Pénzesőt zúdít Anguilla szigetére a mesterséges intelligencia

2023.09.06. 07:09
Kapóssá tette a domainnevüket az új aranyláz, jelenleg nemzeti össztermékük tizede ebből származik.

Amikor Anguilla lakossága tavaly novemberben koktélt szürcsölgetve henyélt a karibi napfényben, még nem sejtette, hogy sorsa váratlanul még jobbra fordul. Ekkor azonban az OpenAI bejelentette ChatGPT-t, és teljes erővel beköszöntött az emberi produktumokkal versenyző generatív mesterséges intelligenciák korszaka, ami egyszerre járt a legnagyobb cégek elszánt piaci küzdelmével és a terület kis cégeire zúduló befektetési hullámmal. Egyfajta kezdődő lufi alakult ki, egy új aranyláz, ahol az egyik alapvető formaság a technika fő hívószavára, az angol artificial intelligence-re (mesterséges intelligenciára) utaló domain, vagyis .ai végződésű internetcím.

A szóban forgó végződés történetesen Anguilla nemzeti domainje. Az internetes címeknek ezt a legfelső szintű tartományát a domainnév rendszert igazgató ICANN döntése alapján 1985 óta kapják országok. Magyarország .hu címei például 1990-től váltak elérhetővé.

Anguilla 1995 óta használja a .ai domaint, 2021-ben már szépnek mondható, 7,4 millió dolláros bevételre tettek szert olyan címek eladásából, mint a Stability.ai vagy Open.ai. Tavaly november óta azonban 30 millió dollár értékben vásárolták a címeiket a Bloomberg jelentése szerint. Ez a 91 négyzetkilométer kiterjedésű, 19 ezer fős lakosságú sziget GDP-jének mintegy 10 százalékát jelenti.

November 30. óta nagyot változtak errefelé a dolgok

– mondta a domaineket adminisztráló Vince Cate, aki a '80-as években egy jól menő Atari boltot hátrahagyva költözött Amerikából a szigetre.

Nem ez az első eset, hogy vásárlók rohanják meg egyes országok domainjét. Olaszország .it végződése folyamatosan kapós, mert bármikor kiválóan illeszkedik egy angol reklámszlogenbe. A 2010-es évek elején például dívott a cuki hangulatú .ly végződésű címek használata (ilyen volt például a bit.ly linkrövidítő szolgáltatás) – ez Líbia nemzeti címe, de az országban 2011-ben kitört véres polgárháború rövidre zárta ezt a trendet.

A Kis-Antillák részét képező brit terület lakói tudják, hogy ez a hullám csak rövid ideig tart majd, addig is megőrzik nyugalmukat és folytatják a koktélozást a karibi napfényben, továbbá élvezik, hogy minden reggel azzal kelhetnek, hogy ugró delfinek vannak országuk címerében.

(Ars Technica)

Weiler

Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM