A két legjobb eldöntheti, ki a jobb

2008.06.07. 09:13 Módosítva: 2008.06.07. 09:24
A világ legjobbja játszik a világ második legjobbjával a Roland Garroson. Tavaly és tavalyelőtt is Nadal és Federer meccselt a párizsi salakon, mindkétszer a spanyol győzött.

A második helyen kiemelt Rafael Nadal három játszmában nyert a harmadikként rangsorolt szerb Novak Djokovics ellen, ezzel bejutott a döntőbe a francia nyílt teniszbajnokságon. A címvédő és sorozatban háromszoros bajnok spanyol teniszező nagyszerűen kezdett, szinte hibátlan játékkal nyerte az első szettet, a másodikban még fokozta is az iramot.

A harmadik, egyben utolsó felvonásban a spanyol 5:4-nél a fináléért adogathatott, ám a szerb összeszedte minden erejét, és pazar tenisszel kiegyenlített. Ezzel el is lőtte minden puskaporát, Nadal a rövidítésben valósággal lelőtte a salakról riválisát. A végén hatból három meccslabdát hárított Djokovics, de a negyediket már nem.

Nadal mellé Roger Federer jutott be, a svájci klasszis négy játszmában, 3 óra 5 perc alatt nyert a hazai közönség előtt szereplő Gael Monfils ellen.

Az első szettet simán hozta az első kiemelt Federer, a folytatásban Monfils minden tudását beleadva bátran rohamozott, minden labdát elért, a lehetetlenekkel is megpróbálkozott, kiegyenlített. A harmadik felvonásban ismét a svájci kiválóság nagyobb tudása domborodott ki. A negyedik, egyben utolsóban mindketten remekül teniszeztek, nem ismertek elveszett labdát. Federer ekkor több olyan labdát is elrontott, amilyet máskor nem szokott. 5:4-nél két meccslabdához jutott a világelső, ezeket hárította a francia, ám 6:5-nél ismét a győzelem kapujában állt a svájci, és ezt a lehetőséget már nem szalasztotta el.

A címvédő és sorozatban háromszoros bajnok Nadal 2006-ban és egy évvel később is legyőzte Federert a fináléban. A 12-szeres Grand Slam-győztes világelső gyűjteményéből csupán a párizsi Grand Slam-diadal hiányzik.

Nadal és Federer eddig 16-szor játszott egymással, a spanyol vezet 10-6-ra. A salakpályás mérleg még kedvezőtlenebb a svájci világelső szempontjából, ezen a borításon Nadal nyolcszor győzött, Federer csupán egyszer, tavaly, a hamburgi tornán. A Roland Garroson háromszor mérkőztek; 2005-ben az elődöntőben, 2006-ban és tavaly a döntőben diadalmaskodott a mallorcai. Federer a döntőig csak egy kiemelttel találkozott, Nadal négyet győzött le, Federer három szettet veszített, Nadal egyet sem. Federer 78 gémet veszített, Nadal 37-et.

Út a döntőig

Roger Federer (1., svájci)

1. forduló: Querrey (amerikai) 6:4, 6:4, 6:3. 2. forduló: Montanes (spanyol) 6:7, 6:1, 6:0, 6:4. 3. forduló: Ancic (horvát) 6:3, 6:4, 6:2. Nyolcaddöntő: Benneteau (francia) 6:4, 7:5, 7:5. Negyeddöntő: Gonzalez (24., chilei) 2:6, 6:2, 6:3, 6:4. Elődöntő: Monfils (francia) 6:2, 5:7, 6:3, 7:5.

Rafael Nadal (2., spanyol)

1. forduló: Bellucci (brazil) 7:5, 6:3, 6:1. 2. forduló: Devilder (francia) 6:4, 6:0, 6:1. 3. forduló: Nieminen (26., finn) 6:1, 6:3, 6:1. Nyolcaddöntő: Verdasco (22., spanyol) 6:1, 6:0, 6:2. Negyeddöntő: Almagro (19., spanyol) 6:1, 6:1, 6:1. Elődöntő: Djokovic (3., szerb) 6:4, 6:2, 7:6.

Ez lesz a Roland Garros történetében a hatodik finálé, amikor a két első helyen kiemelt játékos küzd, hatból négyszer fordult elő, hogy a második legyőzte elsőt. 1968-ban Ken Rosewall Rod Lavert, 1984-ben Ivan Lendl John McEnroe-t, az utolsó két évben Nadal Federert. A svájci pályafutása 15. Grand Slam-döntőjét vívja vasárnap, az ezt megelőző 14-ből 12-t megnyert, csak Nadaltól kapott ki kétszer. Federeren kívül csak két olyan teniszező van a világon, aki 12 Grand Slam győzelemmel dicsekedhet, Pete Sampras (14) és Roy Emerson (12). Federer idén egyetlen tornát nyert meg, azt a portugáliai Estorilban.

Ha Nadal nyer, ugyanúgy négyszeres bajnok lesz Párizsban, mint a svédek egykori kiválósága, Björn Borg. Még egy érdekes adat: Nadal még sohasem kapott ki a Roland Garroson, debütálása óta 27 meccset játszott, mindet meg is nyerte. Négy játékos van a Grand Slamek történetében, aki játszmavesztés nélkül tudott tornát nyerni: Ken Rosewall (Australian Open, 1971), Ilie Nastase (Roland Garros, 1971), Björn Borg (Wimbledon, 1976, Roland Garros, 1978 és 1980), Roger Federer (Australian Open, 2007). Közéjük kerülhet Nadal, aki 26 tornagyőzelemmel dicsekedhet, idén háromszor volt már első.

Roland Garros, Párizs (15 575 960 euró)

Férfi elődöntő:Nadal (2., spanyol)-Djokovics (3., szerb) 6:4, 6:2, 7:6, Federer (1., svájci)-Monfils (francia) 6:2, 5:7, 6:3, 7:5.