Könyvtár a zsebben
További Tech cikkek
- Fontos változás jön a Google keresőjében, érdemes résen lenni
- Beperelték a YouTube-ot, súlyos vádakat fogalmaztak meg
- Háborognak a játékosok, órákra leállt a PlayStation szolgáltatása
- A YouTube egy új eszközzel segítene a feltörekvő tartalomgyártóknak
- Lehet, hogy mégis van mit rejtegetnie a Telegram letartóztatott vezérének?
Felpörgött az e-könyv-olvasók piaca és árháború tört ki külföldön a legnagyobb gyártók között – írtuk egy hónappal ezelőtt. Aztán alig egy hónap alatt rengeteg változás történt az e-könyv-olvasók piacán. Akkor még ott tartottunk, hogy az olvasók ára bekúszott a kétszáz dolláros határ alá, ma már 139 dollárért megvehetjük a piacvezető Kindle-t. Mert az Amazon e-könyv-olvasója egyértelműen piacvezető. Még meg sem jelent, csak előrendelésekből megdöntötte mindkét elődjének eladási rekordjait. Három nappal a bejelentés utána annyian rendeltek belőle, hogy kikerült a sold out, vagyis elfogyott tábla, ami annyit jelentett, hogy a később ébredőknek néhány hetet várni kell a kütyüre.
Az első szállítmányt múlt pénteken kezdték el szállítani az Amazon amerikai raktáraiból, Magyarországra hétfőn meg is érkeztek az első példányok. Az új Kindle kisebb, mint elődje, ugyanakkor hatinches maradt a kijelzője. Egymás mellé téve a két olvasót, látni mennyivel élesebb, kontrasztosabb az új modellnek a kijelzője. Mint a fotókon is látni, teljes qwerty-billentyűzete van, ezt leginkább könyvek keresésénél vagy netezésnél lehet használni. Mivel nem foglal sok helyet, nem is zavaró a billentyűk jelenléte, de ha nem lenne, azzal is ki lennék békülve. Netezni ugyanis nem érdemes az olvasón, de erre kicsit később visszatérek.
Az Amazon ahhoz a felhasználóhoz köti a Kindle-t, aki megvásárolta (a regisztráció átírható, az amazonos account kell hozzá). Ez azt jelenti, hogy mindegyik Kindle-nek van neve, hozzá kapcsolódó emailcím. Erre az emailcímre küldhetünk képeket, szöveges fájlokat. Hogy ne legyen tele spamekkel az inbox, csak azokról az emailcímekről lehet bármit is küldeni, amit előzetesen jóváhagytunk. Ezenkívül van még egy fontos szerepe ennek a mailcímnek, ha át akarunk konvertálni könyveket, akkor is ide kell küldeni a mailt.
A Kindle csak meghatározott formátumokat ismer fel, így ha rtf vagy doc formátumban van meg a könyv, azt át kell konvertálni. Ezt meg lehet tenni különböző ingyenes alkalmazásokkal is, de el is lehet küldeni az Amazonnak, hogy ők alakítsák át a megfelelő formátumra. Ha a fent megkapott emailcímre küldjük az átalakítandó fájlt, néhány perc múlva meg is érkezik magára az olvasóra az átalakított könyv.
A regisztráció akkor is kell, ha könyvet vásárolna a felhasználó az Amazontól. Könyvet két módon lehet a Kindle-re tölteni, usb-n és vezeték nélkül. Usb-n a szokásos módon, hozzá kell csatlakoztatni a számítógéphez, és át kell rá húzni a könyveket. A másik módszer, ha wifin vagy 3G-n csatlakozunk az Amazon Kindle Store-hoz és onnan töltjük le a könyveket. Az e-könyvekbe is bele lehet lapozni, pont mint a könyvesboltban, vásárlás előtt le lehet tölteni egy néhány oldalas mintát. Maga a vásárlás fél percig tart, a buy gomb megnyomása után jóvá kell hagyni a bankkártyát, amellyel kifizetjük a könyvet, és már le is tölti. Egy átlagos hosszúságú könyvet kevesebb mint fél pec alatt tölt le.
Kétféle Kindle-t lehet választani, a wifis és a 3G-s modellt, utóbbival bárhol a világon lehet vásárolni könyvet az Amazonról, illetve lehet böngészni a Wikipedia szócikkei között. Persze ezenkívül is lehet netezni vele, de eléggé nehézkesen. Nagyon lassan jön be a tartalom, nem is élvezhető a monokróm kijelzőn. Az emailek elolvasására jól jöhet, ha nincs más megoldás, de ezt a kütyüt nem netezésre tervezték, nem is érdemes arra használni.
A pdf-fájlok olvasásával vannak még gondok. Egy normál A4-esre alakított pdf-et néztünk meg rajta, ahogy a videóból is látszik, nagyon kicsik a betűk, alig olvasható a szöveg. Persze el lehet fordítani az olvasót, és fektetve is lehet pdf-et olvasni, de a megoldás mégis az lenne, ha hasonló élményt kapnánk, mint a normál könyveknél. A korábban emlegetett emailcímre a pdf-fájlokat is el lehet küldeni, és ingyen átalakítja az Amazon a megfelelő formátumra. Így már a szöveg is kényelmesen olvashatóvá válik. A probléma a grafikonokkal van, ezeket az átalakított pdf nem jeleníti meg.
A könyveken kívül újságokat és havilapokat is le lehet tölteni az Amazonról, sőt elő is lehet fizetni vele különböző újságokra az egész világról. Két szótárat is adnak hozzá az Oxford Dictionary of English és a The New Oxford American Dictionary van benne. Angol nyelvű könyveknél azonnal meg tudjuk nézni a szó jelentését, nem is kell hozzá kilépni a könyvből.
Összegzésként, az új Kindle az eddigi legjobb e-könyv-olvasó, amit a kezemben fogtam. Nagyon kényelmes használni, könnyen rá lehet tölteni könyveket, kis helyen elfér. Megduplázták a tárhelyet az előző modellekhez képest, így 4GB memória van benne (ebből 3GB-ra tud a felhasználó feltölteni), ez azt jelenti, hogy több ezer könyvet rá lehet másolni, így egész könyvespolcunkat is elvihetjük magunkkal nyaraláskor. A normál 3,5-ös audio jack kimenet van rajta, mert mp3-lejátszóként is használható, ha valaki zenét hallgatna olvasás közben. Egy feltöltéssel akár egy hónapig is kibírja, ha ki van kapcsolva rajta a wifi és a 3G.