no

Kéziben a láb mellé lövés a titka mindennek?

2015.02.03. 20:07
A katari kézilabda-világbajnokságon Franciaroszág 2011 után lett ismét aranyérmes, most már rekordnak számító öt világbajnoki címnél tartanak. Bár a statisztikai adatok beszédesek, sokszor mégsem számítanak mindent eldöntőnek.

Jól mutatja ezt az a tény is, hogy bár jelenleg a franciák a világ legjobb kézisei, csak a statisztikai mutatók egyikében tudtak a dobogóra kerülni, ugyanakkor rendre a vb átlaga felett teljesítettek, igaz például a lövéshatékonyságban még a legjobb öt közé sem kerültek. Ennek tekintetében érdemes számosítva végigtekinteni az elmúlt két hét eseményein.

A négy legfontosabb mutató legjobb öt helyezettje

Kapura lövések    Gólok    Kapura lövési hatékonyság (%)    Védéshatékonyság (%)
Katar 426 Szlovénia 273 Dánia 66.85 Spanyolország 36.33
Spanyolország 419 Dánia 272 Szlovénia 65.46 Franciaország 36.22
Szlovénia 417 Spanyolország 265 Németország 64.76 Németország 35.94
Dánia 413 Franciaország 259 Macedónia 63.73 Svédország 34.80
Franciaország 413 Horvátország 258 Spanyolország 63.24 Dánia 32.75

A világbajnok francia csapatban Michel Guigou lett a legeredményesebb 36 góllal, de jól jellemzi a csapat egységét hogy összesen négyen (Guigou mellett Nikola Karabatic 33, Joli és Port 30-30) szereztek harminc, vagy annál több gólt.

Guillaume Joli 83 százalékos hatékonysága egészen kimagasló, de Giugou (78%), és Cédric Sorhaindo (76%) is hihetetlen pontosan célzott. A lőlapot tanulmányozva érdekes adat, hogy a csapat szinte minden tagja a jobb alsó sarkot találta el a legtöbbször és a legpontosabban a meccsek alatt. A franciák a 88 próbálkozásból a legtöbb, 73 gólt lőtték a kapu ennek a területére.

Sok publicitást kapott már a katari válogatott sokszínűsége. És ahogy a számok is mutatják, nem a katari születésű kézisek repítették az ezüstéremig a házigazda válogatottat. Négy helyi játékos (Abdulla Al-Karbi, Abdulrazak Murad, Mahmud Hasszab Alla, Amin Zakkar) kapta a legkevesebb játékidőt. Összehasonlításképpen, a kubai Rafael Capote volt a legtöbbet a pályán (7 óra 23 perc 48 másodperc) míg például Zakkar csak 59 percig. A legtöbbet foglalkoztatott hazai játékos Hasszab Alla volt közel hat és fél órányi játékidővel és a legtöbb (25) góllal.

Az alábbi táblázatban a délszláv játékosok (Zarko Markovics, Eldar Memisevics, Jovo Damjanovics, Goran Sztojanovics, Danijel Sarics - utóbbi kettő kapus) teljesítményét hasonlítottuk össze a keret többiekével, illetve a katari születésű játékosokéval.

Katar játékoskerete Gólok Kapura lövések
Délszlávok (3 játékos) 87 163
Többiek (14 játékos) 158 263
Csak a katariak (4 játékos) 34 58

A katari csapatban a Veszprémmel 2008-ban KEK-et nyerő Zarko Markovics 67 góllal lett a legjobb, Capote (48) és Mallas (25) előtt. A legalább 10 gólt szerzők között a tunéziai Jusszef Benali volt a leghatékonyabb 71% százalékos eredményességgel, Hasszab Alla (69%) és Capote (62%) előtt.

Markovics nem csak a legtöbb gólt szerezte, de a legtöbb gólpasszt is adta (23). A legtöbb labdát pedig az egyiptomi Hasszan Mabruk szerezte (14). Érdemes megnézni Markovics lőlapját is, 127 lövéséből 104 kaput talált, 22 gól ment a bal, 14 a jobb alsó sarokba, de legtöbb gólját a kapus lábához lőve szerezte, összesen 67-ből 42-öt.

Ami a további mutatókat illeti (és a kategóriák legjobb háromját az alábbi táblazat tartalmazza) elég változó képet mutat. Hat méterről a katariak lőtték a legtöbb gólt (75), a szélről viszont a spanyolok (40), a dánok voltak kilenc méterről a leggólerősebbek (80). Meglepő a szlovénok gyorsasága és erőszakossága, lerohanásból és betörésből is legtöbb gólt szerezték a világbajnokságon. Viszont teljesítményükre erősen rányomta a bélyegét a mérhetetlenül sok eladott labda. A labdaszerzésben a világbajnok volt a legjobb.

Szaúd-Arábia 118 Lengyelország 38 Németország 35

A világbajnokság gólkirálya a szlovén Dragan Gajuc lett 71 góllal, a katari Zarko Markovics (67) és a német Uwe Gensheimer (54) előtt. A chilei Rodrigo Salinas hét meccsen szerzett 52 góljával végzett a negyedik helyen.

Katar történelmet írt, olyan még sosem fordult elő, hogy nem európai ország végzett a dobogón, főleg, hogy elődöntőt nyerjen. Az afrikaiak közül Egyiptom 2001-ben és Tunézia 2005-ben jutott a legjobb négy közé, de utána egyik válogatott sem tudott már meccset nyerni és a negyedik lett.

Az előző világbajnoksághoz képest szembetűnő a legutóbb második dánok és harmadik horvátok visszaesése. A dánok ott rontották el, hogy a csoportmeccsen pontot veszítettek Argentínával szemben, így másik ágra, éppen a spanyolokkal kerültek szembe és kiestek. A horvátok is a negyeddöntőben búcsúztak, végül csak hatodikak lettek.

Az utolsó három vb-t tekintve a lengyelek szépen fejlődtek: egy 8. és egy 9. hely után kapaszkodtak a dobogóra. A 2016-os olimpiára építkező brazil válogatott most sem tudott maradandót alkotni, számukra a 16-ba kerülés is siker volt, igaz ott mindössze egy góllal kaptak ki a horvátoktól, a csoportkörben a Rutenkával felálló fehéroroszok legyőzése jó eredményenek számit.

A következő nagy esemény a 2016-os riói olimpia előtt a jövő januári Európa-bajnokság, amelyre jó eséllyel juthat ki a válogatottunk. Utána pedig következhet a közel 600 nap múlva kezdődő olimpia selejtezői.