Az indiai hadsereg a jelentések szerint kémkedő kínai drónnak gondolt az éjszakai égbolton feltűnő két objektumot. A megfigyelések 2012 augusztusa és 2013 februárja között folytak, a 329 észlelésből a drónok 155 alkalommal sértették meg azt a határvonalat, amit amúgy a terület fölött folyamatosan vitázó felek húztak meg még az 1950-es évek végén.
Mivel a határviták és apró csetepaték megszokottak a környéken, egy darabig senki nem gondolta az indiai hadseregben, hogy más is lehet az a két fényes pont az égen, mint kínai drón, így valószínűleg volt pár másodpercnyi döbbent csend, mikor kiderült, hogy a 4000 méteres magasságban szolgálatot teljesítő indiai megfigyelők a Jupitert és a Vénuszt nézték robotrepülőnek.
A tévedésre akkor derült fény, amikor fél év után valakinek eszébe jutott megkérdezni az Indiai Asztrofizikai Intézet munkatársait arról, hogy vajon mi lehet az a két, meglehetősen szabályosan mozgó izé odafent. Persze azért a katonák is gyanakodtak, a Telegraph indiai változatának a egyikük elmondta, hogy furcsa volt, hogy a két objektum minden nap négy perccel később jelent meg, mint az azt megelőző napon, ráadásul a drónok gyanúsan sokat adtak arra, hogy együtt mozogjanak a csillagokkal.
A katonák védelmében meg kell jegyezni, hogy a légszennyezés és az emberi fényforrások szinte teljes hiánya miatt a két bolygó, illetve úgy általában a csillagok az adott megfigyelőállásról nézve szokatlanul fényesek lehetnek. Ráadásul a két ország az elmúlt időszakban valóban nagy számban alkalmazott pilóta nélküli gépeket a vitatott határvidék megfigyelésére.