Megtalálhatták a titkos összetevőt az anyatejben
További Tech-Tudomány cikkek
- AI-jal generált dalokat botokkal hallgattatva keresett napi egymillió forintot egy „zenész”
- Őskori halakat találtak Connecticutban
- Bejelentették, mennyibe kerülnek az új iPhone-ok
- Nem a hatóságok, hanem drónok szállnak ki elsőként a segélyhívások helyszínére egy amerikai városban
- Eddig ismeretlen, veszélyes vírust fedeztek fel Kínában
Az anyatej a kisbabák immunrendszerének fejlesztésében jelentős szerepet játszik. Egyfajta koktélja a tápanyagoknak, a szervezetünk védelmét támogató molekuláknak, és őssejteknek, amelyek segítenek az immunrendszerük kialakulásában. De azt a pontos mechanizmust, ahogy ez kialakul, egészen mostanáig nem sikerült feltérképezni.
Most a Hannover Medical School kutatói lehet, hogy felfedezték azokat a fehérjéket, amelyek felelősek a kisbabák immunrendszerének felturbózásában.
Az alarminoknak nevezett proteineket ugyanis kiemelkedően magas koncentrációban találták meg az anyatejben, és az anyatejjel táplált kisbabákban is, ezért úgy gondolják, kiemelkedően fontos szerepük van a bél immunrendszerének a kialakulásában.
"Az alarmin arany, amit az anyatejben találtunk meg. Ez a protein olyan veszélyes bélbetegségeket előzhet meg, amelyek akár vérmérgezésekhez és bélgyulladásokhoz is vezethetnek."- nyilatkozta Dr Dorothee Viemann, a Hannover Medical School (MHH) professzora.
Ahogy az újszülött fejlődik, ugyanúgy fejlődnek a baktériumok is a bélrendszerében. A mikrobák benépesítik a bélfalakat, egy jól működő mikrobiomot létrehozva, amely segít a kisbabáknak egy egészséges immunrendszert létrehozni. Ha ez a mikrobiom a normálistól eltérően fejlődik, akkor komplikációk, például gyulladásos bélbetegségek jelentkezhetnek.
Itt lépnek be az alarminok. Az egészséges újszülötteknek általában magas az alarmin szintje, ebből gyanakodtak a kutatók arra, hogy kulcsszerepünk van a mikrobiom kifejlődésében. 517 újszülött mintáját megvizsgálva azt találták, hogy az alarminok az immunsejtekkel közösen szabályozzák az egészséges mikrobák fejlődését a bélrendszerben, megelőzve a későbbi gasztroenterológiai betegségek kialakulását.
Dr Viemann azt reméli, hogy ezzel a felfedezéssel, bár pontosan utánozni biztosan nem fogják tudni az alarminokat, hatékonyabb tápszereket fejleszthetnek ki azoknak a kisbabáknak, akiket nem tud anyatejjel táplálni az édesanyjuk.