Akkor most tényleg telefonnal fogunk fizetni?
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Hú, mekkoraaa! Milyen király a lassított felvétel üzemmód a kamerában! Hahaha, elhajlik az ember zsebében! Nem is hajlik el! De ha mégis, hát na bumm, az összes többi ekkora telefon is elhajlik! Ingyen U2-album! Utálom a U2-t, takarodjon Bono a telefonomról!
Na, ezzel gyorsan le is tudtuk a kötelező köröket, amivel az iPhone 6 megjelenése óta a közvélemény reagált az új Apple telefonra, és foglalkozhatunk az igazán fontos dogokkal. Az Apple ugyanis az új telefonban bemutatkozó Apple Pay rendszerrel nem kevesebbet tett, mint bejelentette az igényét a nagyon sok milliárd dolláros globális hitelkártyapiacra. Márpedig ha az Apple ilyesmit tesz, arra érdemes odafigyelni azok után, hogy az iTunes mit művelt a zeneiparral. Szóval mi a fene ez az Apple Pay, hogyan fogja felváltani a telefon a bankkártyát, és miért lesz ez jó nekünk?
Telefonáljon bankkártyával!
Az Apple Payben az a csodálatos, hogy valójában semmi új nincs benne, már régóta meglevő technológiákból épít valamit az Apple, amit becsomagol a szokásosan magas szintű felhasználói élménybe, pont ugyanúgy, mint az iPod, az iTunes, az iPhone vagy az iPad esetében.
Az Apple Pay kicsit leegyszerűsítve annyit csinál, hogy bevisszük a telefonunkba a bankkártyánk adatait, és aztán a kártyát otthon is hagyhatjuk a fiók mélyén, a telefont fogjuk használni helyette. Az NFC technológia adja az adatforgalom csatornáját, így érintés nélküli fizetés valósítható meg, nagyjából úgy, mint a PayPass-kártyáknál. Bónusz biztonsági rétegnek különféle titkosítási eljárások jönnek be a képbe, na és az iPhone nagy ütőkártyája, az ujjlenyomat-azonosító. Vagyis végső soron ott tartunk, hogy ha valaki megszerezné a kártyaszámunkat, a PIN kódunkat, a kártyánk CVV kódját és még akár a telefonunkat is, még mindig nem fér hozzá a pénzünkhöz. A probléma az egésszel az, hogy hiába vértezi fel szuper lehetőségekkel a fizető oldalt az iPhone, a másik félnek, vagyis az elfogadónak is fel kell erre készülnie.
Persze az egész biztonsággal való villogás elég visszás éppen most, az iCloud-botrány után, amikor a lehető legérzékenyebb személyes adatok, hírességek meztelen fotói szivárogtak ki az Apple szolgáltatásából, ahová a telefonok automatikusan töltötték fel azokat. A cég remek időzítéssel pont ezután állt ki a világ elé azzal, hogy:
Izé, szóval az történt, hogy elhagytuk a fotóidat, amiket ránk bíztál. Bocsika. Most add ide szépen a bankkártyaadataidat, becsszóra nagyon vigyázunk majd rá!
Persze a TouchID-vel megerősített iphone-os fizetés technikailag ezzel együtt is sokkal biztonságosabb mint a kártyás, és még kényelmesebb is. Az ujjlenyomat-olvasóval gyorsabban azonosítjuk magunkat, és engedélyezzük a fizetést, mint bármilyen PIN kóddal, és nem lehet lelesni a terminálról, adathalászattal vagy sima találgatással megszerezni.
Ráadásul Amerikában, ahol a kártyás fizetés nagyjából olyan természetes, mint a levegővétel, még mindig a még kevésbé biztonságos, sima mágnescsíkos kártyák vannak többségben, csak 1-2 éve kezdtek tömegesen átállni a nálunk is megszokott csipes megoldásra. Emiatt amúgy is muszáj lesz lecserélni a kártyaolvasó terminálokat, ami remek alkalom arra, hogy akkor már olyat szereljen be az egyszeri kereskedő, ami NFC-n is tud kommunikálni. Vagyis iCloud-balhé ide vagy oda, az Apple időzítése mégiscsak elég jó volt.
