
További Net cikkek
Günter Grass, a közismert német író, a tavalyi irodalmi Nobel-díj tulajdonosa, úgy véli az internet rossz hatással van az írásra. Grass legutóbbi interjújában arról beszélt, hogy mennyire fontos az írásművészetnek a papír és a toll.
"Az az elképesztő, hogy minden egy hófehér lappal kezdődik, amit ugye az írással összepiszkít az ember, ahogy a többi lapot is sorban. Nem bízok a számítógépes írásban. Az túl tiszta, és az eredmény is túl gyorsan megjelenik. Én legelőször kézzel írok, papírra tollal, csak ezután jön az öreg Olivettim, amin a második, harmadik, és a többi verziót megírom." - mondja Grass. "Szeretek rajzolni és vázlatokat írni. Segít a szerkesztésben. Ez persze nincs ott minden oldalon és minden kéziratban." Aki számítógéppel fog egy szöveg megírásának persze nem firkálhat egyből a szöveg mellé.
Günter Grass életrajza |
1927-ben született Danzigban (ma: Gdansk, Lengyelország) német-lengyel szülőktől. A második világháború alatt először a Hitler Jugend tagja, előbb a keleti majd a nyugati fronton harcol. 1944-ben amerikai hadifogságba esik. 1955-ben a Gruppe 47 nevű baloldali művészcsoport tagja lesz. 1956-59 között Párizsban él, mint író, grafikus és szobrász 1959-ben a Bádogdob című regénye meghozza a nemzetközi irodalmi áttörést. 1983-86 között a Német Művészeti Akadémia elnöke Műveivel, a már említett Bádogdobbal, a Danzig-trilógiával, a Macska és egérrel, a Kutyaévek című regényével, olyan irodalmi díjakat kapott, mint a Büchner-díj, a Fontane-díj, a Mondello-díj. Munkásságáért 1999-ben elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. A poznani és gdanki egyetem, és a Harvard díszdoktora. |
Günter Grass az irodalom elektronizálódását nem csak gyakorlati kérdésként szemléli, de az internet okozta kulturális trendet is értékelte. "Nem arról van-e szó, hogy az irodalom visszavonul a közélettől és a fiatal írók az internetes játszótéren ragadnak." - vélekedett Grass a Nobel-díj átvételekor mondott beszédében. "Előretörőben van az a mozdulatlanság, amelyet körülleng az a különös szó, hogy kommunikáció. Az idő a legapróbb részletekig meg van tervezve, egész az idegösszeroppanásig. A kultúripar siralomvölgye rátelepszik a világra."
Günter Grasst nem csak novelláiról, esszéiről és verseiről ismert, de szociáldemokrata elkötelezettségéről is. Az író emiatt is negatívnak ítéli meg az internet szerepét: "Mindenütt azt írják, hogy a művésznek el kell fordulnia a politikától, de szerintem több olyan íróra volna szükség, aki vállalja a kockázatot és meg akarja ismerni azt a társadalmat, amiben élünk, és hajlandó megfeledkezni a saját narcisztikus problémáiról."
