Rasovszky óriási hajrával nyerte a 25 km-t az Eb-n

2018.08.12. 15:02

Az 5 kilométeres arany, és a drámai módon megszerzett 10 km-es ezüst – és a sikertelen óvás után – Rasovszky Kristóf a 25 km-es nyíltvízi úszásban is Európa-bajnok lett, méghozzá hatalmas hajrájának köszönhetően. A magyar úszó nagyjából 5-600 méterrel a vége előtt kezdett el hajrázni, és rettentő simán nyomta le az addig vezető francia Axel Reymondot.

A 21 éves Rasovszky türelmesen kezdte a leghosszabb úszószámot, ami alatt elég rossz idő, eső és hideg volt. 3,75 km-nél még csak a mezőnyben, a 15. hely környékén volt, onnan viszont gyorsan csatlakozott az élen haladó csoporthoz, és maximum a nyolcadik helyig csúszott vissza.

A táv felénél rövid időre élre állt, majd a 17,5 km-es mérőponttól egészen a 22,5 km-ig ő vezetett, aztán ekkor pihent rá a hajrára, amit a negyedik helyről nyitott meg. A végső megindulása elsőre úgy tűnt, hogy nagyon jól sikerült, két testhosszra is elhúzott a többiektől, de a végén kezdett kicsit kiengedni, és elég későn vette észre, hogy az orosz Kirill Beljajev nagyon feljött rá, de még volt annyi ereje, hogy pár erős csapással maga mögött tartsa az oroszt, még ha csak egy másodperccel is.

Rasovszky végül 4:57:53,5-ös idővel nyert, Beljajev 1 másodporc különbséggel követte, a bronzérmes az olasz Matteo Furlan lett 2,2 másodperc hátránnyal. A másik magyar induló, Székelyi Dániel a 14. helyen ért célba.

25 km-es aranyával egyébként történelmi sikert ért el, ugyanis ő az első nyíltvízi úszó, aki Európa-bajnokságon mindhárom távon a dobogóra állhatott.

„Tudtam, hogy muszáj valamivel hamarabb elindulni, mint a többiek, különben nem tudom majd őket megelőzni. Megpróbáltam egy valamivel rövidebb hajrát, mint az 5 meg 10 km-en, a benyúlásra is figyeltem, nehogy megint célfotó döntsön, mint 10 km-en, de szerencsére nem volt erre szükség.

12,5 km után végig azon gondolkodtam, mikor szállok ki, mert egyik térdemet és a jobb tenyeremet sem éreztem, ezért is mentem előre, mert ha nem állok az élre, akkor kiszálltam volna valahogy 18 km-nél”

– mondta a célba érés után Rasovszky az M4Sport kamerái előtt.

Két magyar a top 10-ben a nőknél

A női 25 km-es versenyben a végül dobogós versenyzők iszonyatos tempót diktáltak, az olasz Arianna Bridi és a holland Sharon van Rouwendaal (a budapesti vb 25 km-es ezüst- és bronzérmesei), illetve a francai Lara Grangeon nagyon elhúztak a többiektől, és végül a negyedikre is több mint 1,5 percet vertek. Bridi 5:19:34,6-os idővel nyert.

Olasz Anna nagyjából a táv felétől folyamatosan tört előre, de a hátránya egyre nagyobb volt, végül majdnem 5,5 percet kapva lett a hatodik, Sömenek Onon Katalin pedig már majdnem kilencperces hátránnyal lett a tizedik. Olasz 5:24:35,9-et, Sömenek Onon 5:28:28,0-t úszott.