30 milliárdos a lopott okostelefonok piaca
Az okostelefonok, azon belül is az iPhone-ok váltak pár év alatt az utcai lopások és rablások legkedveltebb célpontjaivá Amerikában a rendőrségi statisztikák szerint. A zsaruszleng külön kifejezést is kitermelt az iPhone-lopásokra: apple picking, vagyis almaszedés. Sok helyen ajánlják, hogy az ember cserélje le az iPhone fülhallgatóját, mert a jellegzetes fehér fülhallgatózsinór elárulja a tolvajoknak, hogy egy értékes Apple-készülék van a zsebünkben.
A hivatalos statisztikák szerint ma az amerikai nagyvárosokban elkövetett lopások 40 százalékában szerepel okostelefon az eltulajdonított javak között. A New York-i rendőrség szóvivője szerint minden új iPhone-generáció megjelenésekor jelentős emelkedést éreznek a lopások számában a városban, tavaly az iPhone 5 után ez olyan erős volt, hogy az egész város általános bűnözési statisztikáját is felborította.
Az okostelefon több szempontból is tökéletes lopási célpont: kicsi, de értékes, egyaránt könnyű vele eltűnni az utcai forgatagban a tolvajnak, és túladni rajta sem nehéz. Becslések szerint a lopott okostelefonok világpiaca a 30 milliárd dolláros forgalmat is eléri. A bűnözők nyereségét növeli, hogy az egyes országokban nagyon különböző értékesítési modellek alakultak ki, van, ahol az a trend, hogy a készülékeket olcsón adják, és a hozzájuk tartozó előfizetési csomagban fizeti meg a hűségidő alatt a vásárló a valódi árat, máshol nincs ilyen trükk, és drága maga a telefon. Ha Amerikában 250 dollárért meg lehet venni egy okostelefont, ugyanezt Hongkongban vagy Rio de Janeiróban 800-ért lehet eladni. Ez a helyzet ahhoz vezet, hogy a lopott telefonoknak az egész világot behálózó feketekereskedelmi útvonalat alakulnak ki. Szakértők szerint az Amerikában és Nyugat-Európában ellopott telefonok fő felvevőpiacait Latin-Amerika, Ázsia és Kelet-Európa jelenti.
A rendőrségi statisztikák olyan érdekességeket is megemlítenek, hogy Londonban a telefonlopások leggyakoribb helyszíne a kocsma, New Yorkban a gyorséttermek, San Franciscóban a kávézó, míg a chicagoi lista harmadik helyén meghökkentő módon a templomok állnak.
Bár az ellopott okostelefonokat a szolgáltató távolról deaktiválni tudja, illetve a rajta tárolt személyes adatokat törölni, sőt, a gps segítségével sokszor a pontos földrajzi helyzetét is meg lehet állapítani, az esetek nagy részében készülékek sosem kerülnek elő, és új SIM-kártyával, vagy akár anélkül, telefon helyett hordozható miniszámítógépként folytatják a pályafutásukat.
Rovataink a Facebookon