
További Tech-Tudomány cikkek
-
A Google történetének legnagyobb felvásárlása: 32 milliárd dollárért veszi meg a Wizt
- Kilőttek a BYD részvényei, miután bejelentették, hogy 5 perc alatt feltölthetőek lesznek az autóik
- AI-alapú ápolókkal harcolnak a kórházi alkalmazottak az Egyesült Államokban
- Hazafelé tartanak a Starliner hátrahagyott űrhajósai
- 2500 kilométert fut, és luxushálószobává alakítható – itt a Chery koncepcióautója
Az Intel chiptervező- és marketingrészlegének megvásárlására készül ajánlatot adni az amerikai Broadcom a The Wall Street Journal értesülései szerint. A spekulációk szerint az ajánlathoz egy olyan cég csatlakozását várják, ami felvásárolná az Intel chipgyártását – ez a cég a TSMC lehet – írja a The Register.
A tajvani TSMC a világ legnagyobb chipgyára, az elmúlt évtizedekben nemcsak átvette a piaci elsőséget az Inteltől, de szoros együttműködésben is állnak befektetőként, közös gyárak építésével. Azok a chipek, amelyeknek gyártását nem tudta gazdaságosan tető alá hozni az Intel, szintén a TSMC megrendelései közé kerülnek.
A távközlési eszközökbe chipeket építő Broadcom szintén az Intel üzleti partnere. Az Intel új technikai generációval, az 1,8 nanométeres chipgyártási folyamat bevezetésével igyekezett visszakerülni a félvezető-világpiac vezető cégei közé, tavaly ősszel azonban a Broadcomnak küldött első termékek csalódást okoztak ár-minőség arány terén. Ez azért volt rossz hír, mert ennek sikerén múlik az Intel túlélése, miután az elmúlt években több mint tízmilliárd dollárt vesztett a félvezetőgyártáson és tizenötezer alkalmazott elbocsátására kényszerült. A története legnagyobb válságát élő cég tavaly ősszel már kapott egy vételi ajánlatot a Qualcommtól.
Az Intel ezúttal még nem kapott ajánlatot. A Broadcom és a TSMC állítólag egy befektetői konzorciumként lépnének fel. Ez utóbbi azért lehet lényeges, mert a Trump-kormány egyrészt az üzlet megkötésére biztatja a tajvani chipgyárat, ugyanakkor nem akarják, hogy külföldi cég irányítása alá kerüljenek amerikai gyárak – írja a TechCrunch.
Az Intel 1969-ben memóriákkal lépett a félvezetők piacára, 1971-től gyártanak mikroprocesszorokat. A személyi számítógépek elterjedésével a 80-as években váltak a világ legnagyobb processzorgyártójává. Először 1987-ben éltek át válságos időszakot, amiből az új vezérigazgató, Andy Grove vezette ki őket. Termékeikkel különböző eszközökben mindenki találkozhatott, de a XXI. századot meghatározó mobil eszközök piacára már nem sikerült betörniük. 2009-ben 1,25 milliárdos kártérítés fizetésében egyeztek meg a nagy rivális AMD-vel. A nagy ügyfél Apple is otthagyta őket, és 2020-tól saját processzorok gyártására állt át.
Az Intel piaci értéke az internet- és dotkomkonjunktúra idején ért a csúcsra. Jelenlegi 100 milliárd dolláros értéke az AMD alatt, és messze a 3,4 billió dolláros Nvidia alatt van.
