
- Tech-Tudomány
- technika
- űrkutatás
- axiom space
- nemzetközi űrállomás
- artemis-program
- kapu tibor
- magyar űrutazás
A kereskedelmi űrhajózás kapujában állunk, és még mi minden vár ránk

További Tech-Tudomány cikkek
-
Lenyűgöző képekkel kápráztatta el az emberiséget egy úttörő obszervatórium
- Nem várt fordulat, egy napon belül indulhatnak az űrbe Kapu Tiborék
- Az embernek van egy szuperereje, amit 50 ezer éve használt először
- Egy 1967 óta halottnak hitt NASA-műhold küldött rádiójelet a Földre
- Az iPadek eddigi legkomolyabb kihívóját dobta piacra a Lenovo
Kapu Tibor közelgő űrutazása kapcsán több kérdés is felmerülhet nemcsak az űrben végzett tudományos kísérleteiket illetően, hanem arról is, mit kell tudni egyáltalán az Axiom Space amerikai űrvállalatról. Még 2016-ban alapították, központja pedig a texasi Houstonban található. Bár nincs űrhajójuk vagy hordozórakétáik, és nincs közük Elon Muskhoz, vannak veterán űrhajósaik és szakembereik.
Az Axiom–4-küldetés parancsnoka, Peggy Whitson például egy sor űrhajózási rekordot tart. 675 napjával ő a legtöbb időt az űrben töltő amerikai asztronauta. Az alapító Michael Suffredini 2005-től egy évtizedig a Nemzetközi Űrállomás programvezetője volt. A másik alapító, Kam Ghaffarian még 1994-ben szállt be a privát űriparba, ahol – például a Holdra eszközt juttató Intuitive Machines eladásával – többszörös milliárdos lett.
Egy állami űrprogramhoz képest természetesen mindenki amatőr és űrturista, de a felfedezés és a vidámpark közötti tengelyen azért vannak fokozatok. Jeff Bezos cége, a Blue Origin például színészeket és popsztárokat visz fel pár percre az űr elméletben meghúzott határán túlra – köztük nemrég Katy Perry amerikai énekesnőt.
Az Axiom Space ugyanakkor üzleti alapon nyitja meg az űrt különböző országok űrügynökségei és kutatás-fejlesztési lehetőséget kereső cégek előtt. A NASA elképzelései szerint a jövőben a magáncégek működtetnek majd űrállomásokat, fogadnak űrhajósokat és végeznek kutatást. Az Axiom Space ennek a világnak az egyik első képviselője. A SpaceX után ők a második vállalkozás, akik saját földi irányítással csatlakozhattak a Nemzetközi Űrállomás földi irányításához.
Önálló űrállomást hoznak létre
Érdemes kiemelni, hogy az Axiom Space nem csak űrutaztatással foglalkozik. Sőt, az utaztatást egyelőre a SpaceX végzi nekik, viszont pályázni szoktak a NASA fejlesztési pénzeire, így ők készítik például az Artemis-program új űrruháit. Emellett saját modulokat építenek a Nemzetközi Űrállomásra, ahol az eredeti tervek saját „Axiom-szegmens” létesítéséről szóltak. Mivel a történelem útja rögös, és az űrállomás sorsát sem tudjuk előre biztosan, előreláthatóan csak egy modul valósul meg, amit később a Nemzetközi Űrállomásról leválasztanak és önálló űrállomássá bővítenek.
A jó modulok építéséhez idő kell, közben a cég egyéb űrinfrastruktúrák építésével is foglalkozik, például adatközpontokat állítanak Föld körüli pályára. Ezzel a kanadai Kepler Communictaions műholdas távközlési rendszeréhez társultak, ami egy műholdakat összekötő nagy sávszélességű lézeres internethálózat. Az Axiom adatközpontjainak előnye itt, hogy a bolygót figyelő műholdak adatainak mozgatása, feldolgozása és felszínre juttatása így sokkal hatékonyabb és gyorsabb.
A fentiek mellett természetesen ott van az Axiom-küldetések munkája, a NASA-val végzett kiképzések és képesítések szervezése. A jövő csak most kezd beindulni, az igazi üzletet az űrben végzett kutatás, a súlytalanságban gyártott gyógyszerek és más anyagok jelentik majd. Az érdeklődők addig is vásárolhatnak a céges plüssfigurákból vagy elektronikus kriptoemléktárgyaikból.
(Borítókép: Peggy Whitson, Sergio Palumberi, Slawosz Uznanski-Wisniewski és Kapu Tibor űrhajós az Ax–4-űrmisszióról rendezett sajtótájékoztatón a varsói Kopernikusz Tudományos Központban 2025. február 5-én. Fotó: Piotr Nowak / EPA / PAP / MTI)
