Olcsó mobilokkal támad az Alcatel
További Cellanapló cikkek
- Színesebb, gyorsabb és rugalmasabb lesz a Samsung telefonokra érkező One UI 7
- Új korszak elé néz a Xiaomi
- Több mint nyolcmilliószor telepítették ezeket a vírusos alkalmazásokat a Play áruházból
- Egyet előre-, kettőt hátralép jövőre az Apple
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
Kettészakad a mobilpiac, a gyártók a csúcsmobilokra koncentrálnak, az okostelefonok terjedésével az az érzésünk, hogy az egyszerűbb modellek nem is rúghatnak labdába. A hirdetésekből és szakújságokból az az üzenet, mintha mindenki a legújabb okostelefont várná türelmetlenül.
Ez messze nincs így, világszinten a hagyományos mobilok (úgynevezett butamobilok) piaci részesedése még mindig nagyobb, mint az okostelefonoké. Ez utóbbiak közül is csak egy réteg képes és hajlandó egyáltalán megfizetni a legújabb és legdrágább készülékeket. A gyártók ezt is felismerték és csúcstelefonjaiknak elkészítik olcsóbb és nem annyira minőségi válozatát. Ezt tette a Samsung a Galaxy S III minivel és ezt teszi a HTC is a One lebutított modelljével.
A gyártók egy másik része azonban úgy gondolja, hogy inkább a középkategóriában próbál piacot szerezni, olcsó és megfizethető árú telefonokat mutatnak be. Nem meglepő módon a kínai cégek járnak élen ebben, a Huawei és a ZTE már évek óta olcsó telefonjaikról híresek. Az egykor francia, mára kínai tulajdonban lévő Alcatel is ezen a piacon hódítana. Két mobiljukat próbáltuk ki a napokban, az Idol Ultrát és a két SIM-kártyás Idolt.
Vékony és légies
Az Alcatel One Touch Idol Ultra egyik legfeltűnőbb tulajdonsága a dizájnja, nagyon vékony és könnyű a mobil, kijelzőjének nagysága ellenére könnyedén elfér a zsebben. Felsőbb kategóriás mobilnak tűnik, nem kelt olcsó műanyag érzetet kézbe fogva sem, ez annak köszönhető, hogy gumiszerű a hátlapja. Ez nem mondható el az Idolról, csúszós hátlapjával vigyázni kell, nehogy kiugorjon a kezünkből.
Az olcsóbb mobil kicsit vastagabb, mint az Ultra, de könnyebb a műanyag váznak köszönhetően – olyan, mintha valami játékot fognánk a kezünkben. Mindkét mobil unibody, vagyis nem lehet kivenni az akkumulátort, a micro-SIM-kártyát is a készülék jobb oldalán kell betenni. Az Idolon a készülék alján van a microUSB csatlakozó, az Idol Ultrán a tetején egy védőlap mögött. Érdekesség, hogy az Idol Ultrán nincs fejhallgató-csatlakozó, de legalább adnak egy microUSB-be csatlakoztatható átalakítót. Valószínűleg dönteni kellett a telefon vastagsága és a csatlakozó között, ugyanakkor a kamera is kidudorodik, az audio jack is elfért volna hasonló módszerrel.
Mindkét készülék 4,7 hüvelykes, ami méretre megfelel a mai trendeknek. A felbontás annál kevésbé, az Idol 540×960 pixeles felbontást kapott, az Idol Ultra pedig 720×1280 pixelest. Ezek elmaradnak az elvárttól, bár szépek a színek, nagy a betekintési szög, a felbontáson még lenne mit javítani. Nem azért, mert full hd filmeket szeretnénk nézni rajta, hanem mert a nagyobb felbontású mobilokon egyszerűen sokkal szebb képet láthatunk.
