- Tech-Tudomány
- nasa
- vénusz
- rakéta
- deep space network
- missy elliott
- űrkutatási laboratórium
- űrállomás
- rádiójel
- jet propulsion laboratory
Először sugárzott hiphopszámot az űrbe a NASA
A Vénuszra sugározta a NASA Missy Elliott 1997-es slágerét, a The Rain (Supa Dupa Fly) című dalt a NASA. A számot múlt pénteken, magyar idő szerint este hétkor indították a 254 millió kilométeres útra a Deep Space Network (DSN) rendszerén át a NASA Jet Propulsion Laboratoryjából.
A Supa Dupa Fly nagyjából 14 perc alatt érte el a Naphoz második legközelebb levő bolygót. Ez nem az első eset, hogy a NASA dalt sugároz a végtelen sötétségbe, 2008-ban a Beatles Across the Universe című számát lőtték fel.
Mind az űrkutatás, mind Missy Elliott művészete a határok kitolásáról szólt. Missy stílusának mindig is részei voltak a futurisztikus elemek és az űrcentrikus történetmesélés, szóval az, hogy együtt tudtunk vele működni, egy tökéletes együttállás
– mondta Brittany Brown, a NASA kommunikációs igazgatója.
A dalt a DSN barstow-i Kaliforniai Goldstone Deep Space Communications Complex Deep Space Station 34 méteres rádiótányérjáról indították a Vénusz irányába – ami egyébként pont Missy Elliott kedvenc bolygója. Elmondása szerint azért ezt választotta, mert az égitest az erőt és a szépséget jelképezi. „Nagyon megtisztelő, hogy megoszthattam a művészetem és az üzenetem a világegyetemmel!” – mesélte az 53 éves művésznő.
A NASA-nak a következő 10 évben még bőven lesz dolga a Vénusszal. 2021-ben választottak ki két küldetést:
- Az első a Deep Atmoshpere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry and Imaging, más néven DAVINCEI, amely 2029-ben indul, és a Vénusz nemes gázait, valamint kémiáját hivatott vizsgálni.
- A második pedig a Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy, azaz VERITAS, ami többek között a bolygó földrajzát fogja feltérképezni.
A Vénusz felé tervezett kutatószondákat a Jet Propulsion Laboratoryban építették, jelenleg a radarrendszer készül.