Edzők álma, egy nemzet kedvence: búcsúzik a pillangókisasszony

TRAL3279
2024.12.10. 05:43
Bár nem nyert olimpiát, vitathatatlanul a magyar úszósport kimagasló alakja Kapás Boglárka, aki a kedden kezdődő budapesti rövid pályás világbajnokságon tesz pontot sikerekben gazdag pályafutása végére. Pályája csúcsán, 2019-ben, Kvangdzsuban fantasztikus versenyzői adottságainak köszönhetően hazavágta a jóval esélyesebb amerikaiakat, és világbajnokságot nyert 200 pillangón, két évvel előtte pedig Rióban olimpiai bronzérmet 800 gyorson. Ezeket az eredményeket tekinti karrierje csúcsának, azonban téved: ennél sokkal fontosabb, hogy a közönség kedvenceként vonul vissza, szívet melengető emlékeket hagyva ránk, sokkal inkább, mint egyik-másik, akár többszörös olimpiai bajnokunk.

Amikor a Szőnyi úti BVSC uszodában Nagy Péter edző keze alá került egy tízéves, vékony csontú kislány, 2003-at írtunk. Kapás Boglárkának hívták, és ha akkor valaki azt mondja, az elkövetkező húsz év egyik nagy magyar úszójának első szárnypróbálgatásait látják, az illetőt talán bolondnak nézik.

Na, azért ez nem teljesen igaz, mert Bogin már akkor látszott, hogy rendkívül céltudatos, szorgalmas, a részletekre nagyon odafigyelő kislány, akiben határozottan benne volt a tehetség szikrája.

„Benne bizony, olyannyira, hogy a 2007-es EYOF-on, az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon 800 méter gyorson ezüstérmes lett, majd az úszócsapat legfiatalabb tagjaként, alig 15 évesen már a pekingi olimpiára is kijutott, ahol a 400 gyorson indult, 29. lett hatalmas egyéni csúccsal” – idézte fel első edzője, Nagy Péter a kezdeteket. 

Bogi fejlődése töretlen volt. 2009-ben 200 pillangón, későbbi királyszámában nyerte első junior Eb-érmét, ismét egy ezüstöt, majd a rövid pályás országos bajnokságon a felnőttek között már három aranyérem jelezte, hogy komolyan kell vele számolni.

Szingapúrban megismeri Kapás Boglárka nevét a világ

A 2010-es, első alkalommal megrendezett ifjúsági olimpiára papíron csak a harmadik legjobb magyarként utazott ki Bernek Péter és Biczó Bence mögött, és mivel a szövetség csak két edzőt utaztatott, Nagy Péter kénytelen volt itthonról figyelni, ahogy Bogi mindenkit lefőzve aranyérmet szerez 200 pillangón és 400 gyorson, ezüstöt 200 gyorson, és ő lesz Magyarország első ifjúsági olimpiai bajnoka. (Azt azért ismerjük el a sportszerűség szellemében, hogy Bernek és Biczó is megnyert egy-egy számot.)

E sorok írója Szingapúrban szemtanúja lehetett annak, mekkora tisztelettel néz fel Bogi az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztinára, bálványára és példaképére, aki a magyar csapat egyik vezetőjeként volt kint az ázsiai városállamban. 

Aztán a felnőttek mezőnyében is kivágta a rezet Bogi, rövid pályán, 800-on, Eindhovenben ezüstérmes lett az Európa-bajnokságon.

A 2012-es londoni olimpiára, ha nem is esélyesként, de már ismert versenyzőként utazott ki 19 évesen. A hatodik hely 800-on, országos csúccsal, nagyjából megfelelt a várakozásoknak, bár azok után, hogy előzőleg Debrecenben, májusban Európa-bajnok lett 800 gyorson, talán ő maga is kicsit jobb helyezésre számított.

„Az igazi nagy dobás a kazanyi világbajnokságon az 1500 méteres gyorsúszás bronzérme volt, hiszen Bogi 15 másodpercet javított, ami egyáltalán nem szokás ebben a sportágban – mosolyodott el Nagy Péter, még kilenc évvel az esemény után is beleborzongva ekkora javulásba. – Akkor még nem tudtam, hogy ez az utolsó közös sikerünk, mert kilenc hónappal a riói olimpia előtt elváltak az útjaink. Nem mondanám, hogy fájdalommentes volt a válás, legalábbis részemről, de én úgy vagyok vele, hogy csak a szépre emlékezem, és sok-sok szép közös emlékünk van.”

