Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMAz Alzheimer-kór kutatói szerint egy új készülék lassíthatja a tüneteket
További Tech-Tudomány cikkek
- Elégett egy aszteroida a Föld légkörében
- Dán kutatók bizonyították: nem moderálják az önkárosító tartalmakat az Instagramon
- Azokkal a gázokkal mentenék meg a földet, amelyek miatt pusztulás fenyegeti
- Rengeteg új Nazca-vonalat talált a mesterséges intelligencia
- Senki sem fog örülni az Apple karácsonyi ajándékának, emelkedik egy népszerű szolgáltatás ára
Egy tanulmány szerint egy kísérleti terápia lelassíthatja az Alzheimer-kór-tünetek előrehaladását. A depresszió és más mentális betegségek biztonságos kezelésére széles körben használt transzkraniális mágneses stimulációs (TMS) eszköz segítségével a kutatók meg tudtak célozni egy kulcsfontosságú agyi hálózatot, amely részt vesz az emlékek tárolásában, és amelyet a betegség jellemzően súlyosan érint – írja az NBC News.
A kutatók azt találták, hogy ha az eszközt az agy megfelelő pontjára irányítják, az inaktív kezeléshez képest lassíthatja a tünetek, például a memóriavesztés kialakulását.
Giacomo Koch, a ferrarai egyetem humánfiziológiai professzora, a Sinaptica (amely cég jelenleg a terápiát fejleszti) egyik társalapítója a NBC News-nak elmondta, hogy az Alzheimer-kórban az idegsejtek egy bizonyos ponton működésképtelenné válnak az agyban, amely a memória legyengüléséhez és a tünetek erősödéséhez vezet.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a béta-amiloid és a tau nevű fehérje felhalmozódása károsítja az idegsejtek azon képességét, hogy új kapcsolatokat alakítsanak ki és fenntartsák a meglévőket. A cél a neuronok közötti kapcsolatok helyreállítása azáltal, hogy fokozzák az aktivitást bizonyos, a betegség szempontjából releváns területeken
– mondta Koch, hozzátéve:
Ez a terápia olyan, mint az idegsejtek képzése.
Az ötlet szerint ez a gyakorlat erősíti az izmokat, vagyis a TMS által generált elektromos jelek fokozhatják az idegsejtek azon képességét, hogy azok kapcsolatot teremtsenek egymással.
Körülbelül 6,9 millió ember szenved Alzheimer-kórban az Egyesült Államokban, ez a szám 2060-ra elérheti a 13,8 milliót az Alzheimer-kórszövetség szerint. A Nemzetközi Alzheimer Társaság jelentése szerint globálisan három másodpercenként új demenciás esetet diagnosztizálnak. Ma nagyjából 50 millió ember él a betegséggel, Európában 10 millióan, Magyarországon 250 ezerre becsülik az érintettek számát. A társadalom elöregedése miatt a szakemberek arra számítanak, hogy az elkövetkezendő 20 év alatt világszerte megduplázódhat az érintettek száma. A demenciát az esetek 60 százalékában az Alzheimer-kór okozza, minden tizedik 65 év feletti ebben szenved.