Villámgyors működés
A mobilok gyorsaságára nem lehet panasz, a csúcstelefonokat is megszégyenítő magabiztossággal tölti be az alkalmazásokat, gyors, pontos, megbízható működést hozva. Alig érezni a leheletnyi különbséget a két modell között, az olcsóbb változatban Dual-core 1 gigahertzes processzor, a fejlettebb mobilban Dual-core 1,2 gigahertzes Cortex-A9 van.
Mindkét mobilon az Android 4.1-es (Jelly Bean) fut teljesen zökkenőmentesen. Az Alcatel sok előre telepített alkalmazással segíti a felhasználókat, ilyenek a Barcode kódolvasó, Evernote jegyezetelő, Shazam zenefelismerő vagy a Skype-os csetalkalmazás, Facebook- és Twitter-appok, játékok és a Weather időjárás előrejelző alkalmazás. Egy, az androidos rendszerrel csak most ismerkedő kolléga meg is ijedt az alkalmazástengertől, szerinte ez így túl sok egyszerre.
Kisebb hiba, hogy egyik mobil sem bővíthető microSD-vel. Az Alcatel valószínűleg úgy látja, hogy 16 gigabájt belső tárhely elég kell legyen bármire, de ezt inkább a felhasználónak kellene eldöntenie. Felhőben persze határtalanok a lehetőségek, de sokan még nem ennyire nyitottak a távoli szervereket tárolt adatokkal kapcsolatban.
Vicces videók
Ami a képalkotást illeti, mindkét mobilra nyolc megapixeles kamerát tettek, mindkettőn van ledes vaku és 720p-s videót vesznek fel. A fényképezőgépekkel nem voltam elégedett, hasonló kategóriás mobilok ennél jobb képeket készítenek, a videó is szemcsés volt és nem mindig találta meg a fókuszt. Ugyanakkor vallom, hogy a mobil nem fényképezésre való, csak akkor érdemes használni, ha azonnal fel akarunk tölteni a közösségi oldalakra halaszthatatlanul fontos információkat.
Videókészítésnél nemcsak a szokásos szűrők közül lehet választani, hanem vicces, rajzfilmszerű filmet is készíthetünk olyan beállításokkal, mint a látványosan megnövelt száj- és szemméret. Nem a legfontosabb funkció, de remek szórakozás lehet egy unalmasabb tárgyaláson vicces videót készíteni a főnökről.
A mobilok akkumulátoraival elégedett voltam, átlagos használat mellett egy napnál többet bírt, az Idol pedig majdnem elérte a két teljes napot. Az átlagos használaton pedig állandó 3G-kapcsolatot, emailezést, csetelést, böngészést és közösségi oldalak látogatását értem. Tetszett, hogy a töltöttséget jelző ikonnál látni, mennyire van töltve az akku és ez fokozatosan csökken, nem hirtelen kerül a piros tartományba.
Az olcsó is lehet jó
Összességében mindkét mobilt szerettük, az olcsóbb Idol is megüti azt a szintet, hogy jó szívvel ajánljuk azoknak, akik nem akarják fél vagyonukat mobilra költeni. Az Idol Ultra pedig kifejezetten jó választás azoknak is, akik ki akarják használni az okostelefonok adottságait. Sok olyan funkciót nélkülözni kell, ami a csúcskategóriás mobilokban alapvető, mint például az LTE, NFC vagy a jobb felbontás, és a processzor sem négymagos. De a felhasználók többségének megbízható mobilra van szüksége, amelyen internetezhet és beléphet a közösségi oldalakra. Ezt a most bemutatott két mobillal kompromisszumok nélkül megtehetjük.
Az Idolból a két SIM-kártyás változatot próbáltuk ki, ez nem kapható még szolgáltatóknál, egyelőre csak kártyafüggetlenül lehet hozzájutni 70-80 ezer forintos áron. Júliustól lesz elérhető a szolgáltatóknál, az áráról azonban még nem tudtak nyilatkozni a magyarországi forgalmazók. Az Idol Ultra mobil egyelőre csak a Telenornál lesz különböző csomagokban, a kisebb előfizetésekkel 24-60 ezer forint közötti áron.
Rovataink a Facebookon