Kémkedéssel vádolják a Huaweit a hollandiai kémbotrányban
További Tech-Tudomány cikkek
A KPN Telecom NV holland távközlési vállalat ügyfeleinek lehallgatására vonatkozó jelentést a CapGemini tanácsadó cég állította össze 2010-ben, azóta nem hozták nyilvánosságra. Az érintettek között lehetett Jan Peter Balkenende akkori miniszterelnök is.
A kínai technológiai nagyvállalat visszautasította a vádakat.
„Bennfentes fenyegetés”
Egy brit kiberbiztonsági szakértő arról beszélt az üggyel foglakozó a BBC Newsnak, hogy kétséges, hogy valaha is megtudjuk, hogy a jelentésben szereplő állítások igazak-e. „Lehet, hogy a Huawei ártatlan, de a bennfentes fenyegetés igen erős″ – állítja Alan Woodward professzor, a brit Surrey Egyetem munkatársa.
A jelentésről a De Volkskrant című holland lapban jelent meg a hír. „Az az állítás, hogy a miniszterelnököt le lehetne hallgatni, teljesen valótlan, és alábecsüli a lehallgatások megakadályozására vonatkozó környezet biztonságát" – állítja Gert-Jan van Eck, a Huawei Hollandia operatív igazgatója. „Ez egyszerűen nem lehetséges″ – nyomatékosította van Eck.
„Kockázatelemzés”
Bár a jelentést nem bocsátották a rendelkezésükre, nyilatkozott az ügyben a Huawei is, azt állítva, hogy a cég részéről sohasem hallgattak le egyetlen beszélgetést sem, és nem is lennének képesek rá.
A Huawei alkalmazottai nem férhettek hozzá illetéktelenül a KPN-hálózatához és adataihoz, és nem is vontak ki adatokat a hálózatból
– közölte a kínai vállalat.
A KPN szerint a jelentést kockázatelemzési céllal állították össze, és egyik beszállítójának sem volt korlátlan hozzáférése a hálózataihoz. A KPN 2019-ben a svéd Ericsson céget választotta az 5G infrastruktúrájához szükséges készlet biztosításához, nem pedig a rivális Huaweit.
Az Egyesült Királyságban a BT, brit távközlési vállalat 2020-ban ugyanezt tette, miután a kormány megtiltotta a hálózati szolgáltatóknak, hogy Huawei-termékeket használjanak.
Belebukhat a KPN
Az MTI emellett arról is ír, hogy beszámolók szerint a holland távközlési vállalat akár bele is bukhat abba, hogy a 2010-ben készített, titkosított jelentését nem hozta nyilvánosságra, a dokumentum szerint ugyanis a Huawei munkatársai, mind a KPN épületein belül, mind pedig Kínából
„illetéktelenül, ellenőrizetlenül és korlátlanul”
le tudták hallgatni a hágai központú cég és Telfort nevű leányvállalata által kiosztott mobilszámokat.
A lehallgatások egyébként még akkor történhettek, amikor a KPN 2009 folyamán a Huawei technológiáját használta. Ebben az időszakban holland cég hágai központjában hat kínai alkalmazott dolgozott.
Mint most utólag kiderült: a távközlési szolgáltató még abban az évben ellenőrzést kért a Huaweihez kapcsolódó esetleges kockázatok felmérésére, annak okán is, hogy a holland titkosszolgálat, az AIVD már többször figyelmeztette a céget az esetleges kínai kémtevékenységre.
A jelentés nem beszél tényleges lehallgatás tényéről
Hogy a lehallgatások megtörténtek-e, s ha igen, milyen gyakran, a jelentésből nem derül ki – írta a De Volkskrant. Az viszont egyértelműnek tűnik belőle, hogy a Huawei rendszere lehallgathatta a holland kormány tagjainak, köztük Jan Peter Balkenende, az akkori miniszterelnök telefonját is, valamint az országban élő kínai emigránsok beszélgetéseit, illetve tudomást szerezhetett arról is, hogy konkrétan kiknek a telefonját figyeli vagy hallgatja le a holland rendőrség, vagy az ország titkosszolgálata.
(BBC)
(Borítókép: Huszti István / Index)