Beperelték a YouTube-ot, súlyos vádakat fogalmaztak meg
További Tech cikkek
Arkansas állam hétfőn beperelte a YouTube-ot és anyavállalatát, az Alphabetet – számolt be az ABC News.
Tim Griffin főügyész keresetet nyújtott be az állami bírósághoz. A videómegosztót azzal vádolják, hogy megsértették a megtévesztő kereskedelmi gyakorlatról és a közmegzavarásról szóló törvényeket.
A vád szerint az oldal függőséget okoz, ezért Arkansas államnak milliókat kell költenie a fiatalok mentális egészségügyi szolgáltatásaira.
„A YouTube felerősíti a káros tartalmakat, dopaminnal adagolja a felhasználókat, serkentve a fiatalok elkötelezettségét és a reklámbevételeket” – áll a keresetben.
Hozzátették, hogy ennek eredményeként a kiskorúak mentális egészségügyi problémái párhuzamosan haladtak előre a YouTube növekedésével. Úgy látják, hogy az oldal algoritmusa a káros, felnőtteknek szánt tartalmak felé tereli a fiatalokat, elősegítve a szexuális zaklatásról szóló anyagok terjesztését.
A keresetben konkrét kártérítés helyett arra szeretnék kötelezni a YouTube-ot, hogy a „közösségi média túlzott használatának” megelőzésére és oktatására fordítsanak pénzt.
A YouTube szerint hamis állításokkal vádolják
Az Alphabet – amely a Google anyavállalata is – határozottan visszautasította a vádakat, kiemelve, hogy a panaszban szereplő állítások hamisak.
A cég szerint „mindig is az volt a munkájuk, hogy biztonságosabb, egészségesebb élményt nyújtsanak a fiataloknak. Ifjúsági, mentálhigiénés és szülői szakértőkkel együttműködve szolgáltatásokat és irányelveket hoztak létre annak érdekében, hogy a fiatalokat életkoruknak megfelelő tapasztalatokkal, a szülőket pedig szilárd ellenőrzési lehetőségekkel lássák el” – nyilatkozta Jose Castaneda, a Google szóvivője.
A YouTube megköveteli, hogy a 17 éven aluli felhasználók szülői engedélyt kérjenek a webhely használatához, míg a 13 évnél fiatalabb felhasználók fiókjait össze kell kapcsolni egy szülői fiókkal.
Arkansas állam korábban hasonló pert indított a TikTok, valamint a Facebook anyavállalata, a Meta ellen is. A mostanihoz hasonlóan azt állították, hogy a közösségimédia-cégek félrevezetik a fogyasztókat. Emellett a platformon lévő gyermekek biztonságát, és a felhasználók személyes adatainak védelmét is kifogásolták. Az említett perek még folyamatban vannak, így nem tudni, a kérdésben kinek ad igazat a bíróság.