A kérdés az, hogy sikerül-e az Apple-nek belobbiznia magát mindenhová, ahol kártyával lehet fizetni. Két nagy pofont már kapott a cég: a világ legnagyobb áruházlánca, a Wal-Mart, és a legnagyobb amerikai elektronikai áruházlánc, a Best Buy már nemet mondott – igaz, más óriáscégek, mint például a McDonald's vagy a Starbucks meg igent. Talán könnyebben megnyerhető területnek tűnik az online kártyás fizetéseké, ahol megint csak az ujjlenyomat-olvasó adta biztonság a fő érv, a weboldalaknak pedig nem igazán kerül semmibe a fizetési opciók közé bevenni az Apple Payt mondjuk a PayPal mellé.
Telefonba költözik a készpénz
Az Apple a kiszivárgott hírek szerint 1,5 ezreléknyi jutalékot vesz le az Apple Payen át kifizetett összegekből, ami eltörpül például a Square 2,75 százaléka mellett. A Square hardvere és alkalmazása bármilyen tabletből vagy okostelefonból hitelkártya-elfogadó terminált csinál, a cég ezen az ötleten és a jutalékon 5 milliárd dollárosra nőtt a 2010-es indulása óta. Persze az Apple általában nem ilyen kispályás szinten gondolkodik, és önmagában a 15 ezrelékekből rövid távon aligha lesz akkora biznisz, amit a cég úgy egyébként szokott csinálni a maga negyedévente 40-50 milliárdos forgalmával és 10 milliárd körüli tiszta profitjával. Főleg úgy, hogy jó Apple-szokás szerint a rendszert zártan tartják, külső fejlesztő nem nyúlhat az Apple megoldásához. Na de akkor mi lehet a cég célja?
A megoldás egyszerű, technikailag ugyanis semmi akadálya, hogy az iPhone-nal ne csak fizetni lehessen, hanem pénzt fogadni is. Az NFC-nek tök mindegy, hogy az adatforgalom milyen irányban megy két csip között, és azzal a pénz két készülék között. Ha a telefonunk nemcsak bankkártyává, de kártyaolvasó terminállá is válik, azzal végképp megszűnik a készpénz létjogosultsága . Egy mozdulat, két ujjlenyomat-olvasóra, és úgy küldhetünk át pénzt bárki más számlájára, mint anyu a pajzán videót apunak a Samsung vicces reklámjában.
És persze az sem elhanyagolható, hogy mindehhez nem a nulláról kezd hozzá az Apple, a cég méretéből adódó érdekérvényesítő képessége mellett ott van az iTunes 8-900 millió regisztrált felhasználója, akik már amúgy is rábízták a cégre a bankkártyaadataikat, innentől egy gombnyomásba kerül csak nekik, hogy azokat az új, NFC-s, ujjlenyomatos megoldással is használják. Ezzel a tömeggel az összes többi, már létező mobiltárca azonnal kiüthető a nyeregből.
Vagyis ha beválik az Apple számítása, azzal hosszú távon feleslegessé válik a fizikai bankkártya, a fizikai készpénz, az iPhone-unk úgy, ahogy van, átveszi a pénztárca szerepét, csak éppen sokkal biztonságosabb lesz annál. Így már érthető, miért ragaszkodik annyira az Apple a rendszer zártságához: arra játszik, hogy a közel egymilliárd iTunes-felhasználóval, a tízmilliószám eladott iPhone 6-okkal előbb tud univerzális mobiltárcát csinálni, mint bárki más (például a Google a Google Wallettel). Egyszer már megcsinálták a semmiből a legnagyobb online zeneboltot, miért ne sikerülhetne ugyanez még egyszer?
Az ismétléshez persze elengedhetetlen lenne, hogy a technológiát ne csak a drága csúcskészülékek futtassák – hát lehet, hogy mégiscsak jó ötlet volt a lesajnált műanyag vacak iPhone 5C? Ha a világ ráharap az Apple Payre, a tavalyi, vagyis mára még olcsóbbá váló telefonnal lehetne azt teríteni második körben. Talán ennek az éles tesztje volt tavaly, amikor a cég Indiában hirtelen újra piacra dobta az akkor már 4 éves iPhone 4-et az 5S és az 5C mellé, olcsó alternatívának?
És akkor képzeljük el a szép új világot, ahol mindenért a telefonunkkal fizetünk, nincs készpénz, és cserébe az Apple pontosan tudja rólunk, hogy mikor, hol, mit vásároltunk, kinek fizettünk, kitől kaptunk pénzt – hogy aztán zavarba ejtően jól célzott, személyre szabott hirdetésekkel csináljon a rongyos 15 ezrelékes jutalékoknál sokkal nagyobb üzletet.