Talmácsi 16. utolsó Moto GP-futamán

2009.11.08. 15:34
Dani Pedrosa nyerte az idei utolsó gyorsaságimotoros világbajnoki futamot, a győzelem összetettben harmadik helyet ért a spanyolnak, Talmácsi Gábor 17. a vb-összesítésben. Hirosi Aojama nyerte a megszűnő kategória, a 250-esek utolsó világbajnokságát.

A szezonban betegsége miatt három futamot kihagyó Casey Stoner rajtolhatott volna az élről Valenciában, az ausztrál visszatérése óta fantasztikusan teljesít (második volt Portugáliában, Ausztráliában, Malaysiában nyert, Valenciában tavaly első lett), de a bemelegítő körben elesett, így hiába nyerte meg a két szabadedzést és a kvalifikációt is, kiesett, mielőtt elindult volna a Moto GP-futam (hasonlóan járt a 250-esek között Alex Debon is).

Dani Pedrosa rajtolt a legjobban, Toni Elias a második, Jorge Lorenzo a harmadik helyen kezdett, a már világbajnok Valentino Rossi csak negyediknek zárta az első kört. Talmácsi Gábor a 17. helyről indulva két pilótát előzött meg az első kör elején.

A harmadik kör elején Elias visszaesett a negyedik helyre, Lorenzo és Rossi is megelőzte, aztán Lorenzo kis híján leesett a motorról, Rossi már a második helyen állt. Talmácsi tartotta 15. helyét, Vermeulen és Espargaro állt mögötte. A hatodik körben Pedrosa tartotta több mint két másodperces előnyét Rossi és a leszakadó Lorenzo előtt, Espargaro utolérte Talmácsit, aki a 16. helyre esett vissza.

A verseny harmadánál Pedrosa tartotta előnyét Rossi és Lorenzo előtt, a hármas ekkor már hét másodperccel lépett el a mezőnytől. Talmácsi fokozatosan lassult, Vermeulen is utolérte. 18 kör volt hátra a versenyből, amikor a vezető hármas már tíz másodperccel ellépett, Dani Pedrosa tovább növelte előnyét. A legnagyobb bolyt a 7–11. helyért harcolók alkották, a mezőny végén Ben Spies motorozott (a szabadkártyás amerikai 2009-ben megnyerte a Superbike világbajnokságot).

A táv felénél Talmácsi megelőzte a teljesen lelassuló Melandrit, az élen nem volt változás, Pedrosa már három és fél másodperccel vezetett, Aleix Espargaro a 13., Ben Spies a 10. helyre jött fel. Tíz körrel a vége előtt Pedrosa már négy másodperccel vezetett, Talmácsi a 16. helyen állt, Spies a nyolcadikra jött fel.

Öt körrel a vége előtt Rossi gyorsulni kezdett, Spies a Yamahával már a hetedik helyre jött fel. Talmácsi biztosan állt a 16. helyen, előtte Vermeulen motorozott, mögötte Melandri már több mint 10 másodperccel maradt le.

A világbajnokok: Aojama, Rossi és Simon

Dani Pedrosa végül magabiztosan, rajt-cél győzelmet aratott, a spanyol - Stoner kiesése miatt - idei második győzelmével vb-bronzérmet nyert. Rossi lett a második, Jorge Lorenzo a harmadik, Talmácsi pont nélkül a 16. helyen zárta a 2009-es szezont. Spies óriásit versenyzett, hetediknek futott be.

A 125 kcm-eseknél Julián Simón nyerte az utolsó futamot. A Bancaja Aspar Team versenyzője csak két tizedmásodperccel verte a világbajnoki pontversenyben is második helyen végzett Bradley Smith-t, Simón idei hetedik futamgyőzelmét aratta.

A 250 kcm történetének utolsó vb-futamán eldőlt a kategória világbajnoki címe is. Marco Simoncelli bukott és kiesett, onnantól már biztos volt, hogy Aojama nyeri a vb-t. A futamot Barbera nyerte Bautista előtt, Németh Balázs újabb három pontot szerzett.

A japán 104. futamán indult, összesen kilenc futamot nyert, idén négyet. 2003-ban a Japán Nagydíjon állhatott először dobogóra, második lett. A kategóriában Tecuja Harada (1993) és Daidzsiro Kato (2002) után a harmadik japán világbajnok. Aojama 2010-ben Emmi Caffé Latte Team Honda RC212V pilótájaként a MotoGP-ben indul.

A valenciai pálya 1999-es megnyitása óta először fordult elő, hogy mind a három kategóriában spanyol győzelem született.

Gyorsaságimotoros-vb, Valenciai Nagydíj

125 kcm: 1. Julián Simón (spanyol, Bancaja Aspar Team, Aprilia) 41:17.553, 2. Bradley Smith (brit, Bancaja Aspar Team, Aprilia) +0.220 mp., 3. Pol Espargaro (spanyol, Derbi Racing Team) +12.123.

A világbajnoki pontverseny végeredménye: 1. Julián Simón 264 pont, 2. Bradley Smith 203.5, 3. Nicolas Terol (spanyol, Jack&Jones Team, Aprilia) 173.5.

250 kcm: 1. Hector Barbera (spanyol, Pepe World Aprilia) 44:10.601 perc, 2. Alvaro Bautista (spanyol, Mapfre Aspar Aprilia) +3.663 mp., 3. Raffaelle De Rosa (olasz, Scot Racing Honda) +5.665, 7. Hirosi Aojama (japán, Scot Racing Honda) +27.438, 13. Németh Balázs (Balatonring Team Aprilia) +1:42.060 perc, 19. Tóth Imre (Team Toth Aprilia) +1 kör hátrány.

A világbajnoki pontverseny végeredménye: 1. Hirosi Aojama 252 pont, 2. Marco Simoncelli (olasz, MEtis Gilera) 231, 3. Hector Barbera 214, 17. Talmácsi Gábor 28, 22. Tóth Imre 12, 24. Németh Balázs 8.

Moto GP: 1. Dani Pedrosa (spanyol, Repsol Honda Team, Honda) 46:47.553, 2. Valentino Rossi (olasz, Fiat Yamaha Team, Yamaha) +2.630 mp., 3. Jorge Lorenzo (spanyol, Fiat Yamaha Team, Yamaha) +2.913, 16. Talmácsi Gábor (magyar, Scot Racing Team MotoGP, Honda) +1:14.405.

A világbajnoki pontverseny végeredménye: 1. Valentino Rossi 306 pont, 2. Jorge Lorenzo 261 pont, 3. Dani Pedrosa 234 pont, 17. Talmácsi Gábor 19 pont