
További Net cikkek
![]() |
Stumpf István és Pokorni Zoltán ünnepélyesen átad |
Árengedmény a tudománynak
![]() |
|
A 2 milliárd forint értékű gépet közbeszerzési eljárás során 140 millió forintért vásárolták meg, amely magában foglalja három év karbantartásának költségeit is.
![]() |
Az új HBONE-gerinchálózat 2000 decemberében |
Jelenleg országszerte mintegy harminc olyan biotechnológiai, orvosi, anyagszerkezeti, anyagtechnológiai, kémiai, csillagászati és hasonló kutatási-fejlesztési projekt van, amely ki tudja használni az NIIF szuperszámítógépének kapacitását. Mivel a szuperszámítógép az NIIF nagysebességű gerinchálózatának központjában működik, további beruházások nélkül is elérhetővé válik az ország valamennyi kutatója számára.
A gép egy úgynevezett GRID-projekt indítását is meg fogja alapozni, amivel a hazai kutatók megvethetik a lábukat az elosztott számítógépes rendszerekkel kapcsolatos egyik legforróbb nemzetközi kutatási területen.
A szuperszámítógépet és a szerverek meghatározó részét a Sun Microsystems szállította, a Cisco pedig a hálózati eszközöket adta, de a projekt kivitelezésében a Matáv és a Vivendi V-Com is részt vállalt.
Jövőre újabb sebességváltás
Az NIIF csatlakozott a következő lépcsőfokot jelentő GEANT (Gigabit European Academic Network Technology) projektjéhez, amely egy 200 millió eurós, négyéves program keretében 2001 közepére a mainál több mint egy nagyságrenddel gyorsabb, 2,5 Gbit/s-os átviteli kapacitású európai gerinchálózat megvalósítását célozza. A tervek szerint a következő évben ez újabb nagyságrenddel növekedne, ami az Egyesült Államok internetes kutatói gerinchálózatának színvonalához való felzárkózást jelenti.
Már megkezdődött a felkészülés arra, hogy amennyiben idén ősszel kiépül az említett 2,5 Gbit/s-os összeköttetés, akkor azt ki is tudjuk használni, vagyis sávszélességben hozzá igazítsuk a belső gerinchálózatot is. Az NIIF elindított egy újabb hálózatfejlesztési projektet, amely már az optikai internettechnológiára épül.
![]() |
A TEN-155 európai kutatói hálózat |
