További Üzlet cikkek
Fél éve, az internetes részvények szárnyalásának időszakában sorra vették fel az új munkatársakat a világuralmi tervekkel induló dot.com vállalkozások. A kezdeti lelkesedés múltával azonban, a jelenlegi kedvezőtlen piaci körülmények között azonban egymás után kényszerülnek a cégek a részvényopciók ígéretével felvett, internetmilliomosnak készülő dolgozók kirúgására.
Világuralmi tervekkel indultak |
Stratégiaváltás
A piaci feltételek kedvezőtlenre fordulása óta a vállalatok egy része stratégiát váltott, és a kifejezetten internetes, a felhasználóknak szánt szolgáltatások helyett a business-to-business, vagyis a cégeknek szánt szolgáltatásokra helyezik a hangsúlyt. Így tett az AltaVista is, amely májusban bocsátotta el alkalmazottainak 6 százalékát, 50 embert, és keresőportálja mellett technológiájának licenceléséből is számít bevételekre.
Konszolidáció a láthatáron
|
A pénzszűkében levő internetes cégek többféle megoldást választhatnak, ha készpénzhez akarnak jutni. A legtöbb cég kockázati befektetési alapoktól szerzi a működéséhez szükséges forrásokat. Hitelt is vehetnek fel, ezt többnyire kötvénykibocsátás formájában intézik az internetvállalatok, de igényelhetnek banki hitelt is. Az amerikai cégekkel ellentétben, melyek a kezdeti befektetések után tőzsdére mennek, a magyar internetvállalatokat többnyire felvásárolják a nyugati szakmai befektetők. A budapesti tőzsdén csak két technológiai cég van, a Synergon és a Graphisoft. |
Bezárt a Boo.com, a Reel.com
Ez történt a Boo.com internetes sportruházati áruházzal és a Reel.com online videofilm-kereskedéssel is. A 70 millió font befektetéssel létrejött Boo.com márkanevét májusban vette meg a rivális amerikai Fashionmall, technológiáját pedig 250 ezer fontért vásárolta meg az angol Bright Station internetes megoldásokat fejlesztő cég.
Megitták a levét |
Átminősítik a betegeskedő Amazont
Az elemzők lelkesedése az új gazdaság egyik vezető cége, az Amazon iránt is alábbhagyott. A fennállása óta veszteséges online könyváruház működésének finanszírozására kötvényeket dobott piacra, melyeket féléves időszakonként törleszt. A kötvényeket részvényre lehetne cserélni, ha a cég papírjainak árfolyama 20 napon át 117,04 dollár felett marad. Ez azonban nem fog egyhamar bekövetkezni: a decemberi 133 dolláros rekordárfolyamról mostanára 34 dollárra zuhant a részvény, ezzel a cég tőzsdei értéke 60 milliárd dollárról 12 milliárdra apadt. A Deutsche Bank Alex Brown cég elemzője ugyanakkor megjegyzi, hogy a cég árfolyamcsökkenésének oka, hogy internetes áruház helyett egyre inkább hagyományos áruházra kezd hasonlítani az Amazon. Emiatt a technológiai papírokat vásárló befektetők eladják Amazon-részvényeiket, melyeket a kiskereskedelmi cégek befektetői vásárolnak meg.