Genetikai vizsgálat mutatta ki a honfoglalók, avarok és hunok kapcsolatát
További Tech-Tudomány cikkek
- A jövő IT-tehetségei versenyeztek az Aruba Cloud Hackathonon
- Átírják a világ keletkezésének történetét
- Megsemmisítette az EU bírósága a Google elleni milliárdos bírságot
- Felkerült Magyarország az EU top10-es listájára az internethasználat területén
- Rájöttek a tudósok, mitől remegett a Föld tavaly kilenc napig
A magyarság eredetére és a honfoglalást megelőző kor népeivel való kapcsolatra is fény derül abból a Current Biologyben megjelent cikkből, amely a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontja és a Szegedi Tudományegyetem Genetikai Tanszéke munkatársainak kutatását mutatja be.
Az eredetkutatásban jelentős munka 265 korabeli emberi maradvány teljes genomját elemezte, és vetette össze 3000 ősi és ma élő eurázsiai mintával. A történeti, régészeti és nyelvészeti ismeretekkel kiegészítve a kutatók szuperszámítógépes modellezéssel dolgozták fel és ábrázolták a népvándorlás korszakának eddig ismeretlen mozzanatait.
Egyirányú út
A kutatás szerint a hunok a Mongólia területén egykor élt hsziongnuktól eredeztethetőek, akik a birodalom összeomlását követően nyugat felé indultak, és a korai szarmatákkal keveredtek. Génjeikből kimutatható, hogy keveredtek a velük szövetségre lépő európai gót vagy germán törzsekkel.
Az avarok esetében kimutatták, hogy ők a hsziongnuk egykori birodalma helyén korábbi alattvaló népük, a zsuanzsuanok által alapított birodalomból származtak. Az avarok hun csoportokat, illetve a mai irániakkal rokon alánokat is magukba tömörítették, mielőtt megérkeztek a Kárpát-medencébe. Az avarok bevándorló kisebbségként váltak uralkodó osztállyá. Erre utal, hogy ebben a korban külön temetkeztek, így az elitnél ázsiai háttér, míg a közembereknél európai balkáni genetikai jegyek találhatók.
A három csoport közül a honfoglaló magyarok a genetikailag legösszetettebb csoport. A magyarok ősei a mezsovszkaja kultúra és a szamojéd nyelvű nganaszánok keveredésével létrejött protougorok voltak, ebből a csoportból váltak ki, és indultak észak felé a mai legközelebbi nyelvrokonaink, a manysik. Az ázsiai szkíta protougorok ezt követően keveredtek a korai szarmatákkal, amit egy második keveredés követett az európai hunok elődeivel, közvetlenül a hunok európai hódítása előtt.
A honalapítóknál a manysikhoz hasonló protougor származás volt a megkülönböztető elem a korábbi csoportokhoz képest, ugyanakkor a helyben élő népek fölé kerülő új uralkodó osztály nagy részéből hiányzott a protougor örökség, és kifejezetten hun vagy avar leszármazottak voltak.
(Borítókép: A Móra Ferenc Múzeum munkatársa dolgozik egy feltárt avar kori fülkesírban Szegeden 2019. július 10-én. Fotó: Kelemen Zoltán Gergely / MTI)