Az e-cigarettát szívóknál sokkal gyakoribbak a szívbetegségek
Az elektromos cigarettát szívóknál gyakoribbak a szívbetegségek, mint az eszközt nem használók körében, derült ki egy, az Egyesült Államokban készült nagyméretű kutatás szerint. A tudósok ugyanakkor nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést az elektromos cigaretta és a szívbetegségek gyakoribb előfordulása között.
Az elektromos cigarettára vonatkozó kutatás viszonylag új dolog, mivel az eszköz csak az elmúlt évtizedben jelent meg. Az Egyesült Államokban a gyors elterjedése pánikot váltott ki az egészségügyi hatóságoknál, a gimnáziumokban például az e-cigarettát szívó diákok aránya 78 százalékkal nőtt 2018-ban 2017-hez viszonyítva.
Az elektromos cigaretta nem tartalmaz számos, a hagyományos cigarettában meglévő rákkeltő anyagot. A kutatók és a közegészségügyi szakértők ugyanakkor tudni szeretnék, hogy a nikotinfüggőség ismert kialakulásán túl milyen következményei lehetnek a tartályban lévő folyadék magas hőfokra történő felmelegítésének.
A tanulmányban a kutatók az amerikai járványügyi hatóság 100 ezer kérdőívét elemezték.
Tekintetbe véve a kor, a nem, a testtömegindex, a koleszterin, a vérnyomás, illetve a korábbi dohányzás tényezőit is, az elektromos cigarettát szívóknál 34 százalékkal magasabb volt az infarktusok előfordulása, mint az eszközt nem használóknál. Az érrendszeri betegségek 25 százalékkal, a depresszió és a szorongás pedig 55 százalékkal volt gyakoribb.
Fontos kiemelni, hogy az ilyen kutatások kizárólag megfigyelő jellegűek és nem bizonyítják, hogy az elektromos cigaretta alkalmazása szív- és érrendszeri megbetegedéseket idéz elő, a kutatók nem vizsgálták a jelenség biológiai lefolyását. Ennek megállapításához további kutatások szükségesek.
(MTI)