Lukács
20 °C

Cseh László a totális magyar dominancia áldozata lett 200 pillangón

2018.08.04. 14:25 Módosítva: 2018-08-04 16:06:34

A glasgow-i úszó Erópa-bajnokságon a férfi 200 méteres pillangó szombat délelőtti előfutamain az első öt helyből négyen magyar úszó végzett, ám a szabályok miatt ennek nem mindenki örülhetett.

Az Európa-bajnokság magyar szempontból talán legizgalmasabb versenyszámában a Michael Phelps világrekordját (1:51.51) követő legjobb idő az élő legendának számító Cseh Lászlóé az örökranglistán (1:51.70), majd a 2017-es budapesti világbajnokságon berobbanó Milák Kristóf következik  (1:51.72). Mindketten ott voltak a szombati mezőnyben, ahogy a nyolcadik helyen álló Kenderesi Tamás (1:53.62) is.

Mellettük még a 2010-es ifjúsági olimpiai bajnok és kétszeres Eb-ezüstérmes Biczó Bence képviselte a magyar színeket, ám a szabályok miatt négyük közül csak ketten juthattak tovább az elődöntőbe.

Kenderesi és Biczó egymás mellett úszott a második előfutamban: végig diktálták a tempót, el is vitték az első két helyet: előbbi 1:54.91-gyel, utóbbi 1:55.86-tal zárt.

Ezután Cseh László következett, a 14-szeres Európa-bajnok klasszis hiába nyerte meg futamát, de 1:55.91-es idejével végül csak negyedikként végzett magyarok között. Utolsónak Milák Kristóf lépett rajtkőre, aki 150 méterig Cseh Európa-csúcsát is könnyedén verte. Az utolsó 50-en aztán elengedte a csúcsot (vagy elmaradt tőle), de így is óriási előnnyel ment tovább.

A címvédő Cseh László nagyon csalódott volt az eredmény miatt –

Ez nagyon rossz volt, ilyen időt úszni délelőtt nagyon gyenge. Még azt sem mondom, hogy mérges vagyok, egyszerűen nem ment. Ez már a második versenyem, ahol nem megy, pedig a felkészülésem talán az egyik legjobb volt.

Kenderesi Tamás azt mondta, hogy nagyon ideges volt a futam előtt, mert pontosan tudta, hogy kőkeményen kell majd mennie, amihez nincs hozzászokva a délelőtti előfutamokban.

Milák Kristóf annak örült különösen, hogy nem figyelte a többiek eredményét, be tudott állni a saját iramára:

Azért ez egy elég jó idő

– mondta mosolyogva, azok után hogy kisebb betegséggel küzdve is 1:54.17-et úszott.

A Tollcross Parknál zajló verseny délelőtti programja a férfiak 100 méteres gyorsúszó számával kezdődött, kilenc előfutamot rendeztek, a pénteken a 4x100-as döntőben negyedik helyet szerző, 2017-ben vb-bronzérmes magyar váltó valamennyi tagja rajthoz állt: Holoda Péter egyéni legjobbjától (48.87) rendesen elmaradva, 49.96 másodperccel futamában a negyedik, összesítésben a 33. lett. Kozma Dominik és Bohus Richárd azonos futamban kapott helyet, előbbi 49.11-gyel a negyedik, utóbbi 49.71-gyel a nyolcadik lett.

Kozma a 12. helyen továbbment, Bohus a 24.-ként fejezte be. Kozma ennek ellenére elégedetlen volt magával –

"Nincsen ritmusom, nincs olyan technikám, amivel végig tudnám úszni a százat, négyszer indultam meg" –értékelt a továbbjutás után.

Utolsóként Németh Nándor következett, aki 48.93-as idejével biztosan, a kilencedik eredménnyel jutott az elődöntőbe. "Reméljük, hogy ebben még van, hiszen tegnap a váltóban jobbat mentem" - nyilatkozta Németh az idejéről.

Női 100 méter mellen Sztankovics Anna egy századdal megjavította egyéni csúcsát, 1:08.05-ös idővel a 11. helyen került a középdöntőbe, Sebestyén Dalma viszont önmaga legjobbjától (1:08.87) jócskán elmaradva, 1:10.21-gyel csak a 35. lett.

Női 50 méter háton Burián Katalin a 25. lett (28.94), Ilyés Laura viszont nem indult el.

A 4x200 méteres vegyes gyorsváltó Holló Balázs, Grátz Benjámin, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn összeállításban hetedik helyen jutott a döntőbe - kilenc induló közül -, az esti döntőben ennél várhatóan jóval erősebb csapattal állnak fel a magyarok.

Férfi 1500 méter gyorson Gyurta Gergely 15:28.70 perces idővel a 16., Lakatos Dávid pedig 15:33.96-tal a 17. helyen zárt.