- Sport
- Kézilabda
- nőikézieb2024
- női kézilabda európa-bajnokság
- debrecen
- magyar női kézilabda-válogatott
- magyarország
- törökország
- svédország
- golovin vlagyimir
- észak-macedónia
- menetrend
- magyar keret
- lebonyolítás
A világ elitjén át vezet az út a 12 éve nem látott sikerhez női kéziseinknek az Eb-n
További Kézilabda cikkek
- Továbbra is megállíthatatlan női válogatottunk, a lengyelekre is rászámoltunk
- Ez nem volt kérdés: megőrizte hibátlan mérlegét a világbajnok
- A Szeged kézisei otthon is kikaptak BL-döntős dán riválisuktól
- Golovin Vlagyimir: Mentálisan erősek vagyunk, és ez látszott
- Montenegró már nem mumus: a magyarok újabb sikerrel kerültek közelebb az Eb-álomhoz
Az idei lesz az ötödik – részben – magyarországi rendezésű női világverseny. Az 1982-es és az 1995-ös világbajnokságon ezüstérmes, a 2004-es kontinenstornán bronzérmes, a 2014-es Eb-n pedig hatodik lett a magyar együttes, a múltbéli hazai nagy tornákon elért sikerek tehát jó előjelek lehetnek a mostani válogatottnak.
A kontinensviadal előtt megrendezett sajtótájékoztatón elmondták, hogy a szövetség célként azt tűzte ki az együttesnek, hogy még december 13–15-én is legyen versenyben, ami a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy a viadal első hat helyezettje között végez. A kapitány továbbá kiemelte: alakulata éremért akar harcolni, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a kilátogató nézők boldogan térhessenek haza a mérkőzések után.
Szeretném megköszönni mindazoknak, akik azért dolgoztak, hogy az Európa-bajnokság Debrecenbe kerülhessen megrendezésre – most pedig rajtunk a sor. Bécsben akarjuk zárni a versenyt, de a legfontosabb, hogy az a rengeteg ember, aki megtisztel minket jelenlétével, az boldogan mehessen haza. Ahogyan azt az elnök úr is mondta, minden készen áll, most rajtunk a sor! A tavaszi olimpiai selejtezőn is már remek hangulat volt, ott úgy éreztem, úgy éreztük, hogy képtelenség rosszul játszani ilyen közönség előtt és hangulat mellett.
Az erőviszonyokról Golovin Vlagyimir elmondta: vannak olyan meccsek, amelyeken kötelező a győzelem, például az észak-macedónok, valamint a törökök ellen, míg a svédekkel szembeni összecsapás a torna további lefolyását és végkimenetelét befolyásolhatja nagymértékben. A középdöntőre előre tekintve várhatóan a Montenegró elleni mérkőzés lesz a döntő a legjobb hat közé kerülés szempontjából, valamint a spanyolok és – természetesen – a franciák elleni találkozók is nehezek, illetve fontosak lesznek.
A legutóbbi négy év nagy tornáin a 10. pozíció volt a meghatározó
Legjobb helyezéseinket a női szakágban 1965-ben, valamint 2000-ben értük el. 1965-ben szereztük eddigi egyetlen vb-címünket, az ezredforduló évében egy kivételes, klasszisokkal erősen megtűzdelt generáció legjobbjai Romániában megnyerték a kontinensviadalt, miután Sydney-ben az olimpián ezüstéremmel gazdagodtak, a dánok elleni emlékezetes és fájó döntőt követően. Dobogós helyezést legutóbb 2012-ben – éppen Európa-bajnokságon – szereztünk, előtte 2004-ben és 2005-ben az Eb-t, valamint a vb-t is a harmadik pozícióban zárta a nemzeti csapat. A 12 évvel ezelőtti siker után viszont lejtmenetbe került a válogatott, a nyolc–tizedik körüli pozíció volt a meghatározó – mint ahogy a legutóbbi négy év világeseményén is.
A 2020-as kontinensviadalon az akkor még Elek Gábor vezette alakulat Horvátországgal, Hollandiával és Szerbiával szerepelt egy csoportban, amelynek előkelő, második helyéről várhatta a középdöntőt, ott viszont nem tudott maradandót alkotni: két pontot szerzett, csupán keleti szomszédunkat, Romániát sikerült megelőzni a kvartettből, így a 16 fős mezőny 10. helyén zárt. A következő évi világbajnokságon már Golovin Vlagyimir vezetésével az „európai” csoportból (Németország, Csehország, Szlovákia) ugyancsak másodikként delegált a németek mögött a következő megméretésre a magyar alakulat, ahol két ponttal lemaradva a hatos harmadik helyén zárt, így Dánia és Németország játszott negyeddöntőt, a magyarok pedig ismét a 10. pozícióban végeztek – igaz, 32 nemzet közül.
