- Tech-Tudomány
- Zöld Index
- orosz-ukrán-konfliktus
- ukrajna
- környezetszennyezés
- ivóvíz
- atomerőmű
- légszennyezés
Az egész bolygó megszenvedi Putyin háborúját
További Tech-Tudomány cikkek
- Fantasztikus dolgok, amelyek mégsem léteznek
- Így nyit új űrversenyt Jeff Bezos rakétája, a New Glenn
- Űrből érkező rádiójelek nyomába eredtek a tudósok, meglepő helyre jutottak
- Egy rák elleni antitest lehet a Parkinson-kór ellenszere
- Olyan bolygóegyüttállás lesz kedd este, amilyen pár évtizedenként csak egyszer történik meg
Oroszország Ukrajna elleni hadjárata közel két hónapja tart, és nemcsak emberéletek ezreit, városokat és ipari infrastruktúrát pusztított el, de a természeti környezeten is hosszú távon nyomot hagy. Amikor elérkezik az újjáépítés ideje, a helyi hatalomnak nem a környezeti helyreállítás lesz a legfontosabb, ami egyrészt érthető, másrészt tévedés lenne azt gondolni, hogy ez csak az ő feladatuk, a hatások ugyanis nem állnak meg a határnál.
Hogy mi történhet, abból a modern kori háborúkról ismert adatok alapján következtethetünk. Az Egyesült Államok 2001-ben kezdődött terror elleni háborúja miatt a becslések szerint 1,2 millió tonna, üvegházhatást okozó gáz került a légkörbe, ami 257 millió személyautó kibocsátásának felel meg (ez a jelenleg futó járművek több mint kétszerese). A harcjárművekre nem szerelnek katalizátort, így jóval több szén-monoxidot, nitrogén-oxidot és kén-dioxidot juttatnak a levegőbe,
de ez csak egy kisebb része a problémának.
Ukrajna keleti része erősen iparosodott régió, amin bányákon kívül olajfinomítók és vegyiművek is vannak. Ezekből a harcok során például ammónia kerülhet a környezetbe. Az is előfordulhat, hogy a bányákat elárasztó savas vizet huzamosabb ideig nem tudják kiszivattyúzni, ami szennyezheti a helyi ivóvízkészletet.
Ennél közvetlenebb és globális hatása lesz annak, hogy a termőföldek sok helyen tüzérségi tűz alá kerültek, és a művelést akadályozza, hogy gyakoriak a fel nem robbant lőszerek. Sok esetben maguk a védők aknásítottak el területeket. A mezőgazdasági termelés kiesése emberek millióinál vezet majd alultápláltsághoz a következő időkben.
Az orosz hadsereg olajipari infrastruktúrát is megsemmisített, a fokozott tevékenység miatt a Fekete-tengert is érte szennyezés. Odessza tengerpartján szintén aknazárat létesítettek. A Herszon közelében található, fekete-tengeri természetvédelmi területen akkora tűz pusztított, hogy a világűrből is látszott.
Külön fejezetet jelent a háború történetében az orosz erők atomerőművek környékén folytatott ténykedése. A világ legsúlyosabb atomerőmű-katasztrófájáról ismert Csernobil erősen sugárszennyezett környezetében például védelmi állásokat ástak, emiatt többen is súlyosan megbetegedhettek, mielőtt viszonylag sietősen kivonultak a területről. A harci cselekmények során a zaporizzsjai atomerőművet is tűz alá vették, ahol tűz ütött ki, de szerencsére nem következett be nukleáris baleset.
Az orosz–ukrán konfliktusban nem csupán környezeti, hanem politikai szempontból központi szerepet kapnak a fosszilis üzemanyagok. Az Egyesült Államok betiltotta az orosz olaj és gáz megvásárlását, és a gazdasági következmények miatt vonakodó Európai Unió is valószínűleg hamarosan így dönt. Az EU-ban használt gáz 40 százaléka Oroszországból származik, ezt a vezetékek helyett tengeri úton kell beszerezni, ami nemcsak drágább mulatság, de szennyezőbb is.
(ABC News)