További Net cikkek
![]() |
L. Ron Hubbard |
A Szcientológia Egyház képviselői minden eszközzel megpróbálják megakadályozni a vallomás nyilvánosságra hozatalát, a függelékben szereplő szöveget ugyanis állításuk szerint a fejlett, megtisztult lelkek érthetik csak meg, másokban akár kárt is tehet. Az ijedtség valódi oka azonban más lehet: a dokumentumhoz csatolt szöveg elolvasásához ugyanis rengeteg költséges tanfolyamot kell előbb elvégeznie a szcientológus-jelöltnek. Egyes becslések szerint több tízmillió forintra rúg azoknak a tanfolyamoknak a költsége, melyeket az OT (Operative Thetan) szintre emelkedéshez el kell végeznie a szcientológusoknak.
Az avatatlanok számára a Fishman-vallomásban is szereplő OT-szövegek leginkább egy B-kategóriás scifi-mozi forgatókönyvvázlatára emlékeztetnek. A zanzásított szövegből kiderül, hogy Hubbard szerint az embereket valójában egy Xenu nevű gonosz földönkívüli irányítja, a szcientológia célja pedig felszabadítani saját lelkünket a földönkívüli uralom alól.
A szcientológusok ádázul védték az OT-szövegek titkosságát: eleinte minden reggel kikölcsönözte valaki a bíróságról a Fishman-vallomást, és csak záráskor adta vissza, nehogy avatatlan kezekbe jusson. A periratokról azonban a titkárságon is lehet másolatot kérni, potom 40 dollár fejében: az így megszerzett másolatot pedig valaki feltette az internetre, ahol azóta is kering.
1995 szeptemberében a szcientológusok pert indítottak a holland XS4ALL szolgáltató ellen, és lefoglalták szervereit, melyeken egy felhasználó a Fishman-vallomás másolatát helyezte el. A szolgáltató az egyház kérése ellenére sem távolította el a dokumentumot, melyről az internetezők rögtön másolatokat kezdtek gyártani. A hosszadalmas perben végül a szolgáltató javára ítélt a bíróság, mivel a kérdéses dokumentum az Egyesült Államokban már jó ideje szabadon hozzáférhető, mint a Fishman-vallomás része.
Annak idején itthon is felkerült az ELTE szerverére a Fishman-vallomás, a Szcientológia Egyház szóvivője, Kárpáti Péter azonban a dokumentum eltávolítását kérte, és perrel fenyegetőzött. Az ELTE illetékese nem kívánt összeütközésbe kerülni az egyházzal, ezért levétette a dokumentumot.
Noha az XS4ALL és más holland szolgáltatók is kiálltak a szólásszabadság mellett és megnyerték a pert, az amerikai Slashdot nem ennyire bátor vagy optimista. A lap szerkesztői ügyvédeik tanácsára levették az OT-dokumentumot oldalaikról.
|