A legutóbbi kontinensviadalon az elithez tartozó Norvégia, valamint Horvátország és Svájc mellett szerepelt a csoportban hazánk válogatottja, amely harmadikként, az alpesi országot egy ponttal megelőzve jutott tovább a következő fordulóba. Azt a horvátok mögött az utolsó, hatodik helyen zárta, így ismét messze volt a helyosztós csatáktól. Golovin együttese akkor az első tízbe sem jutott, a 11. pozícióban fejezte be a tornát.
A tavalyi világeseményen Montenegró, Kamerun és Paraguay jött szembe a csoportban, a magyaroknak az erőviszonyok ismeretében kötelező volt a továbbjutás. A balkáni alakulattól nagy csatában ugyan kikaptunk, de így is magabiztosan, két ponttal jutottunk a középdöntőbe. Tovább azonban már nem sikerült menetelni: Böde-Bíró Blankáék (pontegyenlőséggel) ismét a harmadik pozícióban zártak, a helyosztón így már nem volt szerepük, mégis hatalmas örömmel zárult a világbajnokság: a harmadik fordulóban hatalmas hajrával legyőzték Horvátországot, és biztossá vált, hogy 2024 tavaszán olimpiai selejtezőt játszhatnak.
Hatalmas javulás 2024-ben, tisztes helytállás az olimpián
A vb záróakkordja hatalmas motivációt adott a válogatottnak, amely áprilisban Debrecenben a svéd–japán–brit hármassal megmérkőzve a csoport élén hibátlanul zárva vívta ki sorozatban a második olimpiai részvételt.
A 12 csapatos párizsi ötkarikás játékokon a hazai pályán játszó franciák ellen mutatkoztak be női kéziseink, akik háromgólos vereséget szenvedtek a címvédő ellen. Majd a hasonló játékerőt képviselő brazilokkal meccseltünk, és hatalmas csatában egy góllal felülmúltuk őket, így bizakodva várhattuk az Angola elleni találkozót, amely meglepetésre „csak” döntetlennel zárult. Az utolsó két összecsapáson a spanyolok és a 2019-es világbajnok hollandok ellen bizonyíthatott a magyar csapat, előbbin magabiztos, háromgólos győzelmet aratott, utóbbin pedig négy találattal maradt alul.
A hatos csoportból harmadikként jutott tovább az egyenes kieséses szakaszba nemzeti csapatunk, amely a legjobbak között számontartott svédek ellen játszott a négy közé jutásért. Golovin Vlagyimir gárdája fantasztikusan teljesített a skandinávok ellen, akik az utolsó pillanatban mentették hosszabbításra a találkozót, ahol aztán felőrölték a magyar együttest. Végül 36–32-es vereséget szenvedtünk, de az olimpiát így is az előkelő hatodik helyen fejezte be a magyar válogatott.
Az ötkarikás játékok után öt barátságos mérkőzést játszott, szeptemberben Romániát győzte le magabiztosan, majd az olimpiai ezüstérmes franciákkal mérkőzött meg kétszer: az első viadalt megnyerte, utóbbit elveszítette. A kontinensviadal előtti héten a Tatabányán megrendezett Jysk-kupán hangolt a megméretésre Golovin csapata, amelyet minden meccsét megnyerve a felkészülési torna élén zárt.
A törökök újoncként szerepelnek, a svédek a győzelemre hajtanak
A török válogatott eddigi eredményei nemzetközi szinten korlátozottak, Eb-re speciel első alkalommal kvalifikálták magukat. A csapat folyamatosan fejlődik, főleg a regionális selejtezők során mutatott teljesítményüknek köszönhetően. A következő kontinensviadalon már társrendezőként szerepelnek Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovákia mellett.
A svéd válogatott kétségtelenül a világ szűk elitjéhez tartozik jelenleg, az utóbbi években kiemelkedő teljesítményeket nyújtott, különösen a 2024-es olimpián. Az ötkarikás játékok csoportkörében legyőzték a végső győztes norvégokat is 32–28-ra, ami jelentős siker volt. A negyeddöntőben hosszabbítás után 36–32-re diadalmaskodtak Magyarország ellen, így elődöntőbe jutottak, ahol aztán hatalmas csatában, ráadásban kaptak ki a 2021-es győztes Franciaország ellen, és zártak végül negyedikként.
A válogatott az elmúlt évek világversenyein is folyamatosan javuló eredményeket ért el. A svédek a 2023-as világbajnokságon negyedik helyezést szereztek, az előző, 2021-es világbajnokságon pedig ötödikek lettek. Az Európa-bajnokságokon 2010-ben ezüstérmesek, 2014-ben bronzérmesek voltak, míg a 2022-es versenyen az ötödik helyen zártak.
A svéd válogatott jelenlegi keretében több kiemelkedő játékos szerepel, akik nemcsak nemzetközi, hanem klubszinten is jelentős eredményeket értek el. A csapat meghatározó tagjai közé tartozik többek között: a kapus Johanna Bundsen, a csapatkapitány Jamina Roberts, aki talán a legnagyobb név a csapatban, de ne feledjük el a Győri Audi ETO KC beállóját, Linn Blohmot sem, aki fizikai ereje és helyzetkihasználása révén posztján a világ egyik legjobbja. Továbbá ott van a kétszeres Európa-liga-győztes szélső, Natalie Hagman, valamint Carin Strömberg irányító is, akik intelligens játékukkal és gyors helyzetfelismeréseikkel a csapat mozgatórugói.
