
További Mobil cikkek
![]() |
Az új típusú mobilkészülékek a jelenleginél pontosabb helymeghatározást tesznek lehetővé |
Az angol Információs Politika Kutatási Alapítvány (Foundation for Information Policy Research, FIPR) nevű szervezet aktivistái tiltakoznak a törvényjavaslat ellen, mely egyszerű kommunikációs adatnak minősítené a készülék pontos földrajzi helyét. Az ilyen adatokhoz az angol rendőrség külön engedély nélkül hozzáférhet, a mobilfelhasználók tudta nélkül. A törvényjavaslat egyébként az internetes kommunikáció lehallgatását is lehetővé tenné a nyomozók számára, feltéve, hogy rendelkeznek a belügyminiszter engedélyével.
|

A készülékek bemérése számos esetben hasznos: a felhasználó lekérheti például a legközelebbi pénzkiadó automata vagy étterem címét a telefonjára, vészhelyzet esetén pedig a mentők vagy a rendőrség pillanatok alatt megtudhatja a segítséget kérő pontos helyét. Reklámcélokra is remekül alkalmazható a technológia, a mozik például ráküldhetik az aktuális előadások listáját az ajtajuk előtt elsétálók telefonjára. A kéretlen, reklámtartalmú üzenetektől rettegők azonban megnyugodhatnak: a helyzetjelző szolgáltatást a felhasználók lekapcsolhatják, ilyenkor nem jön több reklám. A rendőrség azonban ilyenkor is tudja, hogy hol van az illető, mivel a telefontársaságok nem állítják le a pozícióadatok gyűjtését, egyszerűen csak nem adják ki az adatokat a hirdetőknek.
Angliában óriási a botrány az új törvényjavaslat körül, nemcsak angol szervezetek és polgárok tiltakoznak a Regulation of Investigatory Powers Act, vagyis a nyomozóhatóság tevékenységét szabályozó törvény ellen, hanem olyan rangos nemzetközi szervezetek is, mint az Amnesty International. A Daily Telegraph szombati számában közölt nyílt levelet aláírta Esther Dyson, az angol Unix-felhasználók szövetsége, a First Tuesday, a Cenzúra Ellen Küzdő Feministák és Richard Blair is, aki George Orwell fia.
Forrás: BBC
