Munkásokat felvevő és kirugó algoritmusoktól tartanak a brit szakszervezetek
További Tech-Tudomány cikkek
- NMHH-kutatás: a gyakori tiktokozás ronthatja az álhírfelismerési készségeinket
- AI-jal generált dalokat botokkal hallgattatva keresett napi egymillió forintot egy „zenész”
- Őskori halakat találtak Connecticutban
- Bejelentették, mennyibe kerülnek az új iPhone-ok
- Nem a hatóságok, hanem drónok szállnak ki elsőként a segélyhívások helyszínére egy amerikai városban
Az 1868-ban alapított szakszervezeti szövetség szerint a munkavállalókat hamarosan
„algoritmus alapján veszik fel és bocsátják el”,
ezért újfajta jogi védelemre van szükség – tudósít a BBC. A javasolt törvényi módosítások közé tartozik egy olyan szabály, amely szerint a „nagy kockázatú” döntéseket embereknek kell felülvizsgálnia.
Frances O'Grady, a TUC főtitkára elmondta, hogy az mesterséges intelligencia személyzeti használata a munkahelyen olyan út, amire veszélyes lehet rálépni.
A munkahelyi mesterséges intelligencia felhasználható a termelékenység és a munkahelyi élet javítására. De most már létfontosságú döntések meghozatalára is használják a munkahelyeken – például arra, hogy kiket vesznek fel és kiket bocsátanak el. Tisztességes szabályok nélkül az MI használata a munkahelyen széles körű megkülönböztetéshez és tisztességtelen bánásmódhoz vezethet – különösen a bizonytalan munkát végzők számára.
– figyelmeztetett O'Grady.
Übergépek
Sok munkahely már automatizált döntéshozatalt használ egyszerű feladatokhoz. Például az Uber a gépjárművezetői feladatokat automatikusan, számítógéppel rendeli hozzá a sofőrökhöz, és az Amazon köztudottan mesterségesintelligencia-megfigyelő rendszerekkel figyeli munkatársait a raktáraiban.
Számos cég már a felvételi folyamat első szakaszában emberi részvétel nélküli automatizált rendszert használ a mezőny szűkítésére.
De amint az MI kifinomultabbá válik, sokan attól tartanak, hogy komolyabb, magas kockázatú döntésekkel bízzák meg, például elemzi ezeket a teljesítménymutatókat, hogy az
AI kitalálja, kinek kell első helyen állnia az előléptetésben – vagy kit kell elbocsátani.
Ez egyébként még akkor is megtörténhet – az automatizált döntéshozatalnak köszönhetően –, ha ember is részt vesz a folyamatban – figyelmeztet a Szakszervezeti Kongresszus jelentése.
„Csak egy ember” (Mátrix – Újratöltve)
Az ilyen esetekben az ember bár valamilyen formális feladatot felvállalhat, például egy dokumentum kezelését, de a valódi emberi döntés minimális. Sokszor előfordul, hogy az emberi döntéshozatal nagyrészt illuzórikus, például amikor a gép döntési folyamatában az emberi részvétel csupán formalitás.
– teszik hozzá a szerzők.
A szakszervezetek a munkajogi ügyvédek és a mesterséges intelligencia ügyekre szakosodott ügyvédek közreműködésével készült jelentése azt állítja, hogy a törvény az elmúlt években nem tudott lépést tartani az MI gyors fejlődésével.
Az unió a következőket kéri:
- A munkáltatók kötelezettsége, hogy konzultáljanak a szakszervezetekkel a „magas kockázatú” vagy a „tolakodó” mesterséges intelligencia munkahelyi használatáról.
- Az emberi felülvizsgálati döntések törvényes joga.
- Törvényes jog a munka kikapcsolására, illetve az sem várható el, hogy a munkavállaló folyamatosan válaszoljon a hívásokra vagy az e-mailekre.
- Az Egyesült Királyság törvényének módosítása az algoritmusok általi megkülönböztetés ellen.
Az algoritmusok általi megkülönböztetést az elmúlt években jól dokumentálták, gyakran a faji elfogultságot elmulasztó rendszerek alkalmazásának nem szándékos mellékhatásaként.
Arctalan arcfelismerők
Az egyik kiemelt példa az arcfelismerési technológiára vonatkozik, amelyet korábban a fehér arcok könnyebb felismerésére képeztek ki, más származással ellentétben. Az ilyen problémák arra késztették az IBM-et, hogy felhagyjon a technológiával kapcsolatos tavalyi erőfeszítéseivel, mivel azt általánosan „elfogultnak” minősítették.
A Szakszervezeti Kongresszus felhívta a figyelmet az Uber Eats szállítmányozó sofőrjeinek legújabb állításaira is, akik azt állították, hogy azért bocsátották el őket, mert az arcfelismerő szoftver nem tudta felismerni az arcukat. Ez ahhoz vezetett, hogy a
100 százalékos minősítéssel rendelkező és több ezer szállítással rendelkező járművezetőket kirúgták,
mert nem teljesítették az igazolvány-ellenőrzést – állították az érintett járművezetők. Az Uber ezt cáfolja, mondván, hogy mindig emberi felülvizsgálatot kell végezni, mielőtt megválnának a náluk dolgozó a sofőröktől.
„Különösen veszélyes”
A szakszervezet által megrendelt jelentés készítői, Robin Allen és Dee Masters a Cloisters ügyvédi irodától azt állították, hogy bár az MI hasznos lehet, „ha rosszul használják, különösen veszélyes lehet”.
Jelenleg is fontos döntéseket hoznak a gépek. Az elszámoltathatóságot, az átláthatóságot és a pontosságot a jogrendszernek garantálnia kell az általunk javasolt, gondosan kidolgozott jogi reformok révén. Nagyon világos határok vannak, amelyeket nem szabad átlépni, ha a munkát nem akarják embertelenné tenni.
– állítják közös nyilatkozatukban.
[ forrás: BBC ]
(Borítókép: Robot egy kiállításon 2018. november 6-án Hamburgban. Fotó: Christian Charisius / picture alliance / Getty Images)