Egy kínai cég Amerikában is beperelte az Apple-t az iPad miatt
További Tech cikkek
- Fontos változás jön a Google keresőjében, érdemes résen lenni
- Beperelték a YouTube-ot, súlyos vádakat fogalmaztak meg
- Háborognak a játékosok, órákra leállt a PlayStation szolgáltatása
- A YouTube egy új eszközzel segítene a feltörekvő tartalomgyártóknak
- Lehet, hogy mégis van mit rejtegetnie a Telegram letartóztatott vezérének?
Egy évek óta húzódó viszályban az Apple azt szerette volna elérni, hogy márkanévbitorlás miatt marasztalják el a helyi, Proview Technology nevű céget, a Proview International Holdings leányvállalatát. A Proview Taipei az ezredfordulón több országban és régióban védette le az iPad márkanevet, Kínában még 2001-ben, vagyis jóval az Apple tabletjének megjelenése előtt. Az Apple ezzel tisztában volt, ezért 2009-ben – körülbelül 55 ezer dollárért – megvásárolta a Proview Taipeitől a névhasználati jogot.
A pereskedés azért robbant ki, mert a sencseni leánycég fenntartotta magának a jogot, hogy Kínában ők használhassák az Ipad márkanevet, ami természetesen nem felelt meg az Apple-nek. A vállalat a kínai fél ellenkezése ellenére tavaly szeptemberben elkezdte árulni Kínában is az iPad táblagépet; a perben a bíróság az Apple ellen foglalt állást.
Valaki itt tisztességtelen
Az ügy kimenetele azért is bizonytalan, mert egy sanghaji bíróság a múlt héten elutasította a Proview azon kérését, hogy ideiglenesen tiltsák meg az Apple számára az iPad árusítását. Lassan halad az ügy Kuangtung tartományban is, ahol a Proview kínai gyára található: az itteni bíróság szerdára tűzte ki az Apple fellebbezésének tárgyalását. Az Apple egyébként még egyetlen esetben sem adta tanújelét, hogy egyezkednének vagy elismernék a követelés jogosságát. Ők úgy vélik, hogy a márkanevet egy 2009-es szerződéssel véglegesen és tisztázottan megszerezték.
Az amerikai kereset sok szempontból eltér a kínaiaktól, ugyanis a Proview itt jelentősen kibővítette a panaszok körét: a szerzői jogi jogsértés mellett többek között megtévesztés útján folytatott csalással, eltitkolás útján megvalósított csalással és tisztességtelen versenymagatartással vádolja az Apple-t, úgy ítélik meg, hogy ezeket az eszközöket bevetve tudta rávenni az amerikai cég őket, hogy eladják a nevet.
Amennyiben a bíróság a tajvani cégnek adna igazat, az Apple nem használhatná az iPad nevet az Európai Unióban, Dél-Koreában, Mexikóban, Szingapúrban, Indonéziában, Thaiföldön és Vietnamban, mivel a nevet ezekben az országokban a Proview védette le.