További Szoftver cikkek
Mindenki hallott (rosszabb esetben meg is tapasztalt) már rémtörténeteket meghibásodott merevlemez miatt elszállt diplomamunkáról, családi fotóarchívumról, címlistákról és több éves levelezésekről. Minden kezdő júzerbe beleverik az "archiválni, archiválni, archiválni!" aranyszabályát - közvetlenül azután, hogy ne alma123 legyen a jelszavunk -, tudjuk is, hogy kellene, és mégsem tesszük.
Ha nem ingyenes, nem játszik
Miért? Mert archiválni macerás. Miért nincs egy olyan rendszer, ami átveszi tőlünk ezt a nyűgöt, automatikusan, a háttérben archiválgat, lehetőleg a netre, hogy ne kelljen külön hardverrel vagy lemezekkel szöszmötölni? Természetesen vannak ilyenek, még ingyenesek is - ki is próbáltunk néhányat.
Kultúrember nem kezd olyan szolgáltatással, amiből előtte nem kap legalább egy ingyenes demót - így az online backup rendszerek mezőnyéből rögtön kiejtettünk néhány versenyzőt, mint a Data Preserve, a Data Deposit Box vagy az archiválásban igazi veterán Iomega cég (emlékszik még valaki a Zipdrive-ra?) Istorage-e.
A fapados: Carbonite
A Carbonite-nak már a szlogenje ("backup egyszerűen") is mutatja, hogy az olyan felhasználókat célozza meg, akik nem akarnak hosszasan konfigurálgatni, nem kell nekik ezer opció, csak az a fontos számukra, hogy működjön a rendszer. A kezelése rém egyszerű, beépül a Windows Explorerbe, és ott állítgathatjuk, melyik fájlokat akarjuk éppen elmenteni vagy visszaállítani.
A felajánlott backup-sémák (a Windows asztal, a Dokumentumok mappa, illetve a teljes merevlemez archiválása) az esetek nagy részében jól működnek, nem is érzi az ember a külön konfigurálás szükségét. Ötven giga helyet kapunk évi ötven dollárért, amit 15 napig próbálhatunk ki ingyenesen - ez sajnos kizárja, hogy hosszú távon élősködjünk a rendszeren, mint a próbaverziókat a csökkentett tárhellyel limitáló megoldások esetén.
Az archiválás elég lassú, a legnagyobb gond viszont nem ez volt vele, hanem hogy az egyhetes teszt alatt a Carbonite kliensünk teljesen véletlenszerűen volt hajlandó csatlakozni a központi szerverre, illetve változatos hibaüzenetek mellett bontani a kapcsolatot (más-más gépekről és operációs rendszerek alól is) - ami nem a legjobb reklám egy archiváló rendszernek.
A mindentudó: Mozy
A Mozy Online Backup rengeteg opciójával tűnik ki a mezőnyből. A konfigurációs menüben kilométernyi kapcsolón és tolókán rághatjuk át magunkat, mire beállítjuk az automatikus backup minden részletét. A legcélszerűbb talán azt mondani neki, hogy akkor archiváljon, ha fél óráig nem nyúltunk a géphez (megnyugtató az ebédszünetről visszatérve nyugtázni az "archiválás megtörtént" ablakot), de persze aközben is mehet az adatmentés, hogy használjuk a gépet - ilyenkor külön megadhatjuk, mekkora sávszélességet vehet el előlünk a folyamat.
Az adataink 448 bites Blowfish titkosítás őrizete alatt pihennek a szerveren, ahol egyébként az ingyenes verzióban két gigabájt helyet kapunk, amit havi öt dollár fejében elvileg a végtelenig növel a cég. A mentett anyagaink visszamásolása a gépünkre fájdalmasan lassú: egy teljes visszaállítás akár egy egész napot is igénybe vehet (állítólag ez az ingyenes verzió jellegzetessége, a fizetős gyorsabb). Viszont elérhető Macintosh-ról is.
A profi: BackupRight Pro
A BackupRight elsősorban üzleti felhasználókat céloz meg, ezt tükrözik az árai (a legkisebb csomag húsz gigabájtos hatvandolláros havidíjért, a legnagyobban háromezer gigát kapunk havi kétezerért) és a szolgáltatásai (külön beállítások SQL és Oracle adatbázisok archiválására) is. Bár jóval többet tud, mint amire egy mezei júzernek valaha szüksége lehet, a 30 napos, húszgigás ingyenes verzió azért megér egy próbát.
A BackupRight egyszerűen mindent tud: a végtelenségig finomhangolható archiválási beállítások, változatos titkosítási megoldások, aránylag gyors mentés és visszaállítás. Megy Macen, Linuxon, és mindenféle egzotikus rendszeren is. Bár végignyomkodtuk az összes létező menüpontját, erős a gyanúnk, hogy a lehetőségeinek így is csak a felszínét kapargattuk.
A kakukktojás: box.net
Utolsó versenyzőnk kicsit kilóg a mezőnyből, mégis muszáj szót ejtenünk róla. A box.net webes szolgáltatás, nem kell hozzá se letöltögetni, se telepíteni, csak regisztrálunk, és már megy is. Cserébe nincs automatikus archiválás, az ingyenes verzióhoz járó egy gigabájt tárhelyre (van még ötgigás csomag havi nyolc dollárért és 15 gigás havi húszért) kézzel kell feltöltögetnünk az anyagainkat. Kellemesen gyors, látványos (a feltöltött képekhez előnézetet ad), mobilról is elérhető.
A tárhelyünket igen kreatívan használhatjuk, megoszthatjuk másokkal a feltöltött fájlokat, óriásemailben küldözgethetjük őket, és mindenféle alkalmazást hegeszthetünk a box.net alapjaira - ilyen például például a web-OS tesztünkben agyondicsért goowy is.
...and the winner is:
Nincs túl nehéz dolgunk, ha a teszt végén meg akarjuk nevezni a legjobb online archiváló rendszert. A mezőny felét már az elején diszkvalifikáltuk a fizetős megoldás miatt, útközben kiestek még páran (IDrive-E, Iron Mountain DataProtector) súlyos instabilitási gondok miatt, a célba értek közül pedig a Mozy nemcsak szolgáltatásaiban tűnik ki, de az egyetlen, amit hosszú távon is ingyen használhatunk.