Hosszú szenzációs fölénnyel Európa-bajnok

2015.12.02. 17:02 Módosítva: 2015.12.02. 17:40
Hosszú Katinka a világcsúcstól alig elmaradva, aranyérmet nyert a Netánjában zajló rövidpályás Európa-bajnokságon. Jakabos Zsuzsanna a második helyen ért célba, de kizárták. Bernek Péter négy tized előnnyel a vb-arany után Európa-bajnoki címet is nyert.

A két magyar, Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna egymás mellett úszott a döntőben, a két középső páyán. 50 méternél Hosszú már fél testhosszal vezetett, Jakabos a harmadik helyen fordult. Már 100-nál látszott, csak az idő lehetett az ellenfele, több mint egy testhossz, 1,39 másodperc volt az előnye a német Franziska Hentke és Jakabos előtt.

Jakabos aztán a hátúszásban javított, Hosszú pedig az újabb világcsúcs felé száguldott. 200 méternél egy másodperccel verte már a saját, délelőtti világcsúcsát, majdnem félmedencényi előnye volt.

Az utolsó száz méter előtt már több, mint egy testhosszal volt a világcsúcs előtt, Jakabos pedig a második helyért küzdött. A vége elképesztő fölényes győzelem lett, az utolsó métereken elfáradt. Az újabb világcsúcs elmaradt, de kettős magyar siker született. De csak a medencében, a bírák végül szabálytalan forduló miatt kizárták Jakabost. Hosszú az ötödik Eb-címét nyerte ezzel.

Hosszú Katinka délelőtt már világcsúcsot úszott az izraeli Netánjában zajló rövidpályás úszó-Európa-bajnokság első napján. A 400 vegyes előfutamában 4:19:46-ot úszott, négy tizeddel javította meg Mirea Belmonte rekordját. Ahogy a verseny után elmondta: Belmonte egy éve megdöntötte a világcsúcsát Dohában, azóta várta, hogy végre visszavehesse tőle. Hosszú 11 számot vállalt az idei Eb-n, a 400 vegyes után 100 háton a döntőbe jutott.

Hosszú előtt Földházi Dávid döntőzött. A 20 éves úszó 2013-ban az ifjúsági Eb-n bronzérmet nyert, az ifi vb-n pedig hatodik lett. Most a harmadik legjobb idővel jutott a döntőbe. 50 méternél még a harmadik helyen fordult a magyar, a végére már kicsit elfáradt és végül a hatodik helyen ért célba 1:51.61-gyel, ez valamivel gyengébb idő lett, mint a délelőtti.

Hosszú Katinka aranyérme után Bernek Péter következett, aki délelőtt 400 gyorson megverte a teljes mezőnyt, az ötödik futamot, a legjobb idővel, 57.13-mal nyerte.

A női 50 méteres mellúszás elődöntőjének első elődöntőjében Sebestyén Dalma 31,17-es idővel, nyolcadik helyen zárva kiesett. Bernek Péter a táv feléig a lengyel Wojciech Wojdakkal vívott nagy csatát, fej-fej mellett haladtak, a lengyel vezetett egy kevéssel.

Bernek aztán 300-nál átvette a vezetést, Wojdak visszaesett Biedermann viszont hatalmasat hajrázott. Bernek tartani tudta az előnyét, végül 3:35.46-tal, négy tized előnnyel Európa-bajnok lett. Bernek a rövidpályás vb-aranya után először nyert Európa-bajnokságon.