Szélerőművek épülnek Mosonszolnokon

MTI
Két, egyenként 600 kilowatt teljesítményű szélerőmű telepítését kezdte meg az Észak-dunántúli Áramszolgáltató Rt. (ÉDÁSZ), az E.ON Hungária leányvállalata Mosonszolnok térségében. A közel 400 millió forintos beruházás 80 százalékát önerőből finanszírozta az ÉDÁSZ, a kisebb hányadot pedig vissza nem térítendő támogatásként a Széchenyi-terv pályázatán, továbbá a PHARE tükörprogramján nyerték el, illetve egy osztrák banktól kapták ugyancsak támogatásként. A beruházás a számítások szerint tíz év alatt megtérül.

A társaság olyan német gyártmányú szélturbinákat vásárolt, amelyek megegyeznek az E.ON által korábban Kulcs községben telepített szélerőművel. A turbinák acéltornya 63 méter magas, a három ágú rotor átmérője 42 méter. A konstrukciót kontinentális szélviszonyokra tervezték. A lapátszögek forgathatók, a szerkezet automatikusan szélirányba fordul, hogy az energiatermelés a leghatékonyabb legyen. A szélkerék forgásához legalább 9 kilométer óránkénti szélsebesség szükséges, ugyanakkor 90 kilométeres óránkénti szélsebességnél a szerkezet biztonsági okokból automatikusan kikapcsol. Üzembe helyezését követően a szélerőművek által termelt villamos energia az ÉDÁSZ Rt. középfeszültségű hálózatába kerül. A szélturbinák próbaüzemét a tervek szerint még ez évben megkezdik.

Az oldalról ajánljuk

  • Gazdaság
Szijjártó Péter szerint Magyarország az új világgazdasági korszak nyertese lehet

A miniszter tárgyalt Liam Fox brit parlamenti képviselővel, akit a Világkereskedelmi Szervezet főigazgatójának jelöltek.

6 órája

  • Külföld
Romániai művészeti vezetők is kiállnak az SZFE mellett

Károsnak tartják a kormányzati beavatkozást az egyetem vezetésébe.

szeptember 12., 14:47

  • Belföld
Novák Katalin miniszter lesz, a családok életszínvonaláért felel

Tárca nélkül október 1-től.

szeptember 12., 21:04

  • Belföld
Karácsony Gergely szerint ingyen kellene tesztelni az embereket

Sokaknak ezen múlhat, hogy lesz-e munkahelyük, vagy járhat-e iskolába gyermekük – fogalmazott a főpolgármester.

szeptember 10., 12:58

  • Gazdaság
46 százalékkal emelkedtek a gyümölcsárak Magyarországon

Az olyan alapvető élelmiszerek ára is elszállt, mint a tojás, a cukor, a burgonya és a tej.

szeptember 9., 12:19