- Sport
- Tenisz
- davis-kupa
- davis-kupa final 8
- tenisz
- olaszország
- hollandia
- olasz válogatott
- holland válogatott
- málaga
- jannik sinner
- matteo berrettini
Olaszország újra megcsinálta, zsinórban másodszor ült fel válogatottja a világ trónjára
További Tenisz cikkek
- Meghalt az ausztrálok legendás bajnoka és szövetségi kapitánya
- „Nem feltett kézzel utazunk Kanadába” – bizakodó a magyar válogatott kapitánya
- Kőkemény sorsolást kaptak a magyarok, erős riválissal kell meccselniük az elitbe jutásért
- Két világsztár játéka már biztos, alakul a legkülönlegesebb bemutatótorna mezőnye
- Novak Djokovics elárulta, miért választotta nagy riválisát új edzőjének
Olaszország viszonylag simán, játszmavesztés nélkül megállította a Davis-kupa-döntőig menetelő hollandokat, és megvédte címét a málagai fináléban. Matteo Berrettinivel és Jannik Sinnerrel az ausztrálok után a hollandok sem tudtak mit kezdeni. Itália először lett világbajnok a nőknél és a férfiaknál egyszerre. A győztes csapat játékosai 2 678 571 dollárt oszthatnak szét egymás között. Az még bizonytalan, hogy 2025-ben hol rendezik a Davis-kupa nyolcas döntőjét.
Nem lettünk okosabbak. A jövő évi Davis-kupa-világdöntő selejtezőjének sorsolását eredetileg vasárnapra hirdették meg, de helyette sajtótájékoztatót tartott a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF). Az elnök, David Hoggerty a szokásos visszafogott, a jóságos télapót idéző stílusában sorolta az elégedettségre okot adó számokat. A nézőszám 65 ezerre nőtt a tavalyi 60 ezerről, és a szurkolók 43 százaléka külföldről érkezett Málagába. Szintén rekord, hogy 2024-ben 159 ország versenyzett a Davis-kupában, és a nőkkel együtt több mint 800 teniszező játszott. A közösségimédia-elérésben, a televíziós közvetítésben és a szponzorációban is minden adat jelentős fejlődést mutat.
Először rendezték egy helyszínen, néhány napon át párhuzamosan a Davis-kupát és a Billie Jean King Kupát. Igaz, a nők világbajnokságát egy 3500 férőhelyes alkalmi sátorban, a férfiakét az út másik oldalán a tízezres Martin Carpena Arénában. A tapasztalatokat egyelőre értékelik, és előfordulhat, hogy ennek lesz folytatása – eredetileg a BJKC Sevillában lett volna.
Nem tudtuk meg, hogy áll az ITF bírósági ügye a Kosmos nevű céggel, amit a Barcelona FC egykori labdarúgója, Gerard Piqué alapított és vezet. A Kosmos miatt alakították át hat éve teljesen a Davis-kupát, mert 3 milliárd dollárt ajánlott a vállalat az ITF-nek, ha a labdarúgó-vb-khez hasonló eseményt szervezhet a DK-ból. A házasság viszonylag gyorsan megromlott, és a felek azóta sem tudtak megegyezni az anyagi kérdésekben, a pletykák arról szólnak, hogy a Kosmos 50 millió dollárt követel a nemzetközi szövetségtől. Hoggertytől két újságíró-kolléga is próbált friss információt kapni az ügy, a per állásáról, de ő kedvesen megköszönte a kérdést, majd közölte, nem áll módjában kommentálni.
Az is nehezen érthető, hogy ha már néhány órával a tervezett időpont előtt december másodikára halasztották a 2025-ös DK-sorsolást, miért nem lehet elmondani, kik pályáznak a rendezésre – amint az egy olimpia vagy más világverseny esetén természetes. Erre az volt a válasz, hogy az ITF-nél nem ez a szokás, igyekeznek védeni a pályázókat, és csak a győztest nevezik meg. Kiszivárgott hírek szerint a nemzetközi szövetség asztalán ausztrál, kínai, közel-keleti és egy európai ajánlat szerepel. Felesleges találgatni, de nehéz elképzelni, hogy az európai vagy amerikai játékosok a torinói ATP Finals után elutaznának a szezon végén Ausztráliába vagy Kínába. December másodikán minden kiderül, az is, hogy a magyar válogatott kivel és hol mérkőzik.
