Eddig ismeretlen, veszélyes vírust fedeztek fel Kínában
További Tech-Tudomány cikkek
- Fehérjéket megfejtő programok kapták a kémiai Nobel-díjat
- AI a magyar vállalatok szemével: lehetőségek és kihívások a mesterséges intelligencia alkalmazásában
- Már csak húsz év, és elbúcsúzhatunk a magyar fenyvesektől
- A mesterséges intelligencia még nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket
- A mesterséges neurális háló atyjai nyerték a fizikai Nobel-díjat
Egy korábban ismeretlen, kullancsok által terjesztett vírusról rántotta le a leplet egy friss tanulmány, amely képes emberekre is átterjedni, bizonyos esetekben idegrendszeri betegséget idézve elő – írja a Live Science.
A Kínában felfedezett wetland vírust (WELV) egy 2019 júniusában Csincsouban kezelt kórházi páciensnél mutatták ki először. A 61 éves betegnél láz, fejfájás és hányás jelentkezett öt nappal azután, hogy meglátogatott egy parkot egy nagy kiterjedésű vizes élőhelyen Belső-Mongóliában. A területen kullancsok csípték meg, az antibiotikumok nem enyhítették a tüneteit, ami arra utalt, hogy nem baktérium fertőzte meg.
A férfi vérének DNS- és RNS-alapú vizsgálata alatt egy korábban nem látott orthoreovírust észleltek nála. Az orthoreovírusok csoportjába számos, kullancsok által hordozott kórokozó tartozik, többek között a krími-kongói vérzéses lázért felelős vírus.
A lap szerint korábban a vírust sem állatokban, sem emberekben nem mutatták ki. A 2019-es észlelés után a szakértők elkezdték keresni a kórokozót, többek között a férfi által felkeresett területen.
Több ezer kullancsot gyűjtöttek be
A csapat mintegy 14 ezer kullancsot gyűjtött be, a példányok 2 százalékánál, összesen öt fajnál detektálták a vírust. A leggyakoribb hordozó a Haemaphysalis concinna volt, de néhány juhban, lóban, sertésben és rágcsálóban is megtalálták. Kutyákban és szarvasmarhákban nem mutatták ki, bizonyos egyedek azonban hordoztak antitesteket, ami arra utal, hogy immunrendszerük valamikor találkozott a vírussal.
A kutatók látszólag egészséges erdészeket is bevontak, 640 mintából 12-nél fedeztek fel antitesteket. Emellett északkelet-kínai kórházak pácienseinek mintáit is elemezték, a teszt 20 esetben lett pozitív.
A WELV-fertőzötteknél láz, szédülés, fejfájás, rossz közérzet, hátfájás, hányinger, hányás és hasmenés jelentkezett, több betegnél pedig szövetkárosodásra és véralvadásra utaló jelekre bukkantak.
A cikk szerint az egyik beteg kómába esett, a páciens agyát és gerincvelőjét körülvevő folyadékban magas volt a fehérvérsejtek koncentrációja, ami fertőzést sejtet. A kezelés azonban sikeres volt, és a beteget végül hazaengedték.
Amikor a kórokozót laboratóriumi egereknek adták be, több esetben halálos, például az agyat érintő fertőzés alakult ki. A szakértők úgy vélik, a WELV akár az idegrendszert is megtámadhatja.