Edzőváltás, olimpiai érem

Kapás és Virth Balázs munkakapcsolata – mert utóbbi lett Bogi edzője 2016-tól – már pár hónapos együttműködés után fényesen kamatozott, hősnőnk négy aranyat nyert a londoni Európa-bajnokságon, majd bronzérmes lett 800 méter gyorson a riói olimpián. Élete első, és mint utóbb kiderült, utolsó olimpiai érmének megszerzése után könnyek között nyilatkozott az M4Sportnak:

Csak két tizedre voltam az ezüsttől, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel. Amiért jöttem, azt hazaviszem, akkor kezdtem el sírni, amikor elindultam idefelé, akkor esett le, hogy mi is történt velem. Szeretném megköszönni azoknak az embereknek, akik ide juttattak. Elsősorban édesanyámnak, apukámnak, egész családomnak. Az utóbbi időben hihetetlenül mellettem állt mindenki, megköszönöm Virth Balázsnak, Széles Sanyi bácsinak, mert hihetetlen, hogy mekkora profizmussal csinálják a dolgukat. Egyszerűen bízom bennük! Én ilyet még nem éreztem soha. És szeretném megköszönni az Újpestnek, az egyesületemnek, mert tárt karokkal fogadtak, és mindent megkapok, amire szükségem van…

Ilyen szívhez szóló üzenetet keveset hallottunk a magyar sportban, talán ez is a magyarázata annak, hogy annyian és annyira szeretik Kapás Boglárkát. (Nem mindenki tudja, hogy Rióban, az olimpiai faluban talán az éremnél is értékesebb ajándékot kapott Bogi, későbbi férje, Telegdy Ádám szerelmét.)

Pedig a java még hátra volt, a kvangdzsui éjszakában, 2019. július 31-én világbajnok lett 200 méter pillangón.

Abban a számban, amelyre a nem túl sikeres 2017-es budapesti vb után kezdett el fókuszálni, belátva, hogy a hosszú gyorsúszó számokban Ledecky mellett nem rúghat labdába.

Kvangdzsut azonban még megelőzte Glasgow, a 2018-as Európa-bajnokság, ahol Bogi már megnyerte a 200 pillangót, méghozzá egészen jó, 2:07.13-as idővel. Tehát a kvangdzsui diadal nem volt előzmények nélküli.

A hosszú búcsú az úszástól

A 2020-as tokiói olimpia 2021-re csúszott. Az Eb-n még megnyerte a 200 pillangót, de aztán Tokióban negyedik lett. Utóbb elmondta, pánikroham tört rá, akkor jött ki rajta a mérhetetlen fájdalom szeretett húga elvesztése miatt. 

Ami Tokió után történt, az már a hosszú búcsú. A szerzője nem Raymond Chandler, hanem Kapás Boglárka, a műfaja nem film noir, hanem úszás. 

Azért idén májusban a belgrádi Európa-bajnokságon összejött a tizenharmadik Eb-érem, egy bronz, majd meglett az ötödik olimpia is Párizsban, de ez már 31 évesen a búcsú utolsó előtti stációja volt. 

Nem szeretném azt mondani erre a 2024-es évre, hogy levezetés. Mert nem az. Bogi most is tisztességesen edz, időnként kivág egy olyan edzést, mint a fénykorában, de már kicsit rövidebbek, kicsit óvatosabbak ezek a tréningek. Már nehezebben regenerálódik 31 évesen, mint öt-tíz éve. Odafigyel a megérzéseire. Nem levezetés ez, hanem racionális edzésmunka

– mondja Virth Balázs, amikor szóba kerül a budapesti rövid pályás világbajnokság, amelyen a 200 pillangó mellett a 400 gyorson és a 400 vegyesen indul.

„A 200 pillangó nem fekszik neki rövid pályán, majdnem egyforma a legjobb ideje a 25-ös és az 50-es medencében – ez is Virth Balázs véleménye. – Ha engem kérdeznek, szerintem 400 vegyesen a legjobbak az esélyei a döntőbe kerülésre, az utolsó előtti napon, szombaton.”

Persze reálisan nem várható finálé Bogitól, de ő akkora versenyző, hogy bármi elképzelhető.

Mert ha valaki mindig kihozza magából a maximumot, akkor az Kapás Boglárka, a magyar pillangókisasszony.

Jobban mondva asszony, csak az nem hangzik olyan frappánsan.

Ha két szóval kellene jellemeznem, csak ennyit mondanék: edzők álma. Minden edzőnek ilyen versenyzőt kívánok, mint Kapás Boglárka. Furcsa lesz nélküle a medence, az egyszer biztos. Még az sem kizárt, hogy megkönnyezem

– kockáztatta meg a mesteredző.

Meg talán mi, szurkolók és újságírók is. 

(Borítókép: Kapás Boglárka 2020. december 11-én. Fotó: Trenka Attila / Index)