Etelka, Aletta

Rafael Nadal ismét a pályán Montrealban

2009.08.10. 13:07 Módosítva: 2009-08-10 13:07:58

A héten Cincinnatiban a nők 2 millió dollárét, Montrealban a férfiak 3 millióért teniszeznek. Az amerikai tornán lesznek magyarok is, és mindkét viadalon vannak nagy visszatérők. Plyára lép Kim Clijsters, a belgák egykori világelsője. Montrealban sérülése után teniszezik Rafael Nadal.

Három héttel a US Open rajtja előtt egy-egy nagy kemény pályás férfi és női tenisztornát rendeznek a héten, mindkettőt a tengerentúlon. A két versenyen 5 millió dollárt osztanak szét, ennek megfelelően erős mezőny jött össze Cincinnatiban és Montrealban.

A nők Cincinnatiban 2 millió dollárért játszanak. Két magyar – Szávay Ágnes és Czink Melinda – is főtáblás, a korábbi világelső, a belga Kim Clijsters 28 hónap után indul újra versenyen. Clijsters 2007. május 6-án, 24 évesen jelentette be visszavonulást. Közben gyermeket szült, de korábbi nyilatkozataiban mindig is sejtette, szeretne visszatérni. Idén március 26-án jelentette be hivatalosan, hogy újra a pályára készül.

Clijsters 2001-ben, első belga teniszezőként jutott Grand Slam-torna fináléjába, de kikapott Párizsban. 2003 augusztusában ért a csúcsra, 12 hétig vezette a világranglistát. Pályafutása során 34 WTA-tornán nyert, 2005-ben győzött a US Openen. Kétszer megnyerte a WTA-világbajnokságot. Ötször játszott Grand Slam-döntőt, honfitársától Justine Henintől háromszor is kikapott. 1999 és 2007 között 14,7 millió dollárt teniszezett össze. A montreali versenyen szabad kártyával indul. Első ellenfele a francia Marion Bartoli lesz.

nadal

A tornán – amelyen a világranglista legjobb tíz helyezettje az első tíz kiemelt – Szávay és Czink is szerencsét próbál. Szávay a selejtezős lengyel Urszula Radwanskával teniszezik kedden. A két teniszező még nem játszott egymással, a kisebbik Radwanska 62. a világranglistán. Czink hétfőn kora este kezd, ellenfele a francia Alize Cornet lesz. Cornet 28., de a szezon első felében top 20-as volt. Czink sem találkozott még vele.

A férfiak versenyén, Montrealban 3 millió dollár a tét. A legnagyobb érdeklődés Rafael Nadal visszatérését előzi meg. A spanyolok korábbi világelsője május végén, a Roland Garroson sérült bele a Söderlingtől elszenvedett vereségbe. A francia nyílt bajnokságon korábban még egyszer se kapott ki addig.

Bár próbálkozott a visszatéréssel Wimbledon előtt, csak bemutató meccsekig jutott, a térde nem bírta a terhelést, így a londoni versenytől is visszalépett, azóta nem indult tornán.

Erős a montreali mezőny. A legjobb húszból csak Robin Söderling hagyja ki a tornát könyöksérülése miatt. Már az első körben olyan meccsek lesznek, mint az orosz Szafiné és a francia Monfilsé, vagy a német Tommy Haasé és a horvát szervakirály Ivo Karlovicé. A legjobb nyolc erőnyerő az első körben. A világelső Roger Federer a Kunyicin–Niemeyer, Rafael Nadal a Troicki–David Ferrer meccs győztesével kezd.