk a hátralévő 6 perc 20 másodpercben. Plusz felhozta Császárt, hogy hosszabban tudjanak játszani, és jobban mozgassa a csapatot. Közben Csoknyai Mocsait nyugtatta.
Minden meccsnek megvan a maga ritmusa, amit vagy meg kell találni, vagy meg kell teremteni. A Veszprémnek diktálnia kellett a tempót, így a teremtés volt a lényeg. Az első félidőben ezt tökéletesen megoldották, a másodikban sokat rontottak.
Kreativitás, ambíció
A Barcelonában elszenvedett hétgólos vereség után jól sikerült a csapat felkészítése, az első félidőben fantasztikusan játszott a Veszprém, mindent megtett ahhoz, hogy továbbjussanak, elképesztő, 15-8-as különbséggel fordultak a csapatok. Mocsai Lajos a meccs után elmondta, nem kért különös dolgokat a játékosoktól, csak ugyanazt a kreativitást és ambíciót, amivel az első félidőben játszottak.
A csapatsportokban van egy fontos szabály: két ugyanolyan félidőt egy csapat sem képes játszani, így a második félidőre a legfontosabb kérdés az volt, hogy milyen ritmusban tud tovább kézilabdázni a Veszprém, illetve mit találnak ki akkor, ha az addig tartó elképesztően magas színvonalú játékukban hibák jelentkeznek. A második félidő elején Iváncsik átemelés gólt szerzett. A Barcelonának fel kellett gyorsítania a játékát, a Veszprémnek meg ugyanabban a ritmusban tovább dolgoznia. Nagy László két gyors góllal 15:10-re módosította az állást a 32. percre. Eklemovicsot külön őrizték, Terzic eladta a labdát, Nagy lőtt megint gólt belőle, majd megint gólt dobott és kiállítottak róla.
Rossz helyzetből nyertek
A második félidő első hat percében négy gólt lőtt és egyet előkészített az Arénában csak szegedi cigánynak, hazaárulónak vagy buzinagylacinak nevezett barcelonai átlövő. A bemutatásnál is természetesen megkapta a búzást. Nagy elmondta a sajtótájékoztatón, hallott pár dolgot a pályán, de nem figyelt rájuk, neki a meccsel kellett foglalkoznia. Egyébként gratulált a Veszprémnek is, ami "az első meccshez képest jobban felkészült". Nagy négy gólt lőtt összesen, mindegyiket a második félidő első szakaszában, így döntő szerepe volt abban, hogy megroggyant a Veszprém.
Mocsai kiemelte, hogy a második félidőben nem tudott mit kezdeni a csapat a Barcelona váltott védekezésével, amikor hol embert fogtak, hol területet védekeztek. A középre összeszorított támadójátékunk így elhalt, mert "Eklemovics nem tudott lőni, és a csapatot sem mozgatta megfelelően" - mondta Mocsai. A spanyol edző, Salvador Canals kiemelte, hogy az első félidőben nem találták a játék ritmusát, viszont a szünetben találtak megoldást a veszprémi védekezés és támadás ellen, illetve igyekeztek gyorsítani saját tempójukat. "Rossz helyzetből tudtunk nyerni" - mondta Canals, aki a továbbiakra nagyon fontosnak tartja ezt a győzelmet. A két csapat közti különbséget két dologban látta Mocsai: a Veszprém rendezetlen védekezése ellen jól rohantak le, illetve ők jobban álltak vissza támadásból védekezésbe.
Jövőre más lesz
"Nem sikerült a csoda, de gratulálok a csapatomnak. Látszódott, érződött, hogy megleptük ellenfelünket" - nyilatkozta Mocsai a meccset követő sajtótájékoztatón, ahol hosszan, percekig csendben ült, amíg spanyol kollégái megérkeztek. Összefoglalta a vereség legfontosabb okait: 14 percet volt a Veszprém emberhátrányban, a Barcelona hatot, kihagytunk két hetest, két ziccert a szélről, és legalább 3-5 gólt jelent meccsenként, hogy két embert kell cserélnie a Veszprémnek. "Ennyire nem vagyunk jobbak a Barcelonánál" - mondta keserűen viccelődve az edző.
Jövőre ez nem lesz így, mert érkezik Ilyés Ferenc, valamint egy nagyon erős védőjátékos, akiről Mocsai nem akart még többet elárulni. "Robosztusabbak leszünk, és egy cserével könnyebb lesz védekezésből támadásba átállni" - mondta Mocsai, aki hirtelen nem tudott mondani még egy európai szinten magasan jegyzett csapatot, ahol a két belső embert folyamatosan cserélni kellene.
Hozzátette, nem tudtunk három átlövővel gólt lőni, emiatt a Barcelona kevesebb figyelmet fordított az irányítóra, Eklemovics és Császár Gábor is nulla góllal hozta le a meccset, viszont nagyobb nyomást helyeztek az átlövőkre. Passzívvá vált a játékunk annak ellenére, hogy Marko Vujin 11 gólt lőtt. "Egy sorral ezt a tempót nem lehet bírni" - mondta Mocsai Lajos. Kondícióban jól bírta végig a Veszprém, ezt bizonyítja, hogy a meccset végül négy góllal meg nyerte a csapat.
Az tény, hogy a támadás-védekezés közti két cseréből sok gólt kapott a Veszprém. Mocsai taktikája működött az első félidőben: gyors kontrákat vezetni, és csak akkor felállni, ha nem tudja megoldani a csapat a gyors gólt. Itt fontos, hogy a játékosok nem kapkodtak, így is a biztonság volt az első szempont. A kapus és védőfal közötti kommunikáció tökéletes volt az első félidőben, a másodikra Perics kicsit elfáradt – Fazekas sérült, ha lett volna, értelemszerűen tovább szoros a meccs -, ráadásul rengeteget játszottunk hátrányban.
"Elfogadható, jó eredmény ez a csapattól" - összegzett Mocsai, aki nagyon sajnálja, hogy soha nem egy-két körrel később kerülnek össze a Barcelonával. Mocsai végül azt mondta,"ez az egyik legnagyobb meccse volt a Veszprémnek."
A 2012-től a Kielhez szegődő Marko Vujinnak is nagy meccse volt, aki a kinti három után - két hetest is rontva - tizenegy gólt lőtt. Már csak azt nem tudjuk, kik azok, akiknek szerinte nem az élete a kézilabda?