Így gyógyítják a magyar vizek a reumát és a porcproblémákat
A kénes gyógyvíz gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, segíti a mozgásszervi betegségek javulását, a nőgyógyászati problémák enyhülését, a szervezetben felszívódó kén pedig erősíti a porcszöveteket, gyorsítja regenerálódásukat – számolt be róla a Termál Online.
Egy Harkányban végzett kutatáskor az az eredmény született, hogy a kénes víz bőrproblémák kezelésében is segítséget nyújthat, az immunológiai folyamatokat képes pozitív irányba befolyásolni.
Régóta kísérleteznek az ilyen típusú gyógyvizekkel, hogy feltérképezzék azok szervezetre gyakorolt hatásait. A kutatások már 1959-ben is igazán komoly eredményeket hoztak, amikor Schulhof Ödön izotópos vizsgálatai bizonyosságot adtak a sokáig vitatott kérdésben, mely szerint
a kéntartalmú gyógyvíz képes a bőrön keresztül is felszívódni, kiváltani hatását.
A medencék vize felett a levegőben is nagymértékben felhalmozódik a kénes tartalom, így a fürdőzés egyszerre hat a bőrön keresztül és a tüdőbe jutva.
A kutatások ennél tovább is mentek, kiderült, hogy a gyógyvízi kúrák hosszabb távon is képesek kiváltani hatásukat, tekintve, hogy a kén egy jelentős része elraktározódik, és később szívódik fel a szervezetben.
Az utólag felszívódó mennyiség sokszorosa lehet a fürdőzés idején felszívódásra kerülőnek
– írja tanulmányában Schulhof.
A bőr mint szelektív szűrő
Egy 1981-es müncheni kutatás arra világított rá, hogy a bőrön át felszívódó kén fokozatosan adagolódik a szervezetbe, mert azt a bőr – egyfajta szelektív szűrőként funkcionálva – visszatartja. Bár a legtöbb anyag könnyen áthatol a bőrünkön – főként a szulfidionokat tartalmazók –, a kálium és kalcium például a kénhez hasonlóan csak adagolva jut a szervezetbe – akár a legtöbb szulfátion-tartalmú anyag.
Egy másik, friss kutatás a szív- és érrendszerre gyakorolt hatásukat vizsgálta a kéntartalmú gyógyvizeknek. Az eredmények arról tanúskodnak, hogy ezek a kúrák csökkentik a vér homociszteinszintjét,
ami a szívpanaszok későbbi megelőzését segítheti.
Magyarország kellően ellátott kénes gyógyvizek tekintetében, így a gyógyulni vágyók rengeteg fürdő közül választhatnak. Ilyen helyek például Balf, Bogács, Egerszalók, Harkány, Hévíz, Kehidakustány, Mezőkövesd, Zalakaros vagy Budapesten a Széchenyi és a Lukács Gyógyfürdő.
(Borítókép: Látogatók a budapesti Széchenyi Gyógyfürdő és Uszodában 2020. március 4-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI)