Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Tech-Tudomány
- európai unió
- európai gyógyszerügynökség
- ema
- vakcina
- oltás
- valneva
- covid-19
- koronavírus a világban
- egészségügy
Javasolta a hatodik vakcina, a Valneva jóváhagyását az EMA
További Tech-Tudomány cikkek
A Valneva vakcinája az Európai Unióban alkalmazásra ajánlott hatodik olyan oltóanyag, amely az uniós gyógyszerügynökség szerint hatékony az új típusú koronavírus ellen.
Az EU gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség mind a hat esetben gyorsított eljárás keretében hozta meg döntését, amely az oltóanyag egyéves feltételes alkalmazásához adja meg a zöld jelzést. A forgalomba hozatalt hivatalosan az Európai Bizottság engedélyezi, a testület várhatóan rövid időn belül bejelenti a jóváhagyását – írja az MTI a gyógyszerügynökség közleményére hivatkozva.
A közlemény szerint az EMA a Valneva vakcináját a 18 és 50 év közöttiek koronavírus elleni első beoltására ajánlja. Közölték: az oltóanyag vizsgálata során megfigyelt mellékhatások enyhék voltak, és az oltást követő néhány napon belül megszűntek. A leggyakoribb mellékhatások között gyöngeséget, enyhe fájdalmat az injekció beadásának helyén, fáradtságot, fejfájást, izomfájdalmat és hányingert figyeltek meg.
Az amszterdami székhelyű EMA december elején kezdte meg a Valneva vakcinájának folyamatos felülvizsgálatát. A vizsgálatok bebizonyították, hogy a vakcina olyan antitestek termelését váltja ki, amelyek a koronavírust támadják meg, és elősegítik az általa okozott Covid–19 betegség elleni védekezést. Az EMA Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) az eljárása során értékelte a Valneva VLA2001 kódjelű vakcinájának hatékonyságára és biztonságosságára, valamint minőségére vonatkozó adatokat, és megbizonyosodott arról, hogy az oltóanyag előnyei felülmúlják az esetleges kockázatokat – írták.
A Valneva európai biotechnológiai vállalat az élő, vegyileg inaktivált vírusból állít elő vakcinát. Az eljárás legkevesebb 70 éve ismert: az influenza elleni vakcinák többségéhez és számos gyermekkori védőoltás oltóanyagához is ezt a technológiát használják.
Az Európai Bizottság november 10-én hagyta jóvá a Valnevával kötött szerződést a lehetséges új, koronavírus elleni oltóanyaga beszerzéséről. A szerződés 2022-ben közel 27 millió adag vásárlását teszi lehetővé az uniós tagállamok számára.
Az uniós gyógyszerügynökség ez idáig a Pfizer/BioNTech Comirnaty, az AstraZeneca Vaxzevira, a Moderna Spikevax, a Novavax Nuvaxovid nevű, valamint a Johnson&Johnson vállalat koronavírus elleni vakcináit ajánlotta használatra. Az EMA jelenleg a Szputnyik V, a Sanofi vállalat Vidprevtyn nevű oltóanyagát, valamint a Sinovac gyógyszergyár oltóanyagait vizsgálja.