Hosszú: Nagyon nem emlékszem, mentem ahogy tudtam

2014.12.07. 16:19 Módosítva: 2014.12.07. 17:06
A dohai rövidpályás úszó-világbajnokság zárónapján három döntőben érdekeltek a magyarok. Hosszú Katinka két országos csúcsot úszott, 50 méter háton bronzérmes, 200 gyorson ezüstérmes lett. Ezen a távon Verrasztó Evelyn a nyolcadikként ért célba. Gyurta Gergely 1500 gyorson a 11. helyen végzett.

Hosszú Katinka a 200 és 100 háton szerzett világbajnoki győzelme után a legrövidebb távon, 50-en is elindult a dohai rövidpályás vb-n. Bár az idei világkupa sorozatban háromszor is nyert, nem specialitása ez a szám. A döntőbe a hetedik idővel került, így a nem túl kedvező egyes pályát kapta.

Az első forduló után látszott, hogy az ausztrál Emily Seebohmot és a brazil Etiene Medeirost nehéz megszorítani, de Hosszú nagyon jól hajrázott, és pár század előnnyel megszerezte a harmadik helyet. Az eddig már négy aranyat és két ezüstöt szerző úszónő új országos csúcsot ért el (25.96). Az aranyat Medeiros világcsúccsal nyerte.

„Tök jó az ötven, azt sem érzem, hogy úsztam – mondta Hosszú. – Beérés után majdnem ráfordultam egy újabb hosszra, annyira hozzászoktam a százas-kétszázas számokhoz. Amúgy szerintem elég jól ment, a forduló nagyon sokat számított, ott hoztam igazán a többieken. Nagyon boldog vagyok, ötvenen vb-érmet nyerni az szerintem nagyon király!"

Hosszút a világkupákon nem lehetett megverni 200 gyorson, még világkupa-csúcsot is úszott augusztusban Dohában, de a szám favoritja a svéd Sarah Sjöström volt. A magyar úszónő harmadikként került a döntőbe, de már az első hossznál látszott, hogy a rengeteg száma ellenére még van benne erő. Ötven méternél elsőként fordult, fél másodperccel még a világcsúcs részidőn belül volt, de nagyon tapadt rá Sjöström és a holland Hemskerk. Talán jobb frekvenciában is úsztak, de Hosszú jobb fordulóival és víz alatti munkákával az utolsó hosszig visszaszerezte előnyét. A hajrá a frissebb Sjöströmnek sikerült, és új világcsúccsal (1:50.78) győzött. Hosszú is belül úszott korábbi saját rekordján, 23 századott javított legjobb idején. Verrasztó Evelyn a nyolcadik helyen végzett.

Hosszú a vb-n összesen nyolc érmet, négy aranyat, három ezüstöt és egy bronzot szerzett. "Hihetetlenül boldog vagyok, hogy végül nyolc éremmel zártam! Egyéni csúcsot úsztam kétszázon, nem nyertem ugyan, ám emiatt nem vagyok bánatos. Az tudható volt, hogy hármunk között dől majd el, Sarah ma nagyon jó volt, gratulálok neki. Talán az utolsó fordulónál nem delfineztem annyit, amennyit kellett volna, de nagyon nem emlékszem az egészre. Mentem, ahogy tudtam, különösebben fáradtnak sem éreztem magam - ellentétben délelőttel -, ez ma ezüsthöz volt elég. Nagyon-nagyon jól sikerült ez az év, bár sokan gondolták azt, hogy 2013-at nem lehet felülmúlni. Nos, nem tudom, hogy melyik volt a jobb – de azt kívánom magamnak, hogy a következő kettő is legyen ilyen jó, és akkor maximálisan elégedett leszek!" - mondta Hosszú a versenye után.

"Leúsztam, mivel én is kezdek beteg lenni, ennél jobbat aligha várhattam magamtól. Ez a verseny azért volt fontos, mert végre megint döntőket úsztam egy világbajnokságon, négyból négyet, ami jelzi, az új út, amint elindultam, jó. Biztos vagyok benne, hogy még jobb lesz a folytatás" - értékelt Verrasztó.

1500 gyorson Gyurta Gergely jól kezdett, az első háromszáz méteren a harmadik helyen úszott, és 700 méterig még saját országos csúcsánál is jobb részidőket produkált, két-három másodperccel volt jobb. 800 méternél már csak a hetedik volt, és egyre lassabb tempóban haladt, nem volt már esélye felzárkózni a többiekhez. A futamában 14:42.39-cel végül a hetedik lett, 26 másodpercet kapott a győztes Gregorio Paltrinieirtől. Mivel a délelőtti futamokban négyen is gyorsabbak voltak Gyurtánál összesítésben a 11. lett.