Kínai nyerte az amerikai nemzetbiztonsági hivatal programozóversenyét
Az idei versenyre bárki benevezhetett 18 év felett, profi programozók, és egyszerű egyetemisták egyaránt. A legtöbb versenyző, közel 900, Kínából jelentkezett, aztán az indiaiak és az oroszok következtek, Európában a lengyelek és ukránok között volt a legnépszerűbb a verseny. A versenyzők között nyomasztó fölényben voltak a férfiak (93 százalék), illetve a 18 és 24 év közötti korosztály.
Az első, online rendezett fordulók után hetvenen maradtak a ringben, akiket a verseny szervezői Las Vegasba utaztattak, ahol a végső összecsapásra sor került. A legjobbak közé húsz kínai, tíz orosz, és mindössze két amerikai került, a hölgyeket négyen képviselték: két indonéz, egy kínai, és egy ukrán kóder. A hazaiak hagyományosan gyengén szerepelnek egyébként a versenyen, ami miatt a szervezők régóta kongatták már a vészharangot, a sokkal erősebb matematikaoktatás mellett lobbizva az egyetemeken.
A döntő legnehezebb feladatát mindössze két versenyzőnek sikerült megoldani. Egy klasszikus programozási probléma volt, ami nagyméretű adatbázisok esetében a mai napig megoldatlan a gyakorlatban. Két, a közösségi oldalakhoz hasonló ismeretségi hálózatról kellett eldönteniük egy algoritmussal, hogy melyek azok a tagok, amelyek mind a kettőben szerepelnek – úgy, hogy a nevek természetesen nem álltak rendelkezésre, csak közöttük levő kapcsolatok.
A versenyt egy mindössze 18 éves kínai diák, a crazyb0y néven induló Bin Jin nyerte, aki tavaly még a középiskolás korosztály számára rendezett TopCoder High School verseny bajnoka volt. Jin az első három fordulót maximális pontszámmal vette a versenyben, a negyediket azonban fel kellett adnia krónikus fejfájás miatt, így az utolsó feladat előtt csak a 22. helyen állt. A végső győzelmet szerényen azzal indokolta, hogy a többiek sokat hibáztak a verseny vége felé.