Olaszország harmadszor a világ csúcsán
A tenisz történetében Hollandia először jutott Davis-kupa-döntőbe. Abban bízhattak, ha a házigazda spanyolokat le tudták győzni az első napon, akkor minden megtörténhet. A realitás viszont nem mellettük szólt, tavaly is az olaszoktól kaptak ki, csak akkor a negyeddöntőben kerültek össze, ráadásul szeptemberben a bolognai csoportmeccsen a Sinner nélküli itáliaiakat sem tudták legyőzni.
Matteo Berrettini 2019 óta minden egyéni meccsét megnyerte a DK-ban, hétmeccses sikersorozatban van. Málagában azzal a hittel, önbizalommal teniszezik csütörtök óta, ami 2021-ben a wimbledoni döntőig vitte. Tavaly sérülés miatt nem lépett pályára a Davis-kupa nyolcas fináléjában, de itt volt a csapattal Málagában, és a győzelem pillanatában Sinner külön kiemelte a szerepét a diadalban.
Vasárnap délután első ránézésre több holland ült a Martin Carpena Aréna lelátóján, de ez inkább optikai csalódás volt, mert a fapapucsos szurkolókat a narancssárga pólójuk látványosabban kiemelte, mint az olaszokat a kék.
Berrettini szeptemberben kétszer is jobbnak bizonyult Botic Van De Zandschulpnál, és ezúttal még annyi esélyt sem adott a kedden Rafa Nadalt verő hollandnak, mint korábban. Az első szettben egyszer, a másodikban kétszer brékelte Van De Zandschulpot, miközben ellenfele fogadóelőnyig sem jutott. Nemcsak jól adogatott, de az alapvonalról is ütött extrákat, és a szokottnál jobban mozgott: 1 óra 16 perc alatt 6:4, 6:2-re nyert.
A helyzet kicsit hasonlított a szombatira, mert a hollandok egyetlen esélye az lett volna, ha az első mérkőzést megnyerik, és eljutnak a párosig, mert arra senki nem gondolhatott, hogy Jannik Sinner kikap Tallon Griekspoortól. Az olasz világelső idén már háromszor megverte holland riválisát, és az egymás elleni örökmérlegben sem számlál vereséget riválisától. Ezért nem volt meglepő az sem, hogy Sinner mérkőzés előtti szorzója a fogadóirodáknál alig érte el az 1,10-et, elképesztően nagy favorit volt a győzelemre.
Griekspoor talán az esélytelenek nyugalmával, de remekül kezdett, első szerváinak közel 70 százalékát beütötte, és fogadóként is okozott fejtörést az olasznak. Sinner második szervagémjében két bréklabdája volt Griekspoornak, de a holland egyikkel sem tudott élni – a lehetőség pedig nem jött vissza újra. Annak ellenére, hogy Griekspoor remekül szervált, és Sinnernek egyetlen fogadóelőnye sem volt a szettben, a végén, a hét nyert pontig tartó rövidítésében már az olasz volt sokkal jobb, és behúzta az első partit.
A második szett elején láthattuk a meccs legjobb részét, a harmadik gémben Sinner egyből kihasználta első fogadóelőnyét, és 2:1-re elhúzott. Griekspoor kemény legény, nem adta magát, szintet emelt játékán, és rögtön visszabrékelt. Ezt követően viszont már több lapot nem osztottak neki, az olasz világelső remekül teniszezett, és a folytatásban gémet sem engedett holland riválisának – 6:2-re nyerte a második szettet, ezzel két játszmában lezárta a meccset, egyben a világbajnoki döntőt.
Így már nem volt szükség a harmadik, páros mérkőzés lejátszására.
Olaszország története során harmadszor, zsinórban másodszor nyerte meg a Davis-kupát, a holland csapat pedig döntőbe jutásával története legsikeresebb szereplését könyvelhette el a sorozatban.
Davis-kupa final 8, döntő
Olaszország–Hollandia 2–0
- Matteo Berrettini–Botic van de Zandschulp 6:4, 6:2
- Jannik Sinner–Tallon Griekspoor 7:6, 6:2
Borítókép: Getty Images)