További Szoftver cikkek
Eddig hiába kapott elismerő kritikákat az Opera: már az operációs rendszerbe integrált ingyenes böngészők megjelenéskor kiderült, hogy a felhasználók nem hajlandóak nyolcezer forintot kifizetni a beleépített innovatív megoldásokért. Erre kitalálta a cég menedzsmentje, hogy a böngészőbe reklámblokkot épít, de a „fizess vagy hirdetünk” üzleti modell sem hozta meg a várt sikert, ráadásul az egyik legfőbb riválisuk, a Mozilla robbanásszerű növekedést ért el az ingyenes és gyors Firefox böngészővel.
Úgy látszik, a norvég Opera Software végre megelégelte, hogy minden igyekezete ellenére a harmadik helyre szorult a böngészők piacán, ezért megszabadult a beépített reklámoktól, és teljesen ingyen letölthetővé tette a szoftvert, hátha végre felfigyel rá a világ. A lépésnek talán lesz akkora hatása, mint a rivális Mozilla Firefox megjelenésének, hiszen az Opera böngésző tele van egyedülálló megoldásokkal, elismerten biztonságos és gyors.
Minden rendszeren megy
Az Opera jelenleg Windows, Mac, Linux, FreeBSD, Solaris, OS/2 és QNX platformon használható, és van benne levelezőkliens, illetve IRC is. Gyorsan kipróbáltuk a szoftvert: bár kezelőfelülete ugyanolyan egyszerű és átlátható, mint az Exploreré, legalább annyi trükköt ismer, mint egy alaposan felturbózott Firefox. Az Opera abban is hasonlít ez utóbbi riválisára, hogy gyorsan betölti a weboldalakat, személyre szabható a kinézete, blokkolja az előugró ablakokat, és vannak benne böngészőlapok (tabok), az Operában elérhető kifinomult beállításokat azonban a Firefoxnál csak különféle extrák letöltésével tudtam elérni. Az Opera természetesen figyelmeztet a veszélyes tartalomra, leleplezi a megtévesztő szájtokat, támogatja a TSL, SSL 2.0 és 3.0 titkosítást, a böngészés során keletkező személyes adatok pedig néhány gombnyomással törölhetők.
Egyedi - és váltásra csábító - funkció a betöltött weboldalak kicsinyítésének és nagyításának lehetősége, amely céges prezentációknál roppant hasznos lehet: a hatalmas bevételt jelző grafikonsávra nagyítva talán eltüntethető a képről a veszteséget megjelenítő vonal. A windowsos változatban van hangvezérlés, és az irányítás egyébként is az Opera egyik erőssége: a beépített egérgesztusok és egyénileg meghatározható billentyűparancsok kényelmessé teszik a használatát. Az ígéretek szerint hamarosan BitTorrent fájlcserélőt is beépítenek a fejlesztők, a mostani verzióban azonban még nincs ilyen.
Nem bírnának a Microsofttal
Jon S. von Tetzchner, az Opera vezérigazgatója sokat vár a reklámok kidobásától. Bár elismeri, hogy a Microsoft vezető pozícióját igen nehéz lenne megszerezni, a Mozillát szívesen kitúrná a második helyről. A TechWeb informatikai szaklap szerint a Microsoft Internet Explorer részesedése 86,3 százalék, a második helyezett Mozilla Firefoxé pedig 8,3 százalék.
Az Opera most bemutatott 8.5-ös változatában egyébként kijavítottak néhány biztonsági hibát is, illetve beépítettek egy Browser JavaScript nevű megoldást, amely automatikusan helyreállítja az elavult böngészőszkripteket.