Szerb szépség a világ tetején

2008.06.06. 07:28 Módosítva: 2008.06.06. 09:03
Nem kell megvárni a végét a Roland Garroson, Ana Ivanovics azzal, hogy legyőzte honfitársát, Jelena Jankovicsot, a további eredményektől függetlenül vezeti hétfőtől az új világranglistát. Dinara Szafina is káprázatosan elődöntőzött, életében először Grand Slam-finálés.

A 13. helyen kiemelt orosz Dinara Szafina két sima játszmában legyőzte honfitársát, Szvetlana Kuznyecovát, és bejutott a döntőbe a francia nyílt teniszbajnokságon. A mérkőzés 1 óra 27 percig tartott, a bátran kezdeményező 22 éves kiválóság megérdemelte nyert a 4. helyen rangsorolt, esélyesebbnek tartott riválisával szemben.

000T TRDV329401
Ana Ivanovics

Szafina, aki először jutott döntőbe Grand Slam-tornán, hétfőn óriási bravúrral, meccslabdát hárítva nyert az első helyen kiemelt Marija Sarapova ellen, majd szerdán ugyancsak meccslabdát védve győzte le hetedikként rangsorolt Jelena Gyementyjevát.

Ana Ivanovics lesz a szombati női döntő másik résztvevője, miután második kiemeltként 2 óra 15 perc alatt legyőzte 3. helyen rangsorolt honfitársát, Jelena Jankovicsot. A sikerrel a 20 esztendős Ivanovics hétfőtől pályafutása során először a világranglista első helyét foglalja el.

A két szerb nagy csatát vívott, az első szettben Ivanovics volt a jobb, a másodikban Jankovics kerekedett felül, a harmadik, mindent eldöntő felvonásban több hibát is vétett mindkét játékos, többször is elnyerték egymás adogatását. Ivanovics végül bátor hajrával nyerte a meccset, így tavalyhoz hasonlóan ismét finálét játszhat a Roland Garroson.

Út a döntőig

Ana Ivanovic (szerb, 2.)

1. forduló: Arvidsson (svéd) 6:2, 7:5. 2. forduló: Safarova (cseh) 6:1, 6:2. 3. forduló: Wozniacki (30., dán) 6:4, 6:1. Nyolcaddöntő: Cetkovska (cseh) 6:0, 6:0. Negyeddöntő: Schnyder (10., svájci) 6:3, 6:2. Elődöntő: Jankovics (3., szerb) 6:4, 3:6, 6:4.

Dinara Szafina (orosz, 13.)

1. forduló: K. Bondarenko (ukrán) 6:1, 6:3. 2. forduló: Rybarikova (szlovák) 6:0, 6:1. 3. forduló: Cseng (kínai) 6:2, 7:5. Nyolcaddöntő: Sarapova (1., orosz) 6:7, 7:6, 6:2. Negyeddöntő: Gyementyjeva (7., orosz) 4:6, 7:6, 6:0. Elődöntő: Kuznyecova (4., orosz) 6:3, 6:2.

A francia nyílt teniszbajnokság női döntőjének két résztvevője, Ana Ivanovics és az orosz Dinara Szafina eddig háromszor játszott egymással, a szerb vezet 2-1-re.

Első mérkőzésüket három éve a berlini torna első fordulójában vívták salakon, Szafina nyert 6:1, 6:4-re. Egy évvel később Wimbledonban a második körben Ivanovics győzött 3:6, 7:6, 6:1-re, majd még ebben az esztendőben a montreali kemény pályás viadal elöntőjében szintén a szerb volt a jobb, 6:1, 6:4 arányban.

Negyedszer csatázik két kelet-európai a női bajnoki címért, legutóbb erre 2004-ben volt példa, akkor két orosz, Miszkina és Gyementyjeva játszott, Miszkina nyert. Szafina eddigi hat tornagyőzelméből négyet salakon szerzett. Szafina elindult azon az úton, hogy utolérje bátyját, Marat Szafint, aki két Grand Slam-győzelemre lehet büszke, bár Párizsban egy elődöntő volt a legjobb eredménye. 1977-ben Mima Jausovec révén már nyert jugoszláv női versenyző Roland Garrost.

Roland Garros, Párizs (15 575 960 euró)

Női egyes, elődöntő: Szafina (13., orosz)-Kuznyecova (4., orosz) 6:3, 6:2, Ivanovics (2., szerb)-Jankovics (3., szerb) 6:4, 3:6, 6:4.