Törökország betiltotta a Robloxot és az Instagramot
További Tech-Tudomány cikkek
Az adanai főügyészi hivatal vizsgálata nyomán szerdán betiltotta az országban a Roblox online játékot a török távközlési hatóság – jelentette a Türkiye Today.
A Roblox egy olyan metaverzumplatform, amelyen a felhasználók saját játékokat állíthatnak elő, és az ismerősök egymást megkeresve cseveghetnek vagy játszhatnak együtt. A török hatóságok szerint a Roblox szexuális természetű tartalom terjesztésével jelent veszélyt a gyerekekre, mert ott virtuális homoszexuális partikat szerveztek és játék, valódi pénzért vásárolható fizetőeszközt, robuxot ajánlottak gyerekeknek a részvételért.
A platformmal nem először és nem csak Törökországban merül fel ilyen természetű probléma, tavaly kaliforniai szülők indítottak az üzemeltető ellen pert a gyerekeik online szexuális zaklatása és pénzügyi visszaélések miatt. A havonta közel 200 millió játékost vonzó Roblox indulása óta küzd az online zaklatás ellen, és a fejlesztő elmondása szerint 20 különböző szakmai szervezettel együttműködve igyekeznek biztosítani a gyermekek védelmét.
A Roblox jelenleg tiltott Kínában, Guatemalában, Jordániában, az Egyesült Arab Emirátusokban és Észak-Koreában. Kínában az antikommunista tartalmak jelentettek problémát. Számos európai országban a játékon belüli kiskorúaknak számára tiltott szerencsejáték miatt vizsgálták a platformot.
Terrorizmus és szólásszabadság
Törökország mindössze öt nappal korábban tiltotta be a Meta népszerű képmegosztó platformját, az Instagramot. Az Instagrammal más természetű problémája akadt a hatóságoknak: korlátozták az Iszmail Haníje halálát követő bejegyzések publicitását. Mint ismert, a Hamász palesztin terrorszervezet politikai vezetőjével egy bomba végzett iráni tartózkodása során. Az esemény tágabban az Izrael és Hamász közötti háború részét képezi, amiben eddig mintegy 1500 izraeli és 40 ezer palesztin civil vesztette életét. Haníje meggyilkolása következtében háborús helyzet alakult ki Izrael és a vele nem szomszédos Irán között.
A Törökországban közvetlenül az elnöki hivatal alá tartozó távközlési igazgatóság feje, Fahrettin Altun a Haníjével kapcsolatos korlátozásokat cenzúrának, az Instagram betiltását pedig a szólásszabadságért és az igazságtalanság elleni globális küzdelem részének nevezte.
A lépések 57 millió török internetezőt érintenek.