Kornél
14 °C
30 °C
Index - In English In English Eng

Ha nem tetszik a második élet,
építs magadnak harmadikat!

2007.09.24. 08:53
Miért vesződjünk mások által készített virtuális világok ellenszenves lakóival és szabályaival, ha megerőltetés nélkül alkothatunk sajátot?

Tavaly ilyenkor még az volt a ciki, ha nincs saját blogod, ma pedig már azt nézik ki a webkettőhuszárok a társaságból, akinek nincsen avatárja legalább egy virtuális világban. Menjünk elébe a trendeknek: jövőre már az lesz a menő, ha saját virtuális világod van. Ezt ígéri legalábbis a Metaplace, az első olyan ingyenes, web-alapú rendszer, amivel bárki, akár néhány perces kattintgatással saját virtuális világot hozhat létre. Hogy aztán abból 3d-s csetszobát, webáruházat, vagy komoly szabályrendszerrel felvértezett sokszereplős játékot farag, már ízlés dolga.

A király visszatér

A Metaplace atyja Raph Koster, akit az online játékok világában valóságos vallásos tisztelet övez. Ő volt a vezető tervezője az első igazán népszerű online szerepjátéknak, az Ultima Online-nak 1997-ben (az első játék volt a műfajban, ami elérte a százezer előfizetőt), majd 2003-ban Star Wars Galaxiesnak, ami elsőként tört ki a játékrajongók szűk táborából, és tudott megszólítani szélesebb réteget (félmillióan játszottak vele fénykorában). Azóta nemigen hallatott magáról, leginkább a blogját frissítgette és előadásokat tartott játékfejlesztői konferenciákon.

A Metaplace-en előre kialakított sablonokat követve, egyszerű építőkockákból létrehozható egy saját virtuális világ, de aki mélyebben bele akar merülni, saját készítésű grafikával, és scriptekkel teheti egyedivé a sajátját. Mivel standard webes technikákra alapoz a rendszer, minden operációs rendszer és böngésző alól működik (akár mobiltelefonon is), be lehet ágyazni egy blogba vagy MySpace-profilba, bele lehet kötni rss-feedeket - sőt még átjárást is biztosít az egyes világok között.

A rendszer 2008. tavaszán nyílik meg a nagyközönség előtt, most az alfateszteléshez keresnek önkénteseket. Jelentkezni itt lehet, mi már megtettük.