Észak-Macedónia a legutóbbi hét Európa-bajnokságból csupán kettőn vett részt, vb-n pedig 14 éve nem szerepelt, története során azonban átélt emlékezetes pillanatot is: a csapat első nagy sikere az 1998-as Európa-bajnokságon való részvétel volt, amelyet hazai pályán rendeztek, és itt a hetedik helyet szerezték meg – ez az eredmény máig a legjobb teljesítményük az Eb-k történetében. Az együttes a balkáni stílusra jellemző játékra épül: igyekszik fizikumát előtérbe helyezni, és ezzel kompenzálni a támadásokban rejlő hiányosságokat.
16 játékosunk a legrangosabb kupasorozatok egyikében
Golovin Vlagyimir november 13-án kijelölte azt a 19 játékost (Albek Anna sérülése miatt végül csak 18), aki szerepel a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon (a torna mérkőzéseire 16 nevezhető). A 18-as mezőnyből a Bajnokok Ligája-győztes Szöllősi-Schatzl Nadine, valamint Papp Nikoletta kivételével mindenki a két legrangosabb európai kupasorozat egyikében pallérozódik: 12-en a BL-ben, négyen pedig az Európa-ligában szerepelnek (a debreceniek és a váciak csak szerepeltek). Heten, Szemerey Zsófi, Faluvégi Dorottya, Papp Nikoletta, Vámos Petra, Pásztor Noémi, Kuczora Csenge és Kácsor Gréta is európai klubbal játszik. A magyar bajnok és kupagyőztes FTC-Rail Cargo Hungariának hat, míg a BL-címvédő Győrnek egy játékosa tagja a jelenlegi együttesnek.
Menetrend, program
A 2024-es női kézilabda-Európa-bajnokságot november 28. és december 15. között közösen rendezi Ausztria, Magyarország és Svájc négy városa: Debrecen, Innsbruck, Bécs, valamint Bázel. A viadalon – először – 24 nemzet vesz részt, amelyeket első körben hat csoportba soroltak. A kvartettek első két helyezettje jut tovább a magyar, illetve osztrák városban rendezett középdöntőbe, ahová így visz magával egy eredményt, és ahol további négy találkozó vár rá a hatos csoportban. Innen ismét a győztesek és a második helyezettek jutnak tovább, már az elődöntőbe, míg a harmadikoknak helyosztót rendeznek az ötödik helyért.
A torna 28-án, csütörtökön három helyszínen startol: Magyarország Törökországgal csap össze Debrecenben, Ausztria Szlovákiával mérkőzik meg Innsbruckban, Spanyolország pedig Portugáliával játszik Bázelben.
A mieink továbbjutás esetén, ami a papírforma alapján kötelező küldetés, a B és a C csoport két-két legjobbja ellen lépnek pályára a középdöntőben. Az erőviszonyok ismeretében Montenegró, valamint Románia, illetve a 2024-es olimpián ezüstérmes Franciaország és a 2021-es vb-4. Spanyolország lehet. Tehát ha a magyar csapat el akar jutni az éremcsatákig, akkor a legesélyesebb francia, svéd párosból legalább az egyiket meg kell előznie a középdöntő végére – persze ha a többi mérkőzést is sikerrel zárja.
Amennyiben női válogatottunk a középdöntős etapon első vagy második helyen végez, akkor a kézilabda elitjével mérkőzhet meg a 12 éve nem látott sikerért: az erőviszonyok alapján az olimpiai címvédő Norvégia, a dobogós Dánia vagy a 2019-es világbajnok Hollandia lehet az ellenfele az elődöntőben, majd küzdhet meg a zárónapon a helyosztón.
Női kézilabda, Európa-bajnokság, csoportbeosztás:
- A csoport: Magyarország, Svédország, Észak-Macedónia, Törökország
- B csoport: Románia, Csehország, Montenegró, Szerbia
- C csoport: Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália
- D csoport: Dánia, Horvátország, Svájc, Feröer-szigetek
- E csoport: Norvégia, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia
- F csoport: Németország, Izland, Hollandia, Ukrajna
Magyarország csoportmérkőzései:
- november 28. 18.00 Magyarország–Törökország
- november 30. 18.00 Magyarország–Svédország
- december 2. 18.00 Magyarország–Észak-Macedónia
A magyar válogatott 18 fős kerete:
- kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB, francia), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
- jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg, német)
- jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau, román)
- irányítók: Vámos Petra (Metz HB, francia), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC Schaeffler)
- beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti, román), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
- balátlövők: Kuczora Csenge (Thüringer HC, német), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN, román), Csíkos Luca (Váci NKSE